Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse regering zet mes in uitgaven en verhoogt belastingen

Britse regering zet mes in uitgaven en verhoogt belastingen

LONDEN (ANP) - De regering van de nieuwe Britse premier Rishi Sunak gaat fors snijden in de overheidsuitgaven en de belastingen flink verhogen om de financiën van het Verenigd Koninkrijk te verbeteren. Minister van Financiën Jeremy Hunt zei tegen het parlement in zijn "Autumn Statement" dat daarmee in totaal een bedrag van 55 miljard pond is gemoeid, omgerekend bijna 63 miljard euro.

Sunak is sinds drie weken premier en de opvolger van Liz Truss, die opstapte vanwege de enorme ophef over haar omstreden belastingplannen in de Conservatieve Partij. Volgens Hunt worden de belastingen met ruim 24 miljard pond verhoogd, waaronder een belastingverhoging voor middeninkomens. Ook wordt de inkomensdrempel voor het hoogste belastingtarief verlaagd. Daarnaast zijn er veranderingen bij de dividendbelasting en gaan energiebedrijven meer belasting op hoge winsten betalen.

Tegelijkertijd wordt voor meer dan 30 miljard pond bezuinigd op de uitgaven. Het budget voor de nationale zorgdienst NHS blijft daarbij wel buiten schot. Hunt had eerder al de door Truss geplande belastingverlagingen teruggedraaid. Hij sprak van "pijnlijke maatregelen" die nodig zijn om te zorgen voor financiële stabiliteit na de recente onrust.

Prognoses Britse economie

De minister kwam ook met nieuwe prognoses voor de economie. Hij verwacht dat de Britse economie volgend jaar met 1,4 procent zal krimpen. In het derde kwartaal was al een krimp te zien door de hoge inflatie en hoge energiekosten.

Woensdag werd nog bekend dat de inflatie in het Verenigd Koninkrijk in oktober is opgelopen naar ruim 11 procent, het hoogste niveau in meer dan veertig jaar. Hunt heeft gezegd dat de aanpak van de hoge inflatie zijn grootste prioriteit is. Ook Sunak heeft verklaard dat de economische problemen de allergrootste prioriteit hebben voor zijn regering. De Bank of England is de rente flink aan het verhogen tegen de hoge inflatie.

Plannen Truss

Truss was slechts anderhalve maand premier en trad in oktober af na de grote onrust die was ontstaan op de financiële markten over haar omstreden begrotingsplannen. Ze wilde voor die plannen veel geld lenen waardoor het begrotingstekort nog verder dreigde op te lopen. De Britse centrale bank moest zelfs ingrijpen op de financiële markten omdat het pond een duikvlucht nam en de rente op Britse staatsobligaties omhoogschoot. Truss had eerder al haar minister van Financiën Kwasi Kwarteng ontslagen.

Meer uit Financieel

Duitse transportsector wil steun overheid om dure diesel

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.

2 uur geleden
Schouten: chemiesector onder druk, gebrek aan urgentie kabinet

AMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.

2 uur geleden
Mkb'ers willen snel kabinetsingrijpen tegen dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".

5 uur geleden
Italië blijft financieel gezond ondanks steun tegen dure energie

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.

7 uur geleden
Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

22 uur geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

1 dag geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

1 dag geleden