Bronnen: regering Israël stemt donderdag over akkoord met Hamas
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische regering stemt donderdag over het door onderhandelaars bereikte akkoord met de Palestijnse beweging Hamas, aldus regeringsfunctionarissen. De verwachting is dat de meerderheid van het kabinet zal instemmen met de deal.
Eerder meldde het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken al dat buitenlandminister Gideon Saar zijn bezoek aan Europa heeft afgebroken om deel te nemen aan het overleg in het veiligheidskabinet en de regering over de kersverse overeenkomst, die ook de vrijlating van Israëlische gijzelaars regelt.
Het staakt-het-vuren duurt volgens ingewijden in eerste instantie zes weken. In die periode moeten 33 Israëlische gijzelaars worden vrijgelaten. Het zou gaan om alle vrouwen die nog worden vastgehouden, minderjarigen en mannen boven de 50 jaar.
Gevangenen
In ruil laat Israël naar verluidt dertig Palestijnse gevangenen gaan voor iedere gegijzelde burger en vijftig Palestijnse gevangenen voor iedere militair. In totaal zouden tijdens de eerste fase dus tussen de 990 en 1650 Palestijnen vrij kunnen komen. Ook zouden Israëlische troepen zich gedeeltelijk terugtrekken uit de Gazastrook en moet er meer humanitaire hulp geleverd worden.
Op de zestiende dag van het bestand moeten de onderhandelingen beginnen over de tweede fase, na zes weken. Dan gaat het om de vrijlating van alle overige gijzelaars en een permanent staakt-het-vuren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
6 uur geleden