Britten dragen Chagoseilanden over, maar behouden vliegbasis
LONDEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Groot-Brittannië gaat de Chagoseilanden in de Indische Oceaan overdragen aan Mauritius. De Britten mogen er samen met de Amerikanen nog wel 99 jaar een belangrijke vliegbasis blijven gebruiken. De Britse premier Keir Starmer maakte de ondertekening van de deal bekend, nadat rechters toestemming hadden verleend.
Het hof in Londen had de overeenkomst eerder donderdag op het laatste nippertje nog tegengehouden om zich over klachten te kunnen buigen van eilandbewoners die vonden dat er onvoldoende naar hun belangen was gekeken. Starmer is blij dat het alsnog is gelukt: "Dankzij de deal kan de basis, essentieel voor onze defensie, tot ver in de volgende eeuw in bedrijf blijven."
De Chagoseilanden hoorden bij de voormalige Britse kolonie Mauritius, maar werden in 1965 afgesplitst. De Britse regering geeft ze terug met afspraken over de controle van de Brits-Amerikaanse militaire basis op het grootste eiland Diego Garcia. Het kost de Britten jaarlijks 101 miljoen pond (120 miljoen euro). "Ongeveer even hoog of iets lager dan de kosten van een vliegdekschip, zonder de vliegtuigen", zei Starmer volgens de BBC.
Voltooing dekolonisatie
De basis op Diego Garcia geldt als strategisch waardevol. Het militaire steunpunt werd gebruikt tijdens Amerikaanse campagnes in het Midden-Oosten en Afghanistan en herbergt ook een cruciaal satellietcommunicatiesysteem.
Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag had in 2019 bepaald dat het onwettig was dat Groot-Brittannië de eilanden bleef beheren. Volgens Mauritius markeert de overdracht de voltooiing van het proces van dekolonisatie.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft militaire oefeningen van een zogeheten multinationale troepenmacht voor Oekraïne aangekondigd. De exercities met het Oekraïense leger moeten in de komende maanden in buurlanden plaatsvinden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie minister Tom Berendsen, zijn faliekant tegen tolheffing in de Straat van Hormuz. Dat is maandag duidelijk geworden na de vergadering van de ministers in Brussel.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat de zus van de overleden senator Lindsey Graham hem voorlopig vervangt. Hij zegt dat te hebben aanbevolen aan de gouverneur van South Carolina, waar Graham vandaan komt. "Dit zou een prachtig eerbetoon zijn aan Lindsey, die zielsveel van haar hield."
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Hongaarse parlement heeft ingestemd met een grondwetswijziging waarmee president Tamás Sulyok uit zijn ambt wordt gezet. Premier Péter Magyar ziet Sulyok als een "marionet" van de vorige premier Viktor Orbán.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Marco Rubio van Buitenlandse Zaken bevestigt dat zijn land een grote campagne start om het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag aan te pakken. Hij zei in een videoboodschap dat "de ICC en vrienden van het hof een oorlog voeren tegen ons land" en daarbij de "zogenaamde internationale wetgeving" misbruiken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers gaan na de zomer verder praten over eventuele handelsmaatregelen tegen producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. "We hopen dan weer een volgende stap te kunnen zetten", zei buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van een vergadering met EU-buitenlandministers in Brussel.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In Vlaanderen is de code voor brandgevaar in natuurgebieden opgeschroefd van geel (gevaar) naar oranje (zeer gevaarlijk). Dat meldt de Vlaamse minister van Omgeving Jo Brouns.
3 uur geleden