Bronnen: regering Israël stemt donderdag over akkoord met Hamas
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische regering stemt donderdag over het door onderhandelaars bereikte akkoord met de Palestijnse beweging Hamas, aldus regeringsfunctionarissen. De verwachting is dat de meerderheid van het kabinet zal instemmen met de deal.
Eerder meldde het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken al dat buitenlandminister Gideon Saar zijn bezoek aan Europa heeft afgebroken om deel te nemen aan het overleg in het veiligheidskabinet en de regering over de kersverse overeenkomst, die ook de vrijlating van Israëlische gijzelaars regelt.
Het staakt-het-vuren duurt volgens ingewijden in eerste instantie zes weken. In die periode moeten 33 Israëlische gijzelaars worden vrijgelaten. Het zou gaan om alle vrouwen die nog worden vastgehouden, minderjarigen en mannen boven de 50 jaar.
Gevangenen
In ruil laat Israël naar verluidt dertig Palestijnse gevangenen gaan voor iedere gegijzelde burger en vijftig Palestijnse gevangenen voor iedere militair. In totaal zouden tijdens de eerste fase dus tussen de 990 en 1650 Palestijnen vrij kunnen komen. Ook zouden Israëlische troepen zich gedeeltelijk terugtrekken uit de Gazastrook en moet er meer humanitaire hulp geleverd worden.
Op de zestiende dag van het bestand moeten de onderhandelingen beginnen over de tweede fase, na zes weken. Dan gaat het om de vrijlating van alle overige gijzelaars en een permanent staakt-het-vuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Onderhandelaars van Iran en de Verenigde Staten zijn het eens over een verlenging van het bestand en het starten van onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran, meldt Axios op basis van Amerikaanse bronnen. Volgens de nieuwssite moet het akkoord nog wel worden ondertekend door zowel de Amerikaanse president Donald Trump als de Iraanse leiders.
3 uur geledenDAKAR/KAMPALA (ANP/RTR) - Het aantal ebolapatiënten is in Oeganda gestegen naar acht, volgens het Agentschap voor Volksgezondheid van de Afrikaanse Unie (Africa CDC). Woensdag bevestigden de Oegandese autoriteiten zeven gevallen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan de toegang van Iraanse luchtvaartmaatschappijen tot landingsplaatsen, tankstations en ticketverkopen blokkeren. Dat meldt de Amerikaanse financiënminister Scott Bessent op X, zonder verder in detail te treden. Volgens Bessent storten de Iraanse economie en munt in door de economische campagne tegen het land.
4 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
5 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.
6 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
6 uur geleden