Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bronnen: Turks parlement gaat Fins NAVO-verzoek snel goedkeuren

Bronnen: Turks parlement gaat Fins NAVO-verzoek snel goedkeuren

ANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse parlement zal "zeer waarschijnlijk" voor half april het NAVO-lidmaatschapsaanvraag van Finland goedkeuren, zeggen twee Turkse functionarissen. Het lijkt er steeds meer op dat Finland afzonderlijk van Zweden tot het militaire bondgenootschap zal toetreden.

"We staan ​​positief tegenover de toetreding van Finland", zegt een van de functionarissen. Die verklaart dat het "niet verkeerd is om te zeggen" dat de toetredingsonderhandelingen op verschillende momenten plaatsvinden. De ander vertelt de Finse aanvraag waarschijnlijk wordt goedgekeurd voordat het huidige parlement halverwege april de werkzaamheden staakt in aanloop naar de presidents- en parlementsverkiezingen in mei.

De uitspraken komen vlak voor een meerdaags bezoek van de Finse president Sauli Niinistö aan Turkije. Hij heeft onder anderen een ontmoeting met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan, die in januari voor het eerst hintte dat Finland mogelijk eerder dan Zweden tot de NAVO toetreedt. Erdogan hintte woensdag opnieuw op groen licht voor de Finse lidmaatschapsaanvraag.

Turkse bezwaren

Finland en Zweden trekken samen op in hun poging lid te worden van de NAVO, als reactie op de oorlog in Oekraïne. Hun aanvragen moeten door alle dertig NAVO-lidstaten worden goedgekeurd. Alleen Hongarije en Turkije hebben dat nog niet gedaan. Boedapest zal dat naar verwachting doen, maar Turkije ligt nog dwars. De Turkse bezwaren richten zich met name op Zweden.

Ankara eist dat beide landen - maar vooral Zweden - meer actie ondernemen tegen aanhangers van terroristische groeperingen, bijvoorbeeld de Koerdische Arbeiderspartij (PKK). De landen kwamen deze week in Brussel bijeen, maar het overleg lijkt weinig te hebben opgeleverd. De Zweedse premier Ulf Kristersson zei dat de kans dat Finland vóór Zweden tot de NAVO toetreedt was toegenomen.

Meer uit Buitenland

Poetin overweegt net als Trump kernwapens te testen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.

1 uur geleden
Rutte tracht zorgen over terugtrekking VS uit Roemenië te sussen

BOEKAREST (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte probeert zorgen over de Amerikaanse terugtrekking uit Roemenië te sussen. Die doet niets af aan de Amerikaanse toewijding aan de verdediging van Europa, bezweert hij op bezoek in Roemenië. Of andere bondgenoten in het gat springen dat de Amerikanen achterlaten, wil hij niet zeggen.

1 uur geleden
Ex-president Bolivia mag van rechters gevangenis verlaten

LA PAZ (ANP/RTR/AFP) - De hoogste rechters van het Zuid-Amerikaanse Bolivia hebben de vrijlating bevolen van voormalig president Jeanine Añez. Het hooggerechtshof zette een streep door de tien jaar cel die de rechtse politica in 2022 had gekregen, onder meer voor een vermeend complot om rivaal en voorganger Evo Morales af te zetten.

1 uur geleden
Belgische veiligheidsdienst: Rusland vrijwel zeker achter drones

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische veiligheidsdiensten stellen dat Rusland zeer waarschijnlijk achter de recente drone-incidenten zit. Dat is woensdagochtend besproken op een voorbereidende vergadering van de Nationale Veiligheidsraad van donderdag, verneemt persagentschap Belga uit goede bron.

2 uur geleden
Negen doden bij grote vliegtuigcrash VS

LOUISVILLE (ANP/RTR) - Bij een dodelijke vliegtuigcrash bij de luchthaven van Louisville, Kentucky, zijn zeker negen mensen om het leven gekomen. Dat meldt burgemeester Craig Greenberg van de stad op X. Elf mensen raakten gewond.

3 uur geleden
Oekraïne wil snel af van Russische benaming muntgeld

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense centrale bank heeft bekendgemaakt dat het muntgeld dat al eeuwen kopeke heet, een Oekraïense naam krijgt: de sjah. Oekraïne wil af van de naam van de Oekraïense cent, kopeke, omdat die uit Rusland komt.

4 uur geleden
Europarlement wil dat EU-lidstaten Hongarije hard gaan straffen

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement roept de EU-lidstaten op om hard op te treden tegen Hongarije. Dat kunnen zij doen door artikel 7 te activeren, waarmee onder andere het stemrecht van Hongarije in de EU kan worden ontnomen. De situatie in Hongarije verslechtert en de rechtsstaat wordt continu bedreigd, stelt het parlement na onderzoek. De achteruitgang is volgens de Europarlementariërs mede te wijten aan de laksheid van de lidstaten.

4 uur geleden