Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins kan niet zoals beloofd deze maand, maar pas begin volgend jaar duidelijkheid geven over de langstudeerboete, meldt hij in een Kamerbrief.
De coalitiepartijen hebben afgesproken om ruim 280 miljoen euro op te halen door langstudeerders 3000 euro extra collegegeld te laten betalen. Het hogere tarief wordt van toepassing op studenten met meer dan een jaar uitloop op hun studie.
De minister schrijft dat hij de afgelopen maanden "veel gesprekken" heeft gevoerd "met onder andere studenten, instellingen en uw Kamer" over de uitwerking van deze maatregel.
Bezwaarschriften
Op aandringen van de Kamer had hij eerder toegezegd om voor het debat over zijn begroting - volgende week - meer informatie te geven over deze onder studenten impopulaire maatregel. Die planning blijkt te ambitieus. Daarom blijft hij bij zijn oorspronkelijke voornemen om in het eerste kwartaal van 2025 met een plan te komen.
Vorige maand uitten partijen van links tot rechts zorgen over de langstudeerboete. Die hadden ze bijvoorbeeld over studenten die langer over hun opleiding doen, omdat ze mantelzorg verlenen of zwanger zijn. Bruins beloofde de maatregel niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken. Maar de minister zei ook dat hij niet te veel uitzonderingen kon maken, omdat hij anders niet genoeg geld hiermee kon ophalen.
Studenten hebben hun ongenoegen over het kabinetsplan al op verschillende manieren laten blijken. In oktober protesteerden honderden studenten hiertegen in Den Haag. Begin deze maand hield de Vereniging Hogescholen bij het Tweede Kamergebouw een 'voorleesmarathon' van bezwaarschriften tegen de langstudeermaatregel en bezuinigingen op het hbo.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma verwacht een "positieve grondhouding" van de Europese Commissie als het gaat om een nieuwe uitzondering die Nederlandse boeren ruimte geeft meer mest uit te rijden. Dat zei de demissionaire BBB-minister vrijdag voor het begin van de ministerraad. Ze legt een verband tussen de mestregels en een internationaal handelsverdrag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is gebaat bij een "gretig" kabinet dat voortvarend aan de slag wil met klimaatbeleid. Met die boodschap is voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform aangeschoven bij informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
9 uur geleden