Britten verlaten interne Europese markt met akkoord in achterzak
BREXITDEN HAAG (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk is per vrijdag officieel geen onderdeel meer van de interne Europese markt. De Britten verlieten krap een jaar geleden al de Europese Unie, maar waren tot eind 2020 gebonden aan bestaande afspraken met het landenblok. Onderhandelaars van beide kampen bereikten na lang onderhandelen pas kort voor kerst een overeenkomst over hun toekomstige handelsrelatie.
Lange tijd dreigde het uitblijven van nieuwe afspraken over handel grote chaos en kostbare handelsbelemmeringen te veroorzaken na de jaarwisseling. Evengoed zal de handel vanaf 1 januari minder vlot verlopen.
Zo krijgt de Nederlandse douane het hoe dan ook drukker. In de afgelopen twee jaar heeft de douane circa negenhonderd nieuwe medewerkers aangenomen om al het extra werk te verzetten. Eerder gaf de instantie aan in de eerste vier tot zes weken vertragingen te verwachten in de Rotterdamse haven als gevolg van de brexit.
Ook op Schiphol zal het wennen zijn, omdat reizigers echt te maken krijgen met een grens. Ook mogen bijvoorbeeld niet meer zomaar bepaalde bederfelijke producten het land worden binnengebracht.
Op vrijdag staan al de eerste vluchten en afvaarten vanuit de EU naar het Verenigd Koninkrijk en vice versa gepland. De verwachting is dat eventuele problemen per maandag meer zullen opspelen, als de handel meer als normaal verloopt.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
6 uur geleden