'Britten balen van brexit, meerderheid wil in EU blijven'
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië lijkt het enthousiasme voor het verlaten van de Europese Unie snel te verdwijnen. Iets meer dan een derde van de Britten (35 procent) staat nog achter de brexit, 57 procent wil in de EU blijven, zo meldt zakenwebsite Business Insider op basis van een onderzoek van European Social Survey.
In 2018 wilde nog precies de helft van de Britten in de EU blijven. Een verklaring voor de stijging wordt niet gegeven. Wel wijst Business Insider erop dat de Britse economie een behoorlijke klap moet incasseren door de coronacrisis, die in het land harder heeft toegeslagen dan in veel andere Europese landen.
Vier jaar geleden viel een Brits referendum nipt uit in het voordeel van de brexit. Sinds 31 januari maakt het Verenigd Koninkrijk officieel geen deel meer uit van de Europese Unie. Tot eind van dit jaar geldt een overgangsperiode, waarin wordt onderhandeld over de toekomstige relatie. Over de 'scheidingsvoorwaarden' was al overeenstemming.
Intensieve onderhandelingen
De kans dat de Britten toch weer deel zullen gaan uitmaken van de EU is niet erg groot. De regering-Johnson houdt stug vol dat de overgangsperiode niet zal worden verlengd, ongeacht of er afspraken op tafel liggen of niet. En voor oppositiepartij Labour is terugkeer naar de EU ook geen beleidsdoel.
Economen vrezen dat zonder deal volgend jaar grote problemen in de onderlinge handel zullen ontstaan. Vanaf maandag begint een maand van intensieve onderhandelingen.
European Social Survey voert elke twee jaar een representatief onderzoek uit onder de bevolking van tientallen landen, waaronder Nederland.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - In Duitsland staat de positie van CDU-kopstuk Jens Spahn onder druk na een rel over draagmoederschap. Zijn prominente partijgenoot Daniel Peters eist nu zijn vertrek.
30 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regeringspartij Labour heeft Andy Burnham zoals verwacht gekozen als nieuwe leider en daarmee ook als nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk. Hij volgt Keir Starmer op, die vorige maand onder druk zijn vroegtijdige aftreden aankondigde.
35 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas roept Rusland op zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het neerhalen van de MH17, vrijdag twaalf jaar geleden. Daarbij verloren 298 mensen, onder wie 196 Nederlanders, hun leven. Rusland moet volledig meewerken "aan de inspanningen om gerechtigheid te laten geschieden", stelt Kallas in een verklaring namens de EU.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft de wet op troonopvolging gewijzigd, zo meldden Japanse media vrijdag. De wet wijzigt op twee punten: het wordt mogelijk voor verre mannelijke familieleden om de troon te bestijgen en vrouwelijke leden mogen hun status binnen de keizerlijke familie behouden als ze met een burger trouwen. De wijzigingen richten zich niet op de vraag of vrouwen de troon zouden mogen bestijgen, iets waar volgens recente peilingen wel brede steun voor is in Japan.
3 uur geledenZETTEN (ANP) - Het aantal Europese campings waar alleen volwassenen zijn toegestaan, is in de afgelopen vijf jaar met 41 procent gegroeid. Dat blijkt uit een telling van campingplatform ACSI. Het gaat om in totaal 90 campings.
9 uur geledenSTARBASE (ANP/AFP/RTR) - SpaceX heeft de dertiende testvlucht van Starship op het laatste moment afgeblazen. De lancering werd abrupt gestopt net op het moment dat de motoren van de raket aanstonden om te ontsteken.
9 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het dodental van de twee aardbevingen die Venezuela vorige maand troffen, is opgelopen tot 4930. Dat blijkt uit cijfers die de Venezolaanse parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez naar buiten heeft gebracht.
9 uur geleden