Bruins krijgt kritiek van links tot rechts over oorlogsarchief
DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van links tot rechts zijn kritisch op de manier waarop minister Eppo Bruins (Cultuur) heeft gehandeld rond de openbaarmaking van het oorlogsarchief. Dat een naam in dit Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) belandt, hoeft niet te betekenen dat die persoon in de Tweede Wereldoorlog collaboreerde met de Duitsers. Die suggestie wordt volgens parlementariërs wel gewekt, terwijl familieleden door wachtrijen bij het archief niet de kans krijgen om snel duidelijkheid te krijgen.
"De oorlogsgeschiedenis verscheurt nog altijd families. Het is dus echt, echt belabberd dat hier zo'n enorme bende is ontstaan", zei Jan Paternotte (D66) bij het wekelijkse vragenuur. Zijn grootouders hadden onderduikers thuis. De jongere broer van zijn opa staat op de namenlijst van het archief dat online in te zien is. "Zonder context of toelichting", aldus de D66'er. Voor de achterliggende stukken moeten mensen naar de studiezaal van het Nationaal Archief in Den Haag, maar die is de komende maanden volgeboekt.
Joost Eerdmans (JA21) weet "heel zeker" dat zijn opa onderduikers had, maar ook zijn naam wordt vermeld in het archief. "En dat wordt niet opgehelderd." Christianne van der Wal (VVD) zou zich "het rambam" schrikken als een naam van een familielid in het oorlogsarchief bleek te staan. Zij oppert om het archief toch ook op een manier online beschikbaar te maken, met inlogrestricties.
Verschillende scholen
Dat laatste is niet mogelijk, antwoordde Bruins, omdat de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) daar vanwege de privacy bezwaar tegen heeft. Het archief weerspiegelt volgens hem de chaotische jaren na de Tweede Wereldoorlog, waarin ook veel mensen onterecht als collaborateur werden aangewezen. De minister weerspreekt dat zijn ministerie fouten heeft gemaakt.
Paternotte ziet dat in de discussie over openbaarmaking verschillende scholen bestaan. De AP wil liefst geen gegevens online hebben en hooguit alleen dossiers laten inzien in een studiezaal. Het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies) pleit juist wel voor volledige openbaarmaking op internet. "Maar helemaal niemand adviseert om wel alle namen, maar niet de dossiers en informatie online te zetten." De D66'er had van Bruins "meer gevoel verwacht" in reactie op de kritiek.
De minister zegt de pijn van mensen hierover te erkennen. Hij werkt met spoed aan een wetsvoorstel dat het mogelijk moet maken om het archief wel online in te zien.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden