Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Broertje (16) van wereldrecordhouder (19) vliegt solo wereld rond

Broertje (16) van wereldrecordhouder (19) vliegt solo wereld rond

SOFIA (ANP/AFP) - De 16-jarige Vlaams-Britse Mack Rutherford probeert de jongste piloot ooit te worden die solo de wereld rondvliegt. Zijn zus Zara Rutherford (19) slaagde er eerder dit jaar in om als jongste vrouw in haar eentje de wereld rond te vliegen. Mack is woensdag vanuit de Bulgaarse hoofdstad Sofia vertrokken.

Zijn zus landde in januari in het Belgische Kortrijk, waar zij vijf maanden eerder vertrokken was. Rutherford kondigde nog geen maand later aan dat ook hij de 52.000 kilometer alleen af wilde leggen. Aan journalisten vertelde hij woensdag voor vertrek dat "je geen achttien jaar oud hoeft te zijn om iets bijzonders te doen".

Het Guinness World Record voor de jongste piloot die solo de wereld rondvloog is momenteel in handen van de Britse Travis Ludlow, die vorig jaar op 18-jarige leeftijd zes weken over de tocht deed. Rutherford, die zijn route vanwege de oorlog in Oekraïne heeft moeten wijzigen, verwacht twee tot drie maanden over de wereldreis te doen.

Snel handelen

Vanwege de oorlog vliegt hij niet langer over Rusland en Centraal-Azië, maar wijkt hij uit naar het zuiden en vliegt over onder meer Pakistan, India, China, Zuid-Korea en Japan voordat hij de oversteek naar de Verenigde Staten maakt.

De jonge piloot, die zijn teddybeer heeft meegenomen, zegt dat vooral lange afstanden over oceanen een uitdaging worden. "De langste onafgebroken tocht duurt acht uur, als er dan iets misgaat moet ik snel handelen", aldus Rutherford. Hij kijkt reikhalzend uit naar vluchten over de Sahara en Iraanse berggebieden.

Vliegeniersfamilie

Zijn zus gaf hem voor vertrek enkele tips en adviseerde hem bijvoorbeeld "om te keren als hij door de wolkenlaag niets kon zien". De twee vliegen een vergelijkbaar soort toestel, een Shark ultralight, met een kruissnelheid van zo'n 300 kilometer per uur.

De broer en zus komen uit een familie die gek van vliegen is. Hun Britse vader is een voormalige legerpiloot die gestationeerd was in België. Hun West-Vlaamse moeder vliegt in haar vrije tijd en ook een opa en een overgrootvader waren piloot.

Meer uit Buitenland

EU-lidstaten schrappen opschorting associatieverdrag met Syrië

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben de gedeeltelijke opschorting van het associatieverdrag tussen de EU en Syrië ingetrokken. De handelsbeperkingen die de EU in 2011 invoerde, golden voor de invoer van een aantal Syrische producten, waaronder olie, aardolieproducten, goud, edelmetalen en diamanten. Maandag is daartoe besloten. Dit wordt gezien als een belangrijke stap in het herstel en de versterking van de bilaterale betrekkingen tussen de EU en Syrië.

1 uur geleden
Starmer vecht voor politieke toekomst na verkiezingsnederlaag

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft na de verkiezingsnederlaag van zijn partij beterschap beloofd. Hij erkende in een speech dat er onder kiezers frustratie leeft over de staat van het land, de politiek en hemzelf. "Ik weet dat er mensen zijn die aan me twijfelen. Ik moet hun ongelijk aantonen en dat ga ik doen", verklaarde hij in de speech, die wordt gezien als een poging om zijn premierschap te redden.

1 uur geleden
Kos: in de EU is er plaats voor alle Westelijke Balkanstaten

BRUSSEL (ANP) - Uitbreiding is prioriteit voor de EU, zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding) maandag voor het begin van een overleg tussen de EU-lidstaten en de landen van de Westelijke Balkan. "Ik heb een zeer duidelijke boodschap. Er is plaats voor alle Westelijke Balkanstaten in de Europese Unie." Het gaat om Albanië, Bosnië en Herzegovina, Kosovo, Montenegro, Noord-Macedonië en Servië.

1 uur geleden
Litouwen en Letland willen vertrekkende troepen VS wel overnemen

BRUSSEL (ANP) - Letland en Litouwen willen graag Amerikaanse troepen verwelkomen als die bijvoorbeeld uit Duitsland worden weggehaald. De Baltische landen staan er goed op in Washington, menen ze, en de regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil voorbeeldige bondgenoten belonen.

1 uur geleden
Hongaarse regering wil EU niet meer chanteren met veto

BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Hongarije wil het eigen vetorecht binnen de Europese Unie niet meer inzetten als chantagemiddel. Dat maakte beoogd minister van Buitenlandse Zaken Anita Orbán duidelijk tijdens een hoorzitting in het parlement. Ze gaf aan dat haar land zich gaat inzetten om het vertrouwen terug te winnen van andere landen in de EU en de NAVO.

2 uur geleden
Iran noemt eigen vredesvoorstel aan VS 'legitiem en vrijgevig'

TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.

2 uur geleden
Oekraïne wil Schröder niet als EU-onderhandelaar

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

2 uur geleden