Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britten willen meer kernenergie om onafhankelijker te worden

Britten willen meer kernenergie om onafhankelijker te worden

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de komende acht jaar tot wel acht nieuwe kernreactoren laten bouwen om onafhankelijker te worden van andere landen voor zijn energievoorziening. Daarnaast wil de Britse regering nieuwe vergunningen verstrekken om meer gas en olie te winnen in de Noordzee. Tegelijkertijd moet er meer ruimte komen voor windmolens om meer schone energie te produceren, staat in een nieuw strategisch plan voor de energievoorziening van het land.

Het doel is om in 2050 minstens 25 procent van alle elektriciteit die Britten nodig hebben op te wekken met kernenergie. Voor 2030 wil het Verenigd Koninkrijk 50 gigawatt elektriciteit opwekken met windmolens, wat genoeg zou moeten zijn om alle huishoudens in het land van elektriciteit te voorzien. Dit najaar begint het Verenigd Koninkrijk met het gunnen van nieuwe projecten om naar olie en gas te boren in de Noordzee.

De regering van premier Boris Johnson hoopt dat de energierekening voor Britten door de plannen lager zal uitvallen door prijzen minder afhankelijk te maken van internationale markten. De regering wijst daarbij op de crisis met hoge gas- en elektriciteitsprijzen. In de tweede helft van 2021 gingen al veel Britse energiemaatschappijen failliet door de oplopende gasprijzen als gevolg van schaarste. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland zorgde voor nieuwe recordhoogtes van de gasprijs.

Oorlog

Door de oorlog tussen Rusland en Oekraïne herbezinnen veel landen zich op de import van energie uit landen die ze politiek niet steunen. Zo is de roep om een boycot van Russisch gas steeds luider, maar wil de Europese Unie daar nog niet aan omdat veel landen het meeste gas uit Rusland halen.

Er is ook al kritiek op de nieuwe energiestrategie. Zo zou er veel te weinig aandacht zijn voor betere isolatie van woningen en andere energiebesparende maatregelen, die voor Britten ook financieel voordelig uitpakken. Volgens de Britse directeur van energieconcern E.ON "dwingt dat duizenden klanten te leven in koude en tochtige huizen, terwijl ze energie verspillen en meer betalen dan nodig is voor hun verwarming".

Meer uit Financieel

Aanbieder schoollunches TommyTomato maakt doorstart

HAARLEM (ANP) - De failliete aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato maakt een doorstart. Dankzij investeerder Impact First Group is het gelukt om het bedrijf nieuw leven in te blazen. Medeoprichter Bas Turk verwacht de levering van lunches na de meivakantie te kunnen hervatten.

22 minuten geleden
AEX-index staakt opmars in afwachting onderhandelingen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag licht lager geopend. Beleggers namen wat gas terug na de recente sterke opmars, die volgde op signalen over een waarschijnlijke verlenging van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de oorlog in Iran "vrij snel voorbij zou moeten zijn", waarmee hij zijn optimistische voorspellingen over het einde van het conflict herhaalde.

1 uur geleden
Brussel stelt 760 miljoen euro beschikbaar voor hulp aan vissers

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt geld beschikbaar voor hulp aan vissers die door de hoge brandstofprijzen in de problemen zijn gekomen. Lidstaten van de Europese Unie mogen daarvoor geld gebruiken uit een fonds dat is bedoeld voor de verduurzaming van de visserij. Daarin zit nog zo'n 760 miljoen euro.

2 uur geleden
IMF en Wereldbank hervatten samenwerking met Venezuela na jaren

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank hebben de samenwerking met Venezuela weer opgestart. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF kondigt in een statement aan de betrekkingen met de regering van Venezuela onder het bewind van waarnemend president Delcy Rodríguez te hervatten. Daarmee legitimeren de instellingen de interim-regering verder en creëren ze nieuwe mogelijkheden voor financiële steun.

2 uur geleden
Toerisme groeit door meer buitenlandse bezoekers in 2025

DEN HAAG (ANP) - Hotels, campings en huisjesparken ontvingen in 2025 meer dan 52 miljoen gasten. Dat is iets meer dan in 2024, toen ruim 51 miljoen gasten in Nederland verbleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. De stijging komt door meer buitenlands toerisme.

3 uur geleden
Ook op tankstations buiten de snelweg betalen met statiegeld

DEN HAAG (ANP) - Het wordt op meer tankstations mogelijk om statiegeldflesjes en -blikjes in te leveren aan de kassa. Op tankstations aan de snelweg was dit al wettelijk verplicht, maar het wordt nu ook mogelijk op bijna vijfhonderd tankstations buiten de snelweg. Daarvoor heeft Statiegeld Nederland, onderdeel van inzamelingsstichting Verpact, een samenwerking gesloten met Shell.

3 uur geleden
KVK: voor het eerst in 2,5 jaar stoppen minder ondernemers

UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.

9 uur geleden