Britse regering neemt stappen tegen censuur op universiteiten
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering komt binnenkort met wetgeving die de vrijheid van meningsuiting in de academische wereld moet beschermen. Er heerst volgens minister van Onderwijs Gavin Williamson "een onaanvaardbaar klimaat van tot zwijgen brengen en censuur" in het hoger onderwijs. Premier Boris Johson twitterde als aanmoediging: "Vrijheid van meningsuiting ligt in de kern van de democratie" en "Onze universiteiten zijn historische centra van vrij denken en vrije ideeën", en dat moet volgens hem beter in het recht worden beschermd.
Onderdeel van het plan is het in het leven roepen van een juridische toezichthouder die vooralsnog "de kampioen van het vrije woord" wordt genoemd. Die zou de autoriteit worden om te oordelen over het lot van mensen die stellen dat ze om hun mening worden gediscrimineerd, niet meer uitgenodigd worden, van sociale media gehaald of zelfs hun baan en aanzien verloren hebben. De toezichthouder zou universiteiten dan kunnen verplichten schadevergoedingen uit te keren als hij claims terecht acht.
Over tal van recente kwesties, van koloniale geschiedenis tot de omvang van het gevaar van coronavirussen, zijn bittere academische vetes ontstaan. Een groep vooraanstaande Britse academici heeft in een brief in The Times het initiatief van minister Williamson verwelkomd. De groep stelt dat "in recente jaren er veel te veel academici gemarginaliseerd zijn, enkel omdat ze niet orthodoxe meningen hebben over bijvoorbeeld gender, de brexit, of over de geschiedenis en nalatenschap van het Britse Rijk".
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
12 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
12 uur geleden