Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins kan niet zoals beloofd deze maand, maar pas begin volgend jaar duidelijkheid geven over de langstudeerboete, meldt hij in een Kamerbrief.
De coalitiepartijen hebben afgesproken om ruim 280 miljoen euro op te halen door langstudeerders 3000 euro extra collegegeld te laten betalen. Het hogere tarief wordt van toepassing op studenten met meer dan een jaar uitloop op hun studie.
De minister schrijft dat hij de afgelopen maanden "veel gesprekken" heeft gevoerd "met onder andere studenten, instellingen en uw Kamer" over de uitwerking van deze maatregel.
Bezwaarschriften
Op aandringen van de Kamer had hij eerder toegezegd om voor het debat over zijn begroting - volgende week - meer informatie te geven over deze onder studenten impopulaire maatregel. Die planning blijkt te ambitieus. Daarom blijft hij bij zijn oorspronkelijke voornemen om in het eerste kwartaal van 2025 met een plan te komen.
Vorige maand uitten partijen van links tot rechts zorgen over de langstudeerboete. Die hadden ze bijvoorbeeld over studenten die langer over hun opleiding doen, omdat ze mantelzorg verlenen of zwanger zijn. Bruins beloofde de maatregel niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken. Maar de minister zei ook dat hij niet te veel uitzonderingen kon maken, omdat hij anders niet genoeg geld hiermee kon ophalen.
Studenten hebben hun ongenoegen over het kabinetsplan al op verschillende manieren laten blijken. In oktober protesteerden honderden studenten hiertegen in Den Haag. Begin deze maand hield de Vereniging Hogescholen bij het Tweede Kamergebouw een 'voorleesmarathon' van bezwaarschriften tegen de langstudeermaatregel en bezuinigingen op het hbo.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariƫr Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
3 dagen geleden