Britse premier vraagt steun voor omstreden 'brexitwet'
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Boris Johnson heeft parlementariërs van zijn Conservatieve Partij gevraagd een omstreden brexitwet te steunen. Het wetsvoorstel heeft de Britse regering op een ramkoers geplaatst met Brussel en ook binnen de partij van Johnson klinkt kritiek.
Johnson sprak zijn partijgenoten vrijdag toe via videochat. Hij legde volgens twee ingewijden uit dat de wetgeving nodig is om de politieke en economische integriteit van het Verenigd Koninkrijk te beschermen. De premier riep de parlementariërs op niet terug te keren naar "het ellendige geruzie van afgelopen herfst", toen onenigheid over de brexit de partij verdeelde.
De nieuwe Internal Market Bill (Interne Markt Wet) is bedoeld om de handel tussen verschillende delen van het land in goede banen te leiden als EU-wetgeving straks niet meer van kracht is. De regering komt in het voorstel terug op afspraken die vorig jaar zijn gemaakt met de Europese Unie over het handelsregime in Noord-Ierland.
Opgetrokken wenkbrauwen
Minister voor Noord-Ierland Brandon Lewis gaf onlangs in het parlement toe dat het voorstel "internationale wetgeving schendt", al gebeurt dit volgens hem slechts op een "erg specifieke en beperkte manier". Toch zorgde dat voor opgetrokken wenkbrauwen in de Conservatieve Partij, waar critici vrezen dat de reputatie van hun land wordt geschaad als de eerdere deal met de EU niet wordt gehonoreerd.
Het Lagerhuis buigt zich maandag over het wetsvoorstel, waarvan de behandeling meerdere dagen in beslag kan nemen. Britse media berichten dat zich mogelijk tientallen conservatieve parlementariërs zullen verzetten tegen de plannen van de regering. Die kan onder meer te maken krijgen met amendementen die zijn bedoeld om de wet af te zwakken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
1 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
4 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
5 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
5 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.
5 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.
6 uur geleden