Bronnen: India overweegt exportstop op meeste rijstsoorten
NEW DELHI (ANP) - India overweegt om de export van verschillende rijstsoorten te verbieden, met uitzondering van basmatirijst. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Daarmee hoopt de regering van het grootste rijst-exportland ter wereld de prijsstijgingen van de witte en bruine korrels een halt toe te roepen.
India neemt ongeveer 40 procent van de wereldwijde rijsthandel voor zijn rekening, de exportbeperking zou gevolgen hebben op 80 procent van die uitvoer. Rijst is voor ongeveer de helft van de wereldbevolking het hoofdvoedsel, waarbij Azië 90 procent van het totale aanbod consumeert.
Het mogelijke exportverbod komt bovenop de al grote zorgen over het wereldwijde aanbod van rijst, die de prijzen flink opdrijven. Grote rijstimporteurs als Indonesië, China en de Filipijnen zijn begonnen met het aanleggen van extra voorraden voor El Niño. Dit weerfenomeen, dat zich volgens de Wereld Meteorologische Organisatie voor het eerst in zeven jaar in de Stille Oceaan heeft ontwikkeld, kan leiden tot droogte in Zuid-Oost Azië. Dat kan mogelijk grote impact hebben op de rijstoogst.
De wereldmarktprijzen voor rijst stegen eerder deze week al tot het hoogste niveau van de afgelopen twee jaar. Ook in de Nederlandse supermarkten is dat te zien. In juni kostte rijst hier gemiddeld 19 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
33 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.
5 uur geleden