Broekers-Knol moet besluit over Palestijnse man beter onderbouwen
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) moet beter onderbouwen dat de VN-organisatie UNRWA Palestijnse vluchtelingen kan beschermen in de Gazastrook. Dat heeft de Raad van State woensdag geoordeeld naar aanleiding van de zaak van een Palestijnse man wiens asielaanvraag was afgewezen. Daar moet beter naar gekeken worden.
Volgens de demissionaire staatssecretaris heeft de man uit de Gazastrook geen recht op een verblijfsvergunning, omdat hij daar dankzij de UNRWA onder goede omstandigheden zijn leven kan leiden. Er wordt gezorgd voor de basisbehoeften, maar dat is volgens de Raad van State niet genoeg om een asielaanvraag te kunnen afwijzen. Of de organisatie ook in andere behoeften kan voorzien, zoals gezondheidszorg, zal de staatssecretaris beter moeten aantonen. De Palestijnse man stelt namelijk van niet.
De rechtbank had eerder geoordeeld dat de man een vergunning moest krijgen, alleen al omdat de afwijzing niet goed onderbouwd was. Daar is de Raad van State het niet mee eens. Het onderzoek in de zaak hoeft ook niet over gedaan te worden.
Wel moet de staatssecretaris een betere onderbouwing voor het besluit aanleveren, ook op basis van de informatie over het gebied die de Palestijnse man zelf heeft aangedragen. Ook de recente ontwikkelingen in het gebied moeten worden meegenomen, "waaronder de recent weer opgelaaide vijandelijkheden tussen Israël en Hamas en de berichten dat de Verenigde Staten een deel van hun financiering van de UNRWA zullen hervatten".
De Raad van State wijst erop dat de staatssecretaris zelf ook erkent dat de humanitaire omstandigheden in de Gazastrook "zorgelijk" zijn. Er zijn wel initiatieven om de situatie te verbeteren, maar onder meer door de coronacrisis zijn de leefomstandigheden de afgelopen tijd verder onder druk komen te staan. Bovendien trokken de Verenigde Staten eerder hun steun in, waardoor er tekorten ontstonden. Eind vorig jaar kondigde het kabinet nog aan 6 miljoen euro extra aan de organisatie te geven, onder meer om noodhulp te kunnen verlenen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.
9 uur geleden