Britse premier wil 'onomkeerbaar' pad uit lockdown
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson heeft zijn landgenoten "onomkeerbare" stappen in het vooruitzicht gesteld om de lockdown te beëindigen. Hij maakt volgende week maandag bekend hoe hij dat wil aanpakken.
Johnson staat binnen zijn Conservatieve Partij onder druk om lockdownmaatregelen op te heffen. Tientallen conservatieve politici eisen in een brief dat de beperkingen voor mei worden beëindigd.
Garanties dat dit de laatste lockdown is, kan Johnson niet geven, zei hij op een persconferentie. Wel is hij optimistisch door de vele vaccinaties die inmiddels zijn toegediend. "Ik ben heel hoopvol."
Veel vaccineren
Het circa 66 miljoen inwoners tellende Verenigd Koninkrijk gaat in Europa aan kop met het vaccineren van burgers. Ruim 15 miljoen Britten hebben al een prik gehad.
Maar er zijn nog onvoldoende gegevens over het effect van vaccins op de verspreiding van het virus, zei Johnson. Over een week denkt hij daarover meer duidelijkheid te hebben. De voornaamste medische adviseur van de regering, Chris Whitty, zei daarover dat er varianten van het coronavirus rondwaren die de effectiviteit van vaccins mogelijk verminderen.
Er wordt veel gespeculeerd over wanneer horecazaken en andere bedrijven de deuren weer kunnen openen. Bronnen binnen de regering zeggen volgens de BBC dat scholieren in Engeland waarschijnlijk op 8 maart weer naar school kunnen. "We willen een tijdschema dat realistisch is, en zijn dus voorzichtig", temperde de premier de verwachtingen.
Paspoorten
Hij verwacht dat er op termijn een soort vaccinpaspoorten komen. In combinatie met een sneltest zou dat bezoek aan een theater of nachtclub in de toekomst weer mogelijk maken.
Johnson en zijn ministers overleggen deze week nog over de versoepelingsplannen. "We willen op een voorzichtige, maar onomkeerbare manier vooruitgang boeken", aldus de premier.
Het plan van de regering neemt waarschijnlijk de vorm aan van een soort routekaart. Daar kunnen dan data instaan waarop maatregelen ingetrokken kunnen worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mitch McConnell (84) keert deze week terug naar de Senaat, meldden meerdere anonieme bronnen aan nieuwssite Politico. Hij was de afgelopen maanden afwezig vanwege gezondheidsproblemen. Door het gebrek aan informatie ontstonden er wilde complottheorieën.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement gaat een kantoor openen in de Canadese hoofdstad Ottawa. In de aankondiging staat dat deze stap moet helpen bij het versterken van de relatie tussen de Europese en Canadese volksvertegenwoordigingen.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.
6 uur geledenROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland wordt steeds roekelozer, maakt NAVO-topman Mark Rutte op uit de aanval op een trein tussen Kyiv en NAVO-land Polen. De NAVO heeft volgens hem genoeg mogelijkheden om terug te slaan als zij slachtoffer wordt van bijvoorbeeld een sabotageaanval. Voor het uitstralen van zwakte, als tegenmaatregelen van NAVO-kant uitblijven, zegt hij niet bang te zijn.
7 uur geleden