Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete

Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete

DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins kan niet zoals beloofd deze maand, maar pas begin volgend jaar duidelijkheid geven over de langstudeerboete, meldt hij in een Kamerbrief.

De coalitiepartijen hebben afgesproken om ruim 280 miljoen euro op te halen door langstudeerders 3000 euro extra collegegeld te laten betalen. Het hogere tarief wordt van toepassing op studenten met meer dan een jaar uitloop op hun studie.

De minister schrijft dat hij de afgelopen maanden "veel gesprekken" heeft gevoerd "met onder andere studenten, instellingen en uw Kamer" over de uitwerking van deze maatregel.

Bezwaarschriften

Op aandringen van de Kamer had hij eerder toegezegd om voor het debat over zijn begroting - volgende week - meer informatie te geven over deze onder studenten impopulaire maatregel. Die planning blijkt te ambitieus. Daarom blijft hij bij zijn oorspronkelijke voornemen om in het eerste kwartaal van 2025 met een plan te komen.

Vorige maand uitten partijen van links tot rechts zorgen over de langstudeerboete. Die hadden ze bijvoorbeeld over studenten die langer over hun opleiding doen, omdat ze mantelzorg verlenen of zwanger zijn. Bruins beloofde de maatregel niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken. Maar de minister zei ook dat hij niet te veel uitzonderingen kon maken, omdat hij anders niet genoeg geld hiermee kon ophalen.

Studenten hebben hun ongenoegen over het kabinetsplan al op verschillende manieren laten blijken. In oktober protesteerden honderden studenten hiertegen in Den Haag. Begin deze maand hield de Vereniging Hogescholen bij het Tweede Kamergebouw een 'voorleesmarathon' van bezwaarschriften tegen de langstudeermaatregel en bezuinigingen op het hbo.

Meer uit Politiek

Kabinet heeft spijt van niet eerder delen terugvinden 'datakluis'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.

1 uur geleden
Minister Heinen blijft hopen op 'brede steun' voor begroting

DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.

2 uur geleden
Tielen verwacht op niet al te lange termijn inspectie FVD-school

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) verwacht dat de onderwijsinspectie "op niet al te lange termijn" gaat kijken bij de FVD-basisschool die maandag openging in Almere. Ze legde bij een persbijeenkomst op het Catshuis uit dat de inspectie bij nieuwe scholen altijd in het eerste schooljaar langskomt, maar in het geval van de Renaissanceschool kan de bewindsvrouw zich voorstellen dat "de inspectie niet wacht tot mei, om het maar zo te zeggen".

4 uur geleden
JA21 heeft twijfels over 'brede steun' met PRO voor begroting

DEN HAAG (ANP) - JA21 heeft "twijfels" bij de wens van het kabinet voor brede steun voor de begroting. De linkse partij PRO zou dan ook steun leveren, maar JA21-Kamerlid Michiel Hoogeveen ziet dat niet voor zich. "Wij denken dat er op een gegeven moment echt wel duidelijke verschillen zichtbaar worden tussen JA21 en PRO", zei hij dinsdag na afloop van een gesprek met financiënminister Eelco Heinen.

7 uur geleden
Oppositiepartijen in gesprek met Heinen over begroting

DEN HAAG (ANP) - Meerdere oppositiepartijen spreken dinsdag met minister Eelco Heinen van Financiën, meldt het ministerie. SGP en JA21 zijn in de ochtend aangeschoven bij de VVD-minister, terwijl PRO in de middag met Heinen in gesprek gaat.

9 uur geleden
Klaver na gesprek met kabinet: verschillen zijn nog levensgroot

DEN HAAG (ANP) - De verschillen tussen wat het kabinet en PRO willen met de begroting van komend jaar zijn nog steeds "levensgroot". Dat benadrukte PRO-leider Jesse Klaver meermaals na afloop van het eerste gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Klaver vreest 'heel ingewikkelde' begrotingsonderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

1 dag geleden