Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britten weren Huawei uit 5G-netwerk

Britten weren Huawei uit 5G-netwerk

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering eist dat telecombedrijven de betrokkenheid van het Chinese bedrijf Huawei bij het Britse 5G-netwerk afbouwen. Tegen 2027 mag er helemaal geen apparatuur van Huawei meer in het netwerk worden gebruikt, zegt minister van Cultuur Oliver Dowden.

Tegen het einde van het jaar moet het voor telecombedrijven verboden worden om nieuwe 5G-apparatuur van Huawei te installeren in het Verenigd Koninkrijk. "Dit was geen makkelijke beslissing, maar het is de juiste voor de Britse telecomnetwerken, onze nationale veiligheid en voor onze economie", vertelde Dowden in het Britse parlement.

Dat de techniek van de techgigant pas in 2027 hoeft te zijn verwijderd is een meevaller voor Britse telecombedrijven. Zij vreesden eerder dat ze miljarden extra moesten uitgeven om de Chinese apparatuur sneller uit het 5G-netwerk te verwijderen. Toch levert ook deze beslissing een vertraging op van de uitrol van 5G in het Verenigd Koninkrijk van twee tot drie jaar met tot twee miljard pond bijkomende kosten.

Amerikaanse sancties

Huawei laat in een reactie weten teleurgesteld te zijn en noemt de beslissing "slecht nieuws voor iedere Brit met een mobiele telefoon". Het Chinese bedrijf staat erop dat de Britse regering het besluit heroverweegt.

De directe aanleiding voor het weren van Huawei is de impact van nieuwe Amerikaanse sancties. Die hebben volgens Londen invloed op het vermogen van de Chinezen om in de toekomst een betrouwbare leverancier te blijven. De VS zetten Huawei eerder op een zwarte lijst, omdat het een gevaar voor de Amerikaanse nationale veiligheid zou zijn. Washington beticht het bedrijf ervan via achterdeurtjes in zijn technologie spionage mogelijk te maken, maar dat wordt door Huawei fel tegengesproken.

5G-overeenkomst

In januari ondertekende Johnson nog een door de regering van Theresa May opgestelde 5G-overeenkomst, waardoor Huawei bepaalde "niet-kernonderdelen" voor het Britse netwerk mocht gaan leveren. Dat leidde tot verontwaardiging in Washington, dat de Britten juist met klem had opgeroepen niet in zee te gaan met het Chinese bedrijf.

De Amerikaanse veiligheidsadviseur Robert O'Brien ontmoet deze week vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland en Italië in Parijs om beveiliging te bespreken, waaronder die van 5G-netwerken.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met winst, chipbedrijven hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger de handelsdag uitgegaan, geholpen door winsten bij de chipbedrijven. Die toonden herstel na scherpe verliezen in de sector de afgelopen tijd, maar beleggers lijken de zorgen over de hoge investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) even naast zich neer te leggen.

1 uur geleden
Rustiger bij wegrestaurant door vrachtverbod Merwedebrug

HANK (ANP) - De afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft impact op wegrestaurant Napoleon, dat een paar kilometer ten zuiden van de brug ligt. "Het is een stuk rustiger dan voorheen", vertelt eigenaresse Adinda Geelhoedt-Valk.

3 uur geleden
Vliegtuigbouwer Airbus wil winstgevendheid verhogen

AMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus wil zijn winstgevendheid de komende jaren flink opschroeven. Het bedrijf stelt als doel om de operationele winst tegen 2029 met ongeveer 75 procent te verhogen, werd dinsdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Tesla-bestuurders kunnen AI-chatbot Grok in auto gebruiken

AMSTERDAM (ANP) - De AI-chatbot Grok komt beschikbaar voor Nederlandse bestuurders van Tesla-voertuigen. De elektrische autofabrikant heeft de AI-assistent opgenomen in zijn recentste software-update, maakte het bedrijf bekend.

5 uur geleden
Carney en Trump intensiveren handelsgesprekken

OTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney is met de Amerikaanse president Donald Trump overeengekomen om de gesprekken over handelskwesties de komende weken te intensiveren. "Mijn team en ik kijken ernaar uit om daarmee aan de slag te gaan", zei hij dinsdag tegen verslaggevers.

5 uur geleden
Chipbedrijf Besi maakt koerssprong op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven Besi, ASMI en ASML lieten dinsdag een overtuigend herstel zien, na de scherpe koersdalingen van de afgelopen weken. Ook elders in Europa en op Wall Street vonden beleggers de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen. De afgelopen tijd daalden deze aandelen juist fors door zorgen over de hoge investeringen in AI. Besi, een toeleverancier aan de chipindustrie, eindigde bovenaan de AEX met een winst van ruim 7 procent. Het bedrijf maakt donderdag zijn tweedekwartaalcijfers bekend.

6 uur geleden
Amerikaanse handelsgezant hint op nieuwe importheffingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer heeft in gesprek met de Amerikaanse nieuwszender CNBC gehint op nieuwe Amerikaanse importheffingen. "We verwachten dat er binnenkort actie zal worden ondernomen", reageerde hij toen hem werd gevraagd of er nieuwe invoertarieven op komst zijn.

6 uur geleden