Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britten weren Huawei uit 5G-netwerk

Britten weren Huawei uit 5G-netwerk

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering eist dat telecombedrijven de betrokkenheid van het Chinese bedrijf Huawei bij het Britse 5G-netwerk afbouwen. Tegen 2027 mag er helemaal geen apparatuur van Huawei meer in het netwerk worden gebruikt, zegt minister van Cultuur Oliver Dowden.

Tegen het einde van het jaar moet het voor telecombedrijven verboden worden om nieuwe 5G-apparatuur van Huawei te installeren in het Verenigd Koninkrijk. "Dit was geen makkelijke beslissing, maar het is de juiste voor de Britse telecomnetwerken, onze nationale veiligheid en voor onze economie", vertelde Dowden in het Britse parlement.

Dat de techniek van de techgigant pas in 2027 hoeft te zijn verwijderd is een meevaller voor Britse telecombedrijven. Zij vreesden eerder dat ze miljarden extra moesten uitgeven om de Chinese apparatuur sneller uit het 5G-netwerk te verwijderen. Toch levert ook deze beslissing een vertraging op van de uitrol van 5G in het Verenigd Koninkrijk van twee tot drie jaar met tot twee miljard pond bijkomende kosten.

Amerikaanse sancties

Huawei laat in een reactie weten teleurgesteld te zijn en noemt de beslissing "slecht nieuws voor iedere Brit met een mobiele telefoon". Het Chinese bedrijf staat erop dat de Britse regering het besluit heroverweegt.

De directe aanleiding voor het weren van Huawei is de impact van nieuwe Amerikaanse sancties. Die hebben volgens Londen invloed op het vermogen van de Chinezen om in de toekomst een betrouwbare leverancier te blijven. De VS zetten Huawei eerder op een zwarte lijst, omdat het een gevaar voor de Amerikaanse nationale veiligheid zou zijn. Washington beticht het bedrijf ervan via achterdeurtjes in zijn technologie spionage mogelijk te maken, maar dat wordt door Huawei fel tegengesproken.

5G-overeenkomst

In januari ondertekende Johnson nog een door de regering van Theresa May opgestelde 5G-overeenkomst, waardoor Huawei bepaalde "niet-kernonderdelen" voor het Britse netwerk mocht gaan leveren. Dat leidde tot verontwaardiging in Washington, dat de Britten juist met klem had opgeroepen niet in zee te gaan met het Chinese bedrijf.

De Amerikaanse veiligheidsadviseur Robert O'Brien ontmoet deze week vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland en Italiƫ in Parijs om beveiliging te bespreken, waaronder die van 5G-netwerken.

Meer uit Financieel

AEX start nieuwe beursweek licht hoger, Prosus grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag met een kleine winst geopend. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de positieve resultaten van techinvesteerder Prosus.

1 uur geleden
Grote investeringen voor chipindustrie Zuid-Korea om AI-vraag

SEOUL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Zuid-Korea heeft maandag megaprojecten aangekondigd voor chips en kunstmatige intelligentie (AI). President Lee Jae-myung heeft toegezegd om de positie van de Zuid-Koreaanse chipindustrie te verankeren met investeringen goed voor honderden miljarden dollars, verspreid over de komende jaren.

1 uur geleden
Brabantse brouwer van plantaardig eiwit haalt weer miljoenen op

BREDA (ANP) - De Brabantse ontwikkelaar van nieuwe voedselingrediƫnten The Protein Brewery heeft 18 miljoen euro aan nieuwe investeringen opgehaald. Daarmee komt het totaal opgehaalde kapitaal volgens het bedrijf nu boven de 70 miljoen euro.

1 uur geleden
Supermarktbranche wil geen zuivelflessen met statiegeld inzamelen

LEIDSCHENDAM (ANP) - Als er statiegeld op plastic zuivelflessen komt, zouden die verpakkingen niet via supermarkten moeten worden ingezameld, vindt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Afgelopen vrijdag werd bekend dat minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) aan een voorstel werkt om het statiegeldsysteem uit te breiden naar plastic zuivel- en sapflessen. Maar de supermarktbrancheorganisatie maakt zich "grote zorgen" over het innemen van zuivelverpakkingen.

1 uur geleden
Stikstofuitstoot door mest net iets onder nieuw plafond

DEN HAAG (ANP) - In Nederland werd vorig jaar 2 procent minder stikstof uitgestoten door veehouders dan een jaar eerder. Met bijna 440 miljoen kilo kwam de uitstoot net iets onder het nieuwe stikstofplafond voor 2025 uit, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het plafond werd in 2024 verlaagd na afspraken met de Europese Commissie over de afbouw van de mestproductie.

3 uur geleden
Nederlandse vrachtwagens vervoeren vooral minder bouwmaterialen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vrachtwagens hebben vorig jaar minder goederen vervoerd dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. De daling komt vooral doordat het vervoer van bouwgoederen afnam.

3 uur geleden
Nederland opnieuw meest afhankelijk van Amerikaanse olie en gas

DEN HAAG (ANP) - Nederland haalde in 2025 bijna een kwart van zijn olie- en gasvoorraden opnieuw uit de Verenigde Staten, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar was Nederland voor ruim 77 procent afhankelijk van energie uit het buitenland. Bijna een derde daarvan kwam uit de VS. Geen ander land leverde vorig jaar zo veel energie aan Nederland.

3 uur geleden