Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse regering sluit deal met rebellerende Conservatieven

Britse regering sluit deal met rebellerende Conservatieven

LONDEN (ANP) - De regering van Boris Johnson heeft een dreigende opstand over zijn omstreden brexitwet bij zijn Conservatieve partijgenoten mogelijk de kop in gedrukt. De Britse premier heeft een deal gesloten met de Tory-parlementariërs die van mening zijn dat het Verenigd Koninkrijk het internationaal recht niet mag schenden.

De regering gaat het wetsvoorstel zo aanpassen dat het Lagerhuis erover moet stemmen als een minister de bevoegdheden waarin de wet voorziet wil gebruiken, melden twee Conservatieve parlementariërs in een verklaring.

Het omstreden wetsvoorstel van de regering over intern Brits goederenverkeer druist in tegen het verdrag dat de Britten vorig jaar met de EU sloten over hun uittreding. De EU eist dat het nog deze maand van tafel gaat en ook binnen Johnsons eigen partij is er veel weerstand.

Het Britse Lagerhuis stemde maandag in een eerste stemming voor de wet, maar de verwachting is dat er nog veel wijzigingsvoorstellen komen voor de definitieve goedkeuring. Om zich te verzekeren van de steun van Conservatieve parlementariërs heeft Johnson nu een deal gesloten waarin het parlement een voornamere rol krijgt als de wet wordt ingeroepen. Dat kan bijvoorbeeld zijn als een minister maatregelen neemt om het goederenverkeer naar Noord-Ierland te garanderen, ook als dat in strijd is met het terugtrekkingsverdrag.

Lagerhuislid Bob Neill van de Tory's had een amendement klaarliggen waarin het parlement het laatste woord krijgt over de controversieelste delen van de wet. Hij heeft naar eigen zeggen veel steun onder fractiegenoten voor zijn standpunt dat het schenden van het volkenrecht uit den boze is. De toezegging van de regering maakt de wet democratischer en geven meer juridische zekerheid, aldus Neill en zijn medestander Damian Green.

Johnson zei deze week dat de wet een "vangnet" en "verzekeringspolis" is om de politieke en economische integriteit van het Verenigd Koninkrijk te bewaren als er geen handelsakkoord met de EU wordt gesloten. De moeizame onderhandelingen daarover zouden tegen half oktober tot resultaat moeten leiden. Johnson herhaalde woensdag nog eens dat hij het "volle vertrouwen" heeft dat beide partijen een 'no deal' eind dit jaar zullen voorkomen.

Meer uit Buitenland

Zelensky: ontmoeting met Trump in nabije toekomst

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet, na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.

2 uur geleden
Trump: luchtaanvallen uitgevoerd op IS-strijders in Nigeria

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.

6 uur geleden
Tien jaar cel geëist tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.

6 uur geleden
Meerdere doden door stormen en overstromingen in Californië

LOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.

6 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

18 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

20 uur geleden
Syrië zegt hoge IS-leider te hebben gedood

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.

20 uur geleden