Britten weren Huawei uit 5G-netwerk
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering eist dat telecombedrijven de betrokkenheid van het Chinese bedrijf Huawei bij het Britse 5G-netwerk afbouwen. Tegen 2027 mag er helemaal geen apparatuur van Huawei meer in het netwerk worden gebruikt, zegt minister van Cultuur Oliver Dowden.
Tegen het einde van het jaar moet het voor telecombedrijven verboden worden om nieuwe 5G-apparatuur van Huawei te installeren in het Verenigd Koninkrijk. "Dit was geen makkelijke beslissing, maar het is de juiste voor de Britse telecomnetwerken, onze nationale veiligheid en voor onze economie", vertelde Dowden in het Britse parlement.
Dat de techniek van de techgigant pas in 2027 hoeft te zijn verwijderd is een meevaller voor Britse telecombedrijven. Zij vreesden eerder dat ze miljarden extra moesten uitgeven om de Chinese apparatuur sneller uit het 5G-netwerk te verwijderen. Toch levert ook deze beslissing een vertraging op van de uitrol van 5G in het Verenigd Koninkrijk van twee tot drie jaar met tot twee miljard pond bijkomende kosten.
Amerikaanse sancties
Huawei laat in een reactie weten teleurgesteld te zijn en noemt de beslissing "slecht nieuws voor iedere Brit met een mobiele telefoon". Het Chinese bedrijf staat erop dat de Britse regering het besluit heroverweegt.
De directe aanleiding voor het weren van Huawei is de impact van nieuwe Amerikaanse sancties. Die hebben volgens Londen invloed op het vermogen van de Chinezen om in de toekomst een betrouwbare leverancier te blijven. De VS zetten Huawei eerder op een zwarte lijst, omdat het een gevaar voor de Amerikaanse nationale veiligheid zou zijn. Washington beticht het bedrijf ervan via achterdeurtjes in zijn technologie spionage mogelijk te maken, maar dat wordt door Huawei fel tegengesproken.
5G-overeenkomst
In januari ondertekende Johnson nog een door de regering van Theresa May opgestelde 5G-overeenkomst, waardoor Huawei bepaalde "niet-kernonderdelen" voor het Britse netwerk mocht gaan leveren. Dat leidde tot verontwaardiging in Washington, dat de Britten juist met klem had opgeroepen niet in zee te gaan met het Chinese bedrijf.
De Amerikaanse veiligheidsadviseur Robert O'Brien ontmoet deze week vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland en Italië in Parijs om beveiliging te bespreken, waaronder die van 5G-netwerken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag op de hoogste stand ooit gesloten. Het slotrecord van afgelopen dinsdag van 1112,49 werd dankzij een plus van 0,2 procent iets aangescherpt, tot 1113,35 punten. Verder was er weinig beweging op de Europese beurzen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven ziet de gevolgen van laagwater verergeren, blijkt uit vervoerscijfers van Havenbedrijf Rotterdam over afgelopen week. Het vervoerde volume van en naar de haven via de Rijn is verder afgenomen en inmiddels meer dan 10 procent lager dan normaal.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag voorzichtig begonnen aan de nieuwe week. De hoop op een spoedig akkoord van de Verenigde Staten en Iran over de heropening van de Straat van Hormuz nam af, nadat Iran verklaarde niet te onderhandelen met de VS. Ook zei Iran alleen met de VS te willen praten als aan het eisenpakket van het land wordt voldaan.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Zonnepanelen in Nederland produceren woensdag minder door de gedeeltelijke zonsverduistering. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht maandag dat dit enkele honderden megawatt minder zal zijn. Een megawatt kan zo'n duizend huishoudens tegelijkertijd van stroom voorzien.
4 uur geledenZOETERMEER/AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie heeft minder last van laagwater dan de Duitse economie, dat zegt ING-econoom Rico Luman. In Nederland zijn er door het uitgebreide vaarwegennetwerk meer alternatieve routes dan in Duitsland en bovendien is een groot deel van Nederland nog relatief goed bevaarbaar, legt hij uit.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM past vanaf oktober de catering op Europese vluchten aan. Met het nieuwe serviceconcept Grand Café KLM krijgen passagiers volgens de luchtvaartmaatschappij meer keuze in eten en drinken, en de mogelijkheid om vooraf een maaltijd te bestellen of aan boord iets van de menukaart te kiezen.
7 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Tuinders in het werkgebied van het hoogheemraadschap van Delfland, tussen Den Haag en Rotterdam, moeten nog zeker een paar dagen wachten voordat ze meer water kunnen krijgen voor hun gewassen. Glastuinbouw Nederland hoopt dat de sector aan het einde van deze week aan de slag kan gaan met oplossingen die momenteel worden onderzocht voor tuinders die last hebben van de aanhoudende droogte.
7 uur geleden