Britten maken zich zorgen om stijgende kosten levensonderhoud
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Britse huishoudens maken zich door de hoge inflatie grote zorgen om het steeds duurdere levensonderhoud. Het consumentenvertrouwen daalde deze maand scherp en kwam uit op het laagste niveau sinds het dieptepunt van de coronacrisis begin 2021. Die zorgen zijn niet ongegrond, want er komen nog meer prijsstijgingen aan en de lonen gaan maar beperkt omhoog.
De stijging van de energieprijzen is tot nu toe beperkt gebleven voor veel Britse huishoudens. Dat komt omdat de Britse gas- en elektriciteitsprijzen voor consumenten aan een maximum gebonden zijn. Per april worden die verhoogd om de energiebedrijven tegemoet te komen en dat kan tot wel 50 procent schelen. De overheid praat nog met de sector over mogelijkheden om de gevolgen voor huishoudens te beperken.
Ook gaan de belastingen in april omhoog. Daarmee wil de regering de overheidsfinanciën weer op orde krijgen na de sterke stijging van de uitgaven tijdens de coronapandemie. Bovendien gaat de rente in het Verenigd Koninkrijk vermoedelijk verder omhoog. Daardoor wordt geld lenen duurder. Weliswaar levert sparen dan ook iets meer op, maar voor de mensen die het zwaarst getroffen worden door de stijgende kosten biedt dat geen soelaas.
Brexit
Door de problemen in de leveringsketens wereldwijd lijkt er ook nog geen einde te komen aan de hoge Britse inflatie. In december kwam die uit op 5,4 procent op jaarbasis, het hoogste cijfer in bijna dertig jaar.
Ook is er nog de brexit. Per 1 januari verliep een door de Britse regering ingestelde overgangsperiode waardoor tijdelijk uitgestelde maatregelen voor de in- en uitvoer van producten alsnog van kracht werden. Dat levert meer papierwerk op en mogelijk ook verder stijgende prijzen. Het dispuut met de Europese Unie over de regels rond Noord-Ierland kan ook nog negatieve gevolgen hebben als er geen oplossing komt.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.
23 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De kosten van de honderden vluchten die KLM heeft moeten annuleren in de afgelopen dagen door het extreme winterweer lopen waarschijnlijk in de tientallen miljoenen, zegt luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van onderzoeksbureau Beelining. De precieze omvang van de schade is volgens hem echter nog moeilijk te bepalen. KLM zelf geeft vooralsnog geen commentaar op de financiële gevolgen en verwijst naar de eerstekwartaalcijfers die eind april worden gepubliceerd.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Supermarktketens Jumbo en Albert Heijn verwachten in de loop van de dag en donderdag de bevoorrading van hun supermarkten weer op orde te hebben. In verscheidene filialen zijn schappen leeg. Door het winterse weer is vooral de levering van de versproducten verhinderd, zoals groenten en fruit.
38 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - Het grote Noorse olie- en gasconcern Equinor is voorlopig niet van plan terug te keren naar Venezuela. Dat heeft Equinor-topman Anders Opedal gezegd tegen persbureau Reuters.
55 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted maakte woensdag bekend een tweede rechtszaak aan te spannen tegen de Amerikaanse regering van Donald Trump. Washington kondigde in december aan dat het alle grote offshore-windenergieprojecten stopzet. Ørsted bouwt meerdere grote windparken voor de Amerikaanse oostkust.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic annuleert de bezorging van alle bestellingen voor woensdag. "Omdat er van alle kanten wordt afgeraden de weg op te gaan, hebben wij besloten om landelijk niet te bezorgen", zegt een woordvoerder.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december gezakt naar 2 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. In november bedroeg de inflatie in het eurogebied nog 2,1 procent op jaarbasis.
1 uur geleden