Britse regering zet mes in uitgaven en verhoogt belastingen
LONDEN (ANP) - De regering van de nieuwe Britse premier Rishi Sunak gaat fors snijden in de overheidsuitgaven en de belastingen flink verhogen om de financiën van het Verenigd Koninkrijk te verbeteren. Minister van Financiën Jeremy Hunt zei tegen het parlement in zijn "Autumn Statement" dat daarmee in totaal een bedrag van 55 miljard pond is gemoeid, omgerekend bijna 63 miljard euro.
Sunak is sinds drie weken premier en de opvolger van Liz Truss, die opstapte vanwege de enorme ophef over haar omstreden belastingplannen in de Conservatieve Partij. Volgens Hunt worden de belastingen met ruim 24 miljard pond verhoogd, waaronder een belastingverhoging voor middeninkomens. Ook wordt de inkomensdrempel voor het hoogste belastingtarief verlaagd. Daarnaast zijn er veranderingen bij de dividendbelasting en gaan energiebedrijven meer belasting op hoge winsten betalen.
Tegelijkertijd wordt voor meer dan 30 miljard pond bezuinigd op de uitgaven. Het budget voor de nationale zorgdienst NHS blijft daarbij wel buiten schot. Hunt had eerder al de door Truss geplande belastingverlagingen teruggedraaid. Hij sprak van "pijnlijke maatregelen" die nodig zijn om te zorgen voor financiële stabiliteit na de recente onrust.
Prognoses Britse economie
De minister kwam ook met nieuwe prognoses voor de economie. Hij verwacht dat de Britse economie volgend jaar met 1,4 procent zal krimpen. In het derde kwartaal was al een krimp te zien door de hoge inflatie en hoge energiekosten.
Woensdag werd nog bekend dat de inflatie in het Verenigd Koninkrijk in oktober is opgelopen naar ruim 11 procent, het hoogste niveau in meer dan veertig jaar. Hunt heeft gezegd dat de aanpak van de hoge inflatie zijn grootste prioriteit is. Ook Sunak heeft verklaard dat de economische problemen de allergrootste prioriteit hebben voor zijn regering. De Bank of England is de rente flink aan het verhogen tegen de hoge inflatie.
Plannen Truss
Truss was slechts anderhalve maand premier en trad in oktober af na de grote onrust die was ontstaan op de financiële markten over haar omstreden begrotingsplannen. Ze wilde voor die plannen veel geld lenen waardoor het begrotingstekort nog verder dreigde op te lopen. De Britse centrale bank moest zelfs ingrijpen op de financiële markten omdat het pond een duikvlucht nam en de rente op Britse staatsobligaties omhoogschoot. Truss had eerder al haar minister van Financiën Kwasi Kwarteng ontslagen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - NXP Semiconductors behoorde woensdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De Eindhovense fabrikant, die chips en halfgeleiders maakt voor auto's, industriële systemen en slimme apparaten, zag de omzet en winst stijgen in het eerste kwartaal. Ook de verwachtingen voor de resultaten in het huidige kwartaal vielen hoger uit dan kenners hadden verwacht. Het aandeel werd 23,5 procent meer waard.
14 minuten geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT mag van de rechter werkzaamheden voor een aansluiting op het elektriciteitsnet tijdelijk staken omdat het net vol zit. Een projectontwikkelaar van een datacenter bij Schiphol klaagde hierover en spande een kort geding aan. De rechter in Arnhem heeft de klacht en eisen van de projectontwikkelaar afgewezen.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde aanpassingen aan de wet betaalbare huur door woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan bieden onvoldoende oplossingen voor het middenhuursegment, concludeert ABN AMRO in een woensdag verschenen rapport. "Zolang de fiscale behandeling in box 3 ongewijzigd blijft, zullen particuliere verhuurders zich blijven terugtrekken uit de markt en krimpt het aanbod van betaalbare huurwoningen verder", stelt de bank vast.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland gaat vanaf 2028 een heffing invoeren op suikerhoudende dranken. De maatregel is onderdeel van een breed pakket hervormingen dat woensdag door de regering in Berlijn werd goedgekeurd. Het doel is om de stijgende obesitascijfers aan te pakken en de druk op het zorgstelsel te verminderen.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de eurozone is in april flink afgenomen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Ook het economisch sentiment in het eurogebied verslechterde in april voor de derde maand op rij. De cijfers vergroten volgens ING-econoom Peter Vanden Houte de zorgen over een afzwakkende economische groei van de eurozone in het tweede kwartaal van 2026.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat tijdelijk toestaan dat lidstaten meer staatssteun verlenen aan bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Brussel staat toe dat meer geld wordt gegeven aan de landbouw-, visserij- en transportsector. Deze sectoren hebben te maken met prijsstijgingen voor brandstof of kunstmest. Ook voor industrie die veel energie verbruikt, komen soepelere regels voor staatssteun.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Investeerder CVC, de eigenaar van Lipton, investeert 210 miljoen euro in het theemerk. Dat meldt de Financial Times. Het noodlijdende theebedrijf moet op die manier het hoofd boven water houden.
3 uur geleden