Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bruins belooft langstudeerboete niet 'hardvochtig' te maken

Bruins belooft langstudeerboete niet 'hardvochtig' te maken

DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins (NSC) belooft zijn best te doen om de langstudeerboete niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken, al wordt dat volgens hem niet makkelijk. Hij begrijpt de zorgen in de Tweede Kamer dat bijvoorbeeld studenten uit armere gezinnen, studenten met een beperking en topsporters hier hard door worden geraakt. Maar als hij te veel uitzonderingen maakt, lukt het hem niet om hier ruim 280 miljoen euro op te bezuinigen, zoals de coalitie wil.

Partijen van links tot rechts, zowel in de oppositie als in de coalitie, uitten tijdens een Kamerdebat zorgen over de langstudeerboete. Ze maakten zich bijvoorbeeld zorgen om studenten die mantelzorg verlenen en daardoor de langstudeerboete moeten betalen. Zo bepleitten parlementariërs ook uitzonderingen voor studenten die zwanger zijn of in de medezeggenschapsraad van hun hogeschool of universiteit willen stappen.

Een andere zorg in de Kamer die de minister deelt, is dat studenten mogelijk stoppen met studeren als ze anders de langstudeerboete moeten betalen. Dat dreigt volgens Bruins ook bij de groep die is gaan studeren toen nog helemaal niet bekend was dat deze maatregel zou komen. Als deze studenten kort na invoering gaan stoppen met hun studie, lukt het volgens de minister niet om het bedrag op te halen dat is afgesproken in het hoofdlijnenakkoord.

Inwerkingtreding in 2026

De minister begrijpt deze wensen, maar zit er ook mee in zijn maag. Uitzonderingen maken de wet namelijk "complexer", waardoor het langer duurt om deze te schrijven. Dat terwijl Bruins niet veel tijd heeft: de coalitiepartijen hebben afgesproken om de maatregel in 2026 te laten ingaan.

Bruins belooft alle dilemma's die hij ziet op een rij te zetten in een Kamerbrief, die hij voor de behandeling van zijn begroting eind november naar de Kamer stuurt. Hij zet dan ook op papier aan welke "oplossingsrichting" hij denkt.

Meer uit Politiek

Oppositie kritisch op energiepakket, oneens over extra plannen

DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.

12 uur geleden
Groot deel Kamer kritisch over kansrijk schooladvies

DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.

13 uur geleden
VVD vindt terughoudendheid in energiepakket kabinet 'verstandig'

DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.

16 uur geleden
Klaver: kabinet maakt leven mensen duurder tijdens energiecrisis

DEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.

17 uur geleden
Zorgen in Kamer over stop stroomaansluitingen in Utrecht

DEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.

17 uur geleden
JA21 en PVV willen uitstel vrachtwagenheffing om dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.

17 uur geleden
Jetten wil niet zeggen of hij druk uitoefende op D66-senatoren

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.

17 uur geleden