Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bronnen: banken maken miljarden vrij voor verduurzaming landbouw

Bronnen: banken maken miljarden vrij voor verduurzaming landbouw

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse banken zijn bereid komende jaren miljarden aan financiering beschikbaar te stellen voor duurzamere landbouw. Maar dan moet het de overheid en land- en tuinbouworganisatie LTO wel lukken om tot een landbouwakkoord te komen. Dat bevestigen bronnen na berichtgeving door Het Financieele Dagblad.

De banken zouden de komende zeven jaar 3,5 miljard tot 4 miljard euro willen vrijmaken. Met het geld willen ze boeren helpen overstappen op duurzamere vormen van landbouw. Ook het verplaatsen van boerenbedrijven naar gebieden waar de stikstofuitstoot minder belastend is, zou met de financiering op gang gebracht kunnen worden.

"Het gaat om nieuwe kredieten", legt een ingewijde uit. Banken zouden ook flexibel met de voorwaarden van die kredieten willen omgaan. Om die reden in combinatie met de totale omvang van het bedrijf zou het om een "substantiële bijdrage" vanuit de bankensector gaan. Banken willen met hun toezegging echter nog niet in de openbaarheid treden. Volgens de ingewijde zou dat komen omdat "alles nog heel fluïde is nu er nog druk wordt onderhandeld over een landbouwakkoord".

Woordvoerders van Rabobank, bekend als de grootste financierder van de Nederlandse landbouw, en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) weigeren commentaar te geven, zolang het overleg over het landbouwakkoord nog loopt. Dit overleg nadert woensdag waarschijnlijk wel een ontknoping. Later op de dag moet duidelijk worden of het kabinet afspraken heeft kunnen maken die de boerensector perspectief bieden.

Maximum aantal koeien

De ogen zijn vooral gericht op de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). Landbouwminister Piet Adema zei vrijdag nog dat een akkoord zonder handtekening van de boerenlobbyorganisatie "weinig zin heeft". Volgens het AD gaat het bij het overleg onder meer nog over een door de minister voorgesteld maximum aantal koeien per hectare grasland. Dat zou slecht vallen bij boeren.

De onderhandelingen duren nu al langer dan verwacht. Het conceptakkoord lekte dinsdag nog uit via RTL Nieuws. Uit die stukken kwam naar voren dat de landbouwsector aan strengere duurzaamheidseisen moet voldoen. Wel zouden boeren een hogere marge overhouden. Ook moeten boeren meer doen aan natuurbeheer, in ruil voor een vergoeding. De NOS wist de hand te leggen op een document waaruit naar voren komt dat Adema denkt 6,7 miljard euro nodig te hebben van het kabinet voor de maatregelen uit het landbouwakkoord.

Meer uit Binnenland

Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

1 minuut geleden
Vakbonden: voorstellen kabinet lijken onvoldoende

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.

2 uur geleden
Nederland ontbiedt Russische ambassadeur om aanvallen op Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.

2 uur geleden
Eerste Kamer stemt voor strengere asielregels van EU-migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.

3 uur geleden
Weeronline: warmste 26 mei sinds begin van de metingen

HOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.

3 uur geleden
Oud-burgemeester Hendrik-Ido-Ambacht: kinderporno mij toegestuurd

ROTTERDAM (ANP) - Oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. (77), die verdacht wordt van het bezit van kinderporno, zegt dat iemand hem die bestanden heeft toegestuurd. De verdachte verscheen dinsdag voor het eerst op een openbare zitting in de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt ook verdacht van ontucht, iets wat hij ontkent.

4 uur geleden
Rode Kruis zet extra tenten neer in Ter Apel voor schaduw

TER APEL (ANP) - Het Rode Kruis gaat extra tenten neerzetten op het grasveld voor het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel om extra schaduwplekken te creëren. De afgelopen dagen zette de hulporganisatie al vier open tenten op. Deze zijn niet bedoeld om in te slapen.

4 uur geleden