Bruins belooft langstudeerboete niet 'hardvochtig' te maken
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins (NSC) belooft zijn best te doen om de langstudeerboete niet "disproportioneel en hardvochtig" te maken, al wordt dat volgens hem niet makkelijk. Hij begrijpt de zorgen in de Tweede Kamer dat bijvoorbeeld studenten uit armere gezinnen, studenten met een beperking en topsporters hier hard door worden geraakt. Maar als hij te veel uitzonderingen maakt, lukt het hem niet om hier ruim 280 miljoen euro op te bezuinigen, zoals de coalitie wil.
Partijen van links tot rechts, zowel in de oppositie als in de coalitie, uitten tijdens een Kamerdebat zorgen over de langstudeerboete. Ze maakten zich bijvoorbeeld zorgen om studenten die mantelzorg verlenen en daardoor de langstudeerboete moeten betalen. Zo bepleitten parlementariërs ook uitzonderingen voor studenten die zwanger zijn of in de medezeggenschapsraad van hun hogeschool of universiteit willen stappen.
Een andere zorg in de Kamer die de minister deelt, is dat studenten mogelijk stoppen met studeren als ze anders de langstudeerboete moeten betalen. Dat dreigt volgens Bruins ook bij de groep die is gaan studeren toen nog helemaal niet bekend was dat deze maatregel zou komen. Als deze studenten kort na invoering gaan stoppen met hun studie, lukt het volgens de minister niet om het bedrag op te halen dat is afgesproken in het hoofdlijnenakkoord.
Inwerkingtreding in 2026
De minister begrijpt deze wensen, maar zit er ook mee in zijn maag. Uitzonderingen maken de wet namelijk "complexer", waardoor het langer duurt om deze te schrijven. Dat terwijl Bruins niet veel tijd heeft: de coalitiepartijen hebben afgesproken om de maatregel in 2026 te laten ingaan.
Bruins belooft alle dilemma's die hij ziet op een rij te zetten in een Kamerbrief, die hij voor de behandeling van zijn begroting eind november naar de Kamer stuurt. Hij zet dan ook op papier aan welke "oplossingsrichting" hij denkt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
8 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geledenCARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
2 dagen geleden