Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins krijgt kritiek van links tot rechts over oorlogsarchief

Bruins krijgt kritiek van links tot rechts over oorlogsarchief

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van links tot rechts zijn kritisch op de manier waarop minister Eppo Bruins (Cultuur) heeft gehandeld rond de openbaarmaking van het oorlogsarchief. Dat een naam in dit Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) belandt, hoeft niet te betekenen dat die persoon in de Tweede Wereldoorlog collaboreerde met de Duitsers. Die suggestie wordt volgens parlementariërs wel gewekt, terwijl familieleden door wachtrijen bij het archief niet de kans krijgen om snel duidelijkheid te krijgen.

"De oorlogsgeschiedenis verscheurt nog altijd families. Het is dus echt, echt belabberd dat hier zo'n enorme bende is ontstaan", zei Jan Paternotte (D66) bij het wekelijkse vragenuur. Zijn grootouders hadden onderduikers thuis. De jongere broer van zijn opa staat op de namenlijst van het archief dat online in te zien is. "Zonder context of toelichting", aldus de D66'er. Voor de achterliggende stukken moeten mensen naar de studiezaal van het Nationaal Archief in Den Haag, maar die is de komende maanden volgeboekt.

Joost Eerdmans (JA21) weet "heel zeker" dat zijn opa onderduikers had, maar ook zijn naam wordt vermeld in het archief. "En dat wordt niet opgehelderd." Christianne van der Wal (VVD) zou zich "het rambam" schrikken als een naam van een familielid in het oorlogsarchief bleek te staan. Zij oppert om het archief toch ook op een manier online beschikbaar te maken, met inlogrestricties.

Verschillende scholen

Dat laatste is niet mogelijk, antwoordde Bruins, omdat de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) daar vanwege de privacy bezwaar tegen heeft. Het archief weerspiegelt volgens hem de chaotische jaren na de Tweede Wereldoorlog, waarin ook veel mensen onterecht als collaborateur werden aangewezen. De minister weerspreekt dat zijn ministerie fouten heeft gemaakt.

Paternotte ziet dat in de discussie over openbaarmaking verschillende scholen bestaan. De AP wil liefst geen gegevens online hebben en hooguit alleen dossiers laten inzien in een studiezaal. Het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies) pleit juist wel voor volledige openbaarmaking op internet. "Maar helemaal niemand adviseert om wel alle namen, maar niet de dossiers en informatie online te zetten." De D66'er had van Bruins "meer gevoel verwacht" in reactie op de kritiek.

De minister zegt de pijn van mensen hierover te erkennen. Hij werkt met spoed aan een wetsvoorstel dat het mogelijk moet maken om het archief wel online in te zien.

Meer uit Politiek

Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

2 dagen geleden
Kabinet voert motie voor extra geld naar Oekraïne niet uit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."

2 dagen geleden
Zestig BBB'ers roepen bestuur op tot lijmpoging met Mona Keijzer

DEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.

2 dagen geleden
Nederland werkt met andere landen aan terugkeerhubs asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.

2 dagen geleden
Ministers ontwijken vragen over gevolgen zorgbezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.

2 dagen geleden
FVD'er Van Meijeren noemt vrijspraak 'belangrijke overwinning'

DEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.

2 dagen geleden
Hermans geeft niet toe aan oppositie over verhoging eigen risico

DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.

2 dagen geleden