Bronnen: VS overwegen defensieverdragen met Saudi-Arabië en Israël
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten overwegen het sluiten van verdedigingsverdragen met Israël en Saudi-Arabië. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Zo moet een grote stap worden gezet richting het normaliseren van de diplomatieke relatie tussen de twee landen, die behoren tot de belangrijkste Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten.
Israël en Saudi-Arabië hebben nauwe banden met de VS, maar onderling hebben ze formeel geen betrekkingen. Voor veel moslimlanden is het conflict tussen Israël en de Palestijnen nog een belangrijk pijnpunt. De Saudiërs vragen in ruil voor nauwere banden met Israël naar verluidt om concessies richting de Palestijnen, veiligheidsgaranties van de VS, toegang tot modern Amerikaans wapentuig en hulp bij het ontwikkelen van een nucleair programma voor vreedzame doeleinden.
Een deal tussen Israël en Saudi-Arabië zou een grote diplomatieke overwinning zijn voor president Joe Biden. Die hoopt volgend jaar herkozen te worden. Israël zou diplomatiek en economisch kunnen profiteren van betere banden met het rijke Saudi-Arabië. De feitelijke leider van dat land, kroonprins Mohammed bin Salman, zei deze week in een interview met Fox News dat een deal "iedere dag" dichterbij komt.
Politiek gevoelig
Een verdedigingsverdrag met Saudi-Arabië ligt in Washington naar verwachting politiek gevoelig. De VS zouden dan verplicht zijn om het enorme land te verdedigen bij een aanval. Daarom zou met Israëlische functionarissen zijn besproken dat de twee verdedigingsverdragen gepresenteerd kunnen worden als onderdeel van hetzelfde pakket. Dat moet de kans verhogen dat Amerikaanse politici ermee instemmen die de belangen van Israël niet willen schaden.
De bronnen van Bloomberg benadrukken dat de onderhandelingen nog kunnen stuklopen. Wel zou aanzienlijke vooruitgang worden geboekt. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zich woensdag al optimistisch uit over de mogelijke normalisering van de relatie met Saudi-Arabië. Hij zei in New York tegen president Biden dat er dankzij de Amerikaanse inspanningen uitzicht lijkt te zijn op een "historische vrede".
Meer uit Buitenland
LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
6 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
11 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
13 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
22 uur geleden