Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete

Bruins geeft pas later beloofde duidelijkheid langstudeerboete

DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins kan niet zoals beloofd deze maand, maar pas begin volgend jaar duidelijkheid geven over de langstudeerboete, meldt hij in een Kamerbrief.

De coalitiepartijen hebben afgesproken om ruim 280 miljoen euro op te halen door langstudeerders 3000 euro extra collegegeld te laten betalen. Het hogere tarief wordt van toepassing op studenten met meer dan een jaar uitloop op hun studie.

De minister schrijft dat hij de afgelopen maanden "veel gesprekken" heeft gevoerd "met onder andere studenten, instellingen en uw Kamer" over de uitwerking van deze maatregel.

Bezwaarschriften

Op aandringen van de Kamer had hij eerder toegezegd om voor het debat over zijn begroting - volgende week - meer informatie te geven over deze onder studenten impopulaire maatregel. Die planning blijkt te ambitieus. Daarom blijft hij bij zijn oorspronkelijke voornemen om in het eerste kwartaal van 2025 met een plan te komen.

Vorige maand uitten partijen van links tot rechts zorgen over de langstudeerboete. Die hadden ze bijvoorbeeld over studenten die langer over hun opleiding doen, omdat ze mantelzorg verlenen of zwanger zijn. Bruins beloofde de maatregel niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken. Maar de minister zei ook dat hij niet te veel uitzonderingen kon maken, omdat hij anders niet genoeg geld hiermee kon ophalen.

Studenten hebben hun ongenoegen over het kabinetsplan al op verschillende manieren laten blijken. In oktober protesteerden honderden studenten hiertegen in Den Haag. Begin deze maand hield de Vereniging Hogescholen bij het Tweede Kamergebouw een 'voorleesmarathon' van bezwaarschriften tegen de langstudeermaatregel en bezuinigingen op het hbo.

Meer uit Politiek

Minister herkent kritiek van ombudsman op boerenbeleid

DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."

10 uur geleden
Voorspelling: Democraten krijgen meerderheid in Huis bij midterms

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Democraten winnen bij de midtermverkiezingen een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Dat voorspelt Decision Desk HQ, een organisatie die verkiezingsdata verzamelt. Het komt vrijwel altijd voor dat de partij van een zittende president, in dit geval de Republikeinen van Donald Trump, zetels verliest tijdens de midterms.

15 uur geleden
Democraat Jon Ossoff herkozen voor Senaat namens Georgia

ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.

16 uur geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

20 uur geleden
Kabinet wil eerder kleine stikstofuitstoot vergunningvrij

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.

1 dag geleden
Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

1 dag geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

1 dag geleden