Bronnen: VS overwegen defensieverdragen met Saudi-Arabië en Israël
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten overwegen het sluiten van verdedigingsverdragen met Israël en Saudi-Arabië. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Zo moet een grote stap worden gezet richting het normaliseren van de diplomatieke relatie tussen de twee landen, die behoren tot de belangrijkste Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten.
Israël en Saudi-Arabië hebben nauwe banden met de VS, maar onderling hebben ze formeel geen betrekkingen. Voor veel moslimlanden is het conflict tussen Israël en de Palestijnen nog een belangrijk pijnpunt. De Saudiërs vragen in ruil voor nauwere banden met Israël naar verluidt om concessies richting de Palestijnen, veiligheidsgaranties van de VS, toegang tot modern Amerikaans wapentuig en hulp bij het ontwikkelen van een nucleair programma voor vreedzame doeleinden.
Een deal tussen Israël en Saudi-Arabië zou een grote diplomatieke overwinning zijn voor president Joe Biden. Die hoopt volgend jaar herkozen te worden. Israël zou diplomatiek en economisch kunnen profiteren van betere banden met het rijke Saudi-Arabië. De feitelijke leider van dat land, kroonprins Mohammed bin Salman, zei deze week in een interview met Fox News dat een deal "iedere dag" dichterbij komt.
Politiek gevoelig
Een verdedigingsverdrag met Saudi-Arabië ligt in Washington naar verwachting politiek gevoelig. De VS zouden dan verplicht zijn om het enorme land te verdedigen bij een aanval. Daarom zou met Israëlische functionarissen zijn besproken dat de twee verdedigingsverdragen gepresenteerd kunnen worden als onderdeel van hetzelfde pakket. Dat moet de kans verhogen dat Amerikaanse politici ermee instemmen die de belangen van Israël niet willen schaden.
De bronnen van Bloomberg benadrukken dat de onderhandelingen nog kunnen stuklopen. Wel zou aanzienlijke vooruitgang worden geboekt. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zich woensdag al optimistisch uit over de mogelijke normalisering van de relatie met Saudi-Arabië. Hij zei in New York tegen president Biden dat er dankzij de Amerikaanse inspanningen uitzicht lijkt te zijn op een "historische vrede".
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
3 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
4 uur geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
5 uur geleden