Britse regering onthult nieuw handelsbeleid voor Noord-Ierland
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft details vrijgegeven over de deal die een einde moet maken aan een slepende politieke crisis in Noord-Ierland. De uitvoer van goederen van Groot-Brittannië naar het overzeese Noord-Ierland moet straks gepaard gaan met minder controles en papierwerk, bericht omroep BBC.
In Noord-Ierland heerst al twee jaar politieke chaos. De unionistische partij DUP weigert deel te nemen aan een regioregering uit onvrede over handelsmaatregelen die na de brexit zijn genomen. Die waren bedoeld om nieuwe controles te voorkomen aan de grens tussen Noord-Ierland en EU-lidstaat Ierland. Goederen werden daarom al gecontroleerd als ze van Groot-Brittannië naar Noord-Ierland werden gebracht.
Noord-Ierland kreeg daarmee feitelijk een aparte status binnen het Verenigd Koninkrijk, tot onvrede van de pro-Britse unionisten. De DUP eiste aanpassingen aan dat beleid als voorwaarde om weer mee te doen aan een regionale regering. Die kan niet worden gevormd zonder steun van die partij, die maandag al instemde met de deal.
De versoepeling van het handelsbeleid heeft betrekking op Britse goederen die in Noord-Ierland blijven, schrijft de BBC. Volgens de omroep komt de Britse regering ook met nieuwe wetgeving waarin wordt gegarandeerd dat Noord-Ierse goederen onder alle omstandigheden verkocht kunnen worden in Groot-Brittannië.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
8 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
39 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
9 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
11 uur geleden