Britten: groot deel Oekraïense stad Soledar ingenomen door Russen
LONDON (ANP/AFP) - Russische troepen en het Russische huurlingenbedrijf Wagner-groep zijn in de afgelopen vier dagen opgerukt in de Oekraïense stad Soledar, meldt het Britse ministerie van Defensie. In de inlichtingenupdate van dinsdag staat dat de kleine stad bij Bachmoet waarschijnlijk grotendeels is ingenomen.
Soledar ligt op 10 kilometer ten noorden van Bachmoet, waar al maandenlang om wordt gevochten. De verovering van Bachmoet is momenteel een belangrijk doel voor Rusland, denkt Londen. De Britten verwachten dat wordt geprobeerd vanuit het noorden Bachmoet te omsingelen en de Oekraïense communicatielijnen te verstoren.
Het Britse ministerie acht een omsingeling op korte termijn onwaarschijnlijk omdat het Oekraïense leger in Bachmoet en omgeving stand weet te houden. Kiev heeft er na het "constant afslaan van Russische aanvallen" extra militairen naartoe gestuurd. Het gebied tussen Bachmoet en Soledar is volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski "een van de bloedigste aan het front".
"Een hoge prijs"
Bachmoet en Soledar liggen in Donetsk, een van de vier Oekraïense regio's die Rusland vorig jaar illegaal annexeerde. Separatistenleider Denis Poesjilin heeft dinsdag tegen Russische staatstelevisie verteld dat Soledar "dicht bij de bevrijding" door Rusland is. Hij zegt ook dat daar "een hoge prijs" voor wordt betaald en de Oekraïense troepen zich "nog verzetten".
Wagner-baas Jevgeni Prigozjin maakt intussen melding van "zware, bloedige gevechten" om Soledar. Het stadje wordt volgens hem "eervol verdedigd". "Laten we eerlijk zijn. Het Oekraïense leger vecht dapper voor Bachmoet en Soledar. De berichten over hun massale desertie zijn niet waar", aldus de bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
26 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
2 uur geledenDEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De buitenlandministers van 35 landen die willen helpen een einde te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz spreken elkaar voor het eerst over wat zij kunnen doen. Minister Tom Berendsen en zijn collega's houden donderdag een videovergadering.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig geweest bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het was volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoonde.
3 uur geledenARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran. De Finse president Alexander Stubb heeft naar eigen zeggen inmiddels met Trump gebeld en dat zou "constructief" zijn geweest.
4 uur geleden