Broekers-Knol moet besluit over Palestijnse man beter onderbouwen
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) moet beter onderbouwen dat de VN-organisatie UNRWA Palestijnse vluchtelingen kan beschermen in de Gazastrook. Dat heeft de Raad van State woensdag geoordeeld naar aanleiding van de zaak van een Palestijnse man wiens asielaanvraag was afgewezen. Daar moet beter naar gekeken worden.
Volgens de demissionaire staatssecretaris heeft de man uit de Gazastrook geen recht op een verblijfsvergunning, omdat hij daar dankzij de UNRWA onder goede omstandigheden zijn leven kan leiden. Er wordt gezorgd voor de basisbehoeften, maar dat is volgens de Raad van State niet genoeg om een asielaanvraag te kunnen afwijzen. Of de organisatie ook in andere behoeften kan voorzien, zoals gezondheidszorg, zal de staatssecretaris beter moeten aantonen. De Palestijnse man stelt namelijk van niet.
De rechtbank had eerder geoordeeld dat de man een vergunning moest krijgen, alleen al omdat de afwijzing niet goed onderbouwd was. Daar is de Raad van State het niet mee eens. Het onderzoek in de zaak hoeft ook niet over gedaan te worden.
Wel moet de staatssecretaris een betere onderbouwing voor het besluit aanleveren, ook op basis van de informatie over het gebied die de Palestijnse man zelf heeft aangedragen. Ook de recente ontwikkelingen in het gebied moeten worden meegenomen, "waaronder de recent weer opgelaaide vijandelijkheden tussen Israël en Hamas en de berichten dat de Verenigde Staten een deel van hun financiering van de UNRWA zullen hervatten".
De Raad van State wijst erop dat de staatssecretaris zelf ook erkent dat de humanitaire omstandigheden in de Gazastrook "zorgelijk" zijn. Er zijn wel initiatieven om de situatie te verbeteren, maar onder meer door de coronacrisis zijn de leefomstandigheden de afgelopen tijd verder onder druk komen te staan. Bovendien trokken de Verenigde Staten eerder hun steun in, waardoor er tekorten ontstonden. Eind vorig jaar kondigde het kabinet nog aan 6 miljoen euro extra aan de organisatie te geven, onder meer om noodhulp te kunnen verlenen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
51 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
16 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
17 uur geleden