Britse regering van premier Sunak presenteert begrotingsplannen
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De regering van de nieuwe Britse premier Rishi Sunak komt donderdag met haar begrotingsplannen naar buiten. Daarbij zal diep worden gesneden in de uitgaven en worden belastingen verhoogd, ondanks de economische crisis en torenhoge inflatie in het Verenigd Koninkrijk. Sunak is sinds drie weken premier en de opvolger van Liz Truss, die opstapte vanwege de enorme ophef over haar omstreden belastingplannen in de Conservatieve Partij.
De begroting wordt gepresenteerd aan het parlement door minister van Financiën Jeremy Hunt. Hij komt ook met nieuwe voorspellingen voor de economie en inflatie. Woensdag werd nog bekend dat de inflatie in het Verenigd Koninkrijk in oktober is opgelopen naar ruim 11 procent, het hoogste niveau in meer dan veertig jaar. De Britse economie is in het derde kwartaal gekrompen en de Bank of England (BoE) rekent ook voor het vierde kwartaal op krimp. Daarmee zou het Verenigd Koninkrijk in een recessie belanden.
Mogelijk gaat Hunt voor 60 miljard pond, omgerekend 67 miljard euro, aan belastingverhogingen en bezuinigingen aankondigen. Hij had eerder al bijna alle geplande belastingverlagingen van Truss teruggedraaid. Hunt heeft gezegd dat de aanpak van de hoge inflatie zijn grootste prioriteit is en dat de staatsschuld moet worden verlaagd. Ook Sunak heeft verklaard dat de economische problemen de allergrootste prioriteit hebben voor zijn regering.
Rente
De Britse centrale bank is bezig de rente flink te verhogen om zo de hoge inflatie te bestrijden. De bank vreest dat het Verenigd Koninkrijk zelfs in een langdurige recessie kan komen door de crisis rond de sterk stijgende kosten voor levensonderhoud en dure energieprijzen.
Truss was slechts anderhalve maand premier en trad in oktober af na de grote onrust die was ontstaan op de financiële markten over haar omstreden begrotingsplannen. Ze wilde voor die plannen veel geld lenen waardoor het begrotingstekort nog verder dreigde op te lopen. De BoE moest zelfs ingrijpen op de financiële markten omdat het Britse pond een duikvlucht nam en de rente op Britse staatsobligaties omhoog schoot. Truss had eerder al haar minister van Financiën Kwasi Kwarteng ontslagen.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP/RTR) - Tesla heeft statistieken rond veiligheidsclaims mooier voorgedaan dan ze waren om goedkeuring te krijgen voor zelfrijdende auto's op de weg in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van persbureau Reuters. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) is daarmee volgens de onderzoekers misleid.
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - FD Mediagroep en radiostation BNR hebben een meerderheidsbelang genomen in podcastproducent Corti Media. Met de overname willen de bedrijven verder groeien op het gebied van podcasts, audioformats en theaterconcepten.
3 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Schepen geladen met olie in de Straat van Hormuz komen in beweging, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Eerder zei Trump dat de belangrijke zeestraat vrijdag weer open zou gaan, na het tekenen van een vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - SpaceX is maandag verder in waarde gestegen tijdens de tweede handelssessie van de aandelen op de beurzen in New York. Het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk werd vrijdag al ruim 19 procent meer waard tijdens de grootste beursgang van een bedrijf ooit. Het aandeel steeg nu 4,9 procent tot 168,82 dollar.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Europa vormt geen "veiligheidsrisico" voor de Verenigde Staten, schrijft Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) maandag op sociale media. Ze reageert daarmee op het feit dat het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic de toegang tot twee krachtige AI-modellen heeft afgesloten in opdracht van de autoriteiten.
2 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group heeft een akkoord bereikt met Group of Butchers over de verkoop van zijn Food Service Business. Het is volgens Vion de laatste stap in de reorganisatie van het bedrijf, waarbij het zich vooral wil gaan focussen op activiteiten in de Benelux.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ANWB Energie gaat klanten compenseren die wachten op hun eind- of jaarrekening. Dat heeft het bedrijf toegezegd aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). Het gaat om ongeveer zevenhonderd klanten die meer dan zes weken wachten.
5 uur geleden