Bronnen: Netanyahu naar Caïro voor gesprekken over bestand Gaza
TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is volgens bronnen onderweg naar de Egyptische hoofdstad Caïro om te praten over een mogelijk staakt-het-vuren in Gaza, melden bronnen aan persbureau Reuters. Het persbureau meldt verder dat er mogelijk in de komende dagen al een akkoord getekend kan worden.
Egypte probeert samen met Qatar en de Verenigde Staten al langere tijd te bemiddelen tussen Israël en Hamas, in de hoop tot een bestand te komen. Het Egyptische persbureau Al-Qahera meldde deze dinsdag dat Egypte en Qatar "uitgebreide" inspanningen leveren om tot afspraken te komen.
Maandag meldden bronnen al dat een team van Israëliërs in Qatar was om te overleggen met bemiddelaars over een voorstel dat de Amerikaanse president Joe Biden op 31 mei bekendmaakte. Over dat voorstel werd men het niet eens. Over de punten waarop de onderhandelingen vastliepen, is sindsdien verder gepraat. Mogelijk is daarin nu een doorbraak bereikt.
'Serieus en positief'
De Israëlische minister van Defensie Israel Katz zei maandag dat een deal over gijzelaars "niet eerder zo dichtbij" is geweest. Joe Bidens nationale veiligheidsadviseur John Kirby toonde zich dinsdag in een interview met Fox News ook optimistisch. "We denken dat een akkoord over een staakt-het-vuren dichterbij komt."
Hamas zegt dat afspraken over een bestand en de gijzelaars die nog vastzitten mogelijk zijn, maar dat Israël steeds nieuwe voorwaarden stelt. De organisatie zegt dat de gesprekken die recent zijn gevoerd in de Qatarese hoofdstad "serieus en positief" verlopen.
Aanhoudingsbevel
Het afgelopen jaar zijn er vaker momenten geweest waarop een bestand dichtbij leek, maar tot een deal kwam het nog niet. Dat de premier zelf naar Egypte afreist, kan een teken zijn dat er nu wel overeenstemming tot op het hoogste niveau is.
Het Internationaal Strafhof (ICC) heeft een aanhoudingsbevel tegen Netanyahu uitgevaardigd. Dat betekent dat landen die bij het hof zijn aangesloten hem in principe moeten aanhouden als ze de kans krijgen. Egypte is geen ICC-lid.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."
13 minuten geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.
15 minuten geledenBERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.
17 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
51 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft geërgerd gereageerd op uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over een geënterd vrachtschip. Trump verklaarde deze week bij CNBC dat het vaartuig "bepaalde spullen" aan boord had. "Misschien wel een cadeautje uit China", opperde hij over de lading, zonder verder in detail te treden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein heeft volgens de BBC ook in Londen slachtoffers van seksueel misbruik gehuisvest. De Britse omroep heeft onderzoek gedaan naar de Epstein-documenten die in de Verenigde Staten zijn gepubliceerd en vond daar vier huizen in de Britse hoofdstad waar vrouwen werden ondergebracht. Zes van hen verklaarden later te zijn misbruikt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
4 uur geleden