Britten maken zich zorgen om stijgende kosten levensonderhoud
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Britse huishoudens maken zich door de hoge inflatie grote zorgen om het steeds duurdere levensonderhoud. Het consumentenvertrouwen daalde deze maand scherp en kwam uit op het laagste niveau sinds het dieptepunt van de coronacrisis begin 2021. Die zorgen zijn niet ongegrond, want er komen nog meer prijsstijgingen aan en de lonen gaan maar beperkt omhoog.
De stijging van de energieprijzen is tot nu toe beperkt gebleven voor veel Britse huishoudens. Dat komt omdat de Britse gas- en elektriciteitsprijzen voor consumenten aan een maximum gebonden zijn. Per april worden die verhoogd om de energiebedrijven tegemoet te komen en dat kan tot wel 50 procent schelen. De overheid praat nog met de sector over mogelijkheden om de gevolgen voor huishoudens te beperken.
Ook gaan de belastingen in april omhoog. Daarmee wil de regering de overheidsfinanciën weer op orde krijgen na de sterke stijging van de uitgaven tijdens de coronapandemie. Bovendien gaat de rente in het Verenigd Koninkrijk vermoedelijk verder omhoog. Daardoor wordt geld lenen duurder. Weliswaar levert sparen dan ook iets meer op, maar voor de mensen die het zwaarst getroffen worden door de stijgende kosten biedt dat geen soelaas.
Brexit
Door de problemen in de leveringsketens wereldwijd lijkt er ook nog geen einde te komen aan de hoge Britse inflatie. In december kwam die uit op 5,4 procent op jaarbasis, het hoogste cijfer in bijna dertig jaar.
Ook is er nog de brexit. Per 1 januari verliep een door de Britse regering ingestelde overgangsperiode waardoor tijdelijk uitgestelde maatregelen voor de in- en uitvoer van producten alsnog van kracht werden. Dat levert meer papierwerk op en mogelijk ook verder stijgende prijzen. Het dispuut met de Europese Unie over de regels rond Noord-Ierland kan ook nog negatieve gevolgen hebben als er geen oplossing komt.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
32 minuten geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de oprichting in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.
4 uur geleden