Bronnen: VS overwegen defensieverdragen met Saudi-Arabië en Israël
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten overwegen het sluiten van verdedigingsverdragen met Israël en Saudi-Arabië. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Zo moet een grote stap worden gezet richting het normaliseren van de diplomatieke relatie tussen de twee landen, die behoren tot de belangrijkste Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten.
Israël en Saudi-Arabië hebben nauwe banden met de VS, maar onderling hebben ze formeel geen betrekkingen. Voor veel moslimlanden is het conflict tussen Israël en de Palestijnen nog een belangrijk pijnpunt. De Saudiërs vragen in ruil voor nauwere banden met Israël naar verluidt om concessies richting de Palestijnen, veiligheidsgaranties van de VS, toegang tot modern Amerikaans wapentuig en hulp bij het ontwikkelen van een nucleair programma voor vreedzame doeleinden.
Een deal tussen Israël en Saudi-Arabië zou een grote diplomatieke overwinning zijn voor president Joe Biden. Die hoopt volgend jaar herkozen te worden. Israël zou diplomatiek en economisch kunnen profiteren van betere banden met het rijke Saudi-Arabië. De feitelijke leider van dat land, kroonprins Mohammed bin Salman, zei deze week in een interview met Fox News dat een deal "iedere dag" dichterbij komt.
Politiek gevoelig
Een verdedigingsverdrag met Saudi-Arabië ligt in Washington naar verwachting politiek gevoelig. De VS zouden dan verplicht zijn om het enorme land te verdedigen bij een aanval. Daarom zou met Israëlische functionarissen zijn besproken dat de twee verdedigingsverdragen gepresenteerd kunnen worden als onderdeel van hetzelfde pakket. Dat moet de kans verhogen dat Amerikaanse politici ermee instemmen die de belangen van Israël niet willen schaden.
De bronnen van Bloomberg benadrukken dat de onderhandelingen nog kunnen stuklopen. Wel zou aanzienlijke vooruitgang worden geboekt. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zich woensdag al optimistisch uit over de mogelijke normalisering van de relatie met Saudi-Arabië. Hij zei in New York tegen president Biden dat er dankzij de Amerikaanse inspanningen uitzicht lijkt te zijn op een "historische vrede".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De regering-Trump komt terug op haar eerdere aanbeveling om mensen met autisme te behandelen met leucovorin. Er is te beperkt bewijs dat het middel kan werken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste twee dagen van de Amerikaanse bombardementen en aanvallen op Iran hebben de staatskas 5,6 miljard dollar (ruim 4,8 miljard euro) gekost. Die informatie heeft het Witte Huis met het Congres gedeeld, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters.
3 uur geleden