Britse premier wil ondanks tekorten niet terugvallen op migratie
LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Boris Johnson wil niet terugvallen op het binnenlaten van "enorme aantallen" buitenlandse arbeidsmigranten om economische problemen op te lossen. De bevoorradingsproblemen die hebben geleid tot lege schappen in supermarkten en benzinetekorten bij pompstations horen volgens hem bij de "overgangsperiode" na de brexit en de coronapandemie.
De premier toonde bij de BBC begrip voor de onvrede over de lange rijen bij benzinestations. Er zijn bevoorradingsproblemen ontstaan door een gebrek aan vrachtwagenchauffeurs. Dat probleem speelt volgens Johnson ook in andere landen. "Zelfs in China is sprake van een tekort aan vrachtwagenchauffeurs." Hij benadrukte dat benzinetekorten inmiddels vooral worden veroorzaakt door toegenomen vraag.
Britse bedrijven morren al langer dat het door het vertrek uit de EU lastiger is geworden om voldoende arbeidskrachten te vinden. Johnson ziet het naar eigen zeggen niet als een uitweg om op grote schaal personeel uit het buitenland te halen. De premier zei dat hij geen problemen wil oplossen door "aan de grote hendel te trekken met het opschrift 'ongecontroleerde immigratie'". Zijn regering heeft wel tijdelijke visa afgegeven voor duizenden chauffeurs, maar dat heeft hij een voorbeeld genoemd van "gecontroleerde migratie".
Nieuw economisch model
De premier legde uit dat hij geen stap terug wil doen naar het "oude, mislukte model" waarbij laagopgeleide mensen voor lage lonen komen werken. Hij zei dat Britten in 2016 en 2019 hebben gekozen voor verandering en een nieuw economisch model. In 2016 vond het brexitreferendum plaats en in 2019 waren er landelijke verkiezingen die zijn gewonnen door zijn Conservatieve Partij. Johnson legde de verantwoordelijkheid voor het oplossen van de bevoorradingsproblemen vooral neer bij het bedrijfsleven. "Het is uiteindelijk vooral aan hen om een oplossing te vinden", zei hij.
De oppositie houdt Johnson zelf verantwoordelijk voor de chaos die is ontstaan door de bevoorradingsproblemen. Oppositieleider Keir Starmer van de linkse Labourpartij sprak in een opiniestuk in de populaire krant The Sun over een "crisis die is veroorzaakt door de incompetentie van de premier". Topfiguren uit het bedrijfsleven zeggen volgens Starmer dat ze hun zorgen maanden geleden al hebben gedeeld met de regering. "Boris Johnson wist dat dit ging gebeuren. Hij was gewaarschuwd." Starmer riep de regering op om snel meer visa af te geven om de huidige crisis op te lossen. "Wij zullen alle noodmaatregelen steunen."
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
29 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
19 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil de kloof in zijn ruimtevaartcapaciteiten in vergelijking met de Verenigde Staten verkleinen. Daarom versoepelt het Aziatische land de beursregels voor Chinese bedrijven die herbruikbare commerciële raketten ontwikkelen.
22 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse spoorwegtoezichthouder grijpt in bij Deutsche Bahn om een belabberde planning van spoorwerkzaamheden, waardoor treindienstregelingen verstoord raken. In de zomer informeerde Deutsche Bahn andere spoorvervoerders slechts op tijd over 62 procent van de werkzaamheden, een aandeel dat in de late herfst daalde naar 55 procent.
23 uur geledenGENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
1 dag geleden