Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britten: groot deel Oekraïense stad Soledar ingenomen door Russen

Britten: groot deel Oekraïense stad Soledar ingenomen door Russen

LONDON (ANP/AFP) - Russische troepen en het Russische huurlingenbedrijf Wagner-groep zijn in de afgelopen vier dagen opgerukt in de Oekraïense stad Soledar, meldt het Britse ministerie van Defensie. In de inlichtingenupdate van dinsdag staat dat de kleine stad bij Bachmoet waarschijnlijk grotendeels is ingenomen.

Soledar ligt op 10 kilometer ten noorden van Bachmoet, waar al maandenlang om wordt gevochten. De verovering van Bachmoet is momenteel een belangrijk doel voor Rusland, denkt Londen. De Britten verwachten dat wordt geprobeerd vanuit het noorden Bachmoet te omsingelen en de Oekraïense communicatielijnen te verstoren.

Het Britse ministerie acht een omsingeling op korte termijn onwaarschijnlijk omdat het Oekraïense leger in Bachmoet en omgeving stand weet te houden. Kiev heeft er na het "constant afslaan van Russische aanvallen" extra militairen naartoe gestuurd. Het gebied tussen Bachmoet en Soledar is volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski "een van de bloedigste aan het front".

"Een hoge prijs"

Bachmoet en Soledar liggen in Donetsk, een van de vier Oekraïense regio's die Rusland vorig jaar illegaal annexeerde. Separatistenleider Denis Poesjilin heeft dinsdag tegen Russische staatstelevisie verteld dat Soledar "dicht bij de bevrijding" door Rusland is. Hij zegt ook dat daar "een hoge prijs" voor wordt betaald en de Oekraïense troepen zich "nog verzetten".

Wagner-baas Jevgeni Prigozjin maakt intussen melding van "zware, bloedige gevechten" om Soledar. Het stadje wordt volgens hem "eervol verdedigd". "Laten we eerlijk zijn. Het Oekraïense leger vecht dapper voor Bachmoet en Soledar. De berichten over hun massale desertie zijn niet waar", aldus de bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Melania zit volgende week vergadering VN-Veiligheidsraad voor

NEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.

6 uur geleden
Onderhandelaars in Genève bellen met Zelensky na afloop overleg

GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.

6 uur geleden
Kansas trekt rijbewijzen en geboorteakten van trans personen in

TOPEKA (ANP/RTR) - De Amerikaanse staat Kansas heeft de rijbewijzen en geboorteakten van transgender personen ongeldig verklaard, omdat zij hun gender op deze documenten hebben laten wijzigen. Volgens een wet die donderdag is ingegaan, is het in de staat verboden om je gender te wijzigen na je geboorte. De maatregel treft meer dan duizend mensen.

7 uur geleden
Dode op speedboot bij Cuba wilde opstand ontketenen

TAMPA (ANP/AFP) - Een van de mannen die woensdag op een speedboot werd doodgeschoten door de Cubaanse kustwacht, was van plan om een opstand te ontketenen op het eiland. Dat zegt een politieke bondgenoot van de man tegen persbureau AFP.

7 uur geleden
Onderhandelingen Iran en VS in Genève afgelopen

GENÈVE (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Genève zijn afgelopen. Dat meldt de bemiddelaar namens Oman, minister van Buitenlandse Zaken Badr bin Hamad al-Busaidi, op X. Volgens al-Busaidi is er "significante vooruitgang" gemaakt en worden de gesprekken komende week voortgezet in Wenen.

7 uur geleden
Afghanistan claimt vergeldingsaanvallen op Pakistan

KABUL (ANP/AFP/RTR) - Afghanistan zegt vergeldingsaanvallen te hebben uitgevoerd tegen Pakistan. Daarbij zouden meerdere uitvalsbases in het grensgebied in dat land zijn ingenomen, aldus Afghaanse overheidsfunctionarissen. Pakistan zegt op zijn beurt "zonder aanleiding" te zijn aangevallen en stelt dat zijn leger "onmiddellijk" heeft teruggeslagen.

8 uur geleden
Tsjechië neemt afstand van NAVO-afspraak hoger defensiebudget

PRAAG (ANP/RTR) - De nieuwe Tsjechische regering neemt afstand van de verhoging van de defensie-uitgaven die de NAVO-landen hebben afgesproken. Tsjechië bezuinigt juist op defensie en is "zeker niet" op weg om de NAVO-norm te halen, zegt premier Andrej Babis.

8 uur geleden