Britten teleurgesteld over juridische stappen EU in Ierse kwestie
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering is "teleurgesteld" dat de Europese Unie drie strafprocedures in gang heeft gezet tegen het Verenigd Koninkrijk, zegt een woordvoerder van premier Boris Johnson. Toch wil de regering eerst de documenten goed lezen, voordat het met een formele reactie komt.
De strafprocedures gaan over het Noord-Ierse protocol. Volgens de EU heeft het Verenigd Koninkrijk op eigen initiatief de afspraken geschonden die ervoor moesten zorgen dat er na de brexit geen harde grens zou komen tussen Ierland en Noord-Ierland. Maandag kondigde het Verenigd Koninkrijk een nieuwe wet aan om de handelsregels tussen Noord-Ierland en Groot-Brittannië op te heffen.
De EU beschouwt de eenzijdige actie van het Verenigd Koninkrijk als "illegaal". De Europese Commissie start drie procedures om de Britten toch weer terug aan tafel te krijgen. Als ze Brussel niet binnen twee maanden tegemoetkomen, kan de Commissie naar het Europees Hof van Justitie stappen. De juridische stappen kunnen de Britse regering hoge boetes kunnen opleveren.
Beide partijen zeggen er nog wel samen uit te willen komen, maar dat de ander de uitgestoken hand weigert. De Britten hekelen de starre houding van de EU en vinden dat er wel onderhandeld moet worden. Johnsons woordvoerder zegt dat de voorgestelde aanpak van de EU niet afwijkt van wat eerder is gezegd. "Dat veroorzaakt extra lasten voor burgers en bedrijven en dat zou een stap terug zijn."
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
3 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
3 uur geleden