Britse premier Truss verdedigt beleid tijdens cruciale speech
BIRMINGHAM (ANP/AFP) - De Britse premier Liz Truss heeft woensdag in een belangrijke speech haar omstreden economische beleid verdedigd. "Verandering gaat altijd gepaard met moeilijkheden. Daar zal niet iedereen een voorstander van zijn", hield ze haar publiek voor.
Truss speechte op de laatste dag van de conferentie van haar Conservatieve Partij. Voor de kersverse premier stond veel op het spel. Ze is minder dan een maand aan de macht, maar ligt ook binnen haar eigen partij al onder vuur vanwege slecht ontvangen economische plannen. Conservatieve parlementariërs moeten vrezen voor hun baan nu oppositiepartij Labour ver voorstaat in de peilingen.
De regering koos na alle kritiek al voor een flinke ommezwaai door terug te komen op een plan om het hoogste tarief van de inkomstenbelasting te schrappen. Truss heeft haar verdere aanpak verdedigd. Ze betoogde dat vasthouden aan de "status quo" geen optie is. Het Verenigd Koninkrijk staat volgens de premier voor "enorme uitdagingen" door de coronapandemie en de oorlog in Oekraïne. Volgens Truss spelen de problemen ook in veel andere westerse landen en is de situatie in haar land niet uniek. Ze wil de Britten "door de storm loodsen".
Hoge inflatie
Het Verenigd Koninkrijk heeft net als andere Europese landen last van hoge inflatie. De premier hoopt de economie te stimuleren met belastingverlagingen. Ze zegt dat haar prioriteit de komende tijd ligt bij "groei, groei en groei". Ze viel haar tegenstanders aan en bestempelde die als de "anti-groeicoalitie". De moeilijkheden die het land ondergaat zouden dan ook de schuld zijn van die groep, die niet alleen zou bestaan uit de Labourpartij, maar ook uit de Liberal Democrats, de Schotse Nationale Partij, stakende vakbonden en linkse activisten. De speech werd kort verstoord door twee mensen van Greenpeace die een spandoek omhoog hielden.
Oud-minister en Conservatief Grant Shapps waarschuwde van tevoren dat de politieke toekomst van Truss kan afhangen van de speech. Er kan binnen de partij een vertrouwensstemming worden georganiseerd over haar positie als haar toespraak geen invloed heeft op de populariteit van de Conservatieven, zei hij tegen Times Radio. Shapps zei dat parlementariërs waarschijnlijk niet gaan afwachten terwijl de partij keldert in de peilingen.
Meer uit Buitenland
BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
43 minuten geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Geen energiecentrale in Oekraïne is nog ongeschonden door Russische luchtaanvallen, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zijn land heeft nog altijd voortdurend tekort aan luchtverdedigingswapens. Soms leveren Oekraïnes bondgenoten volgens hem "pas op het allerlaatste moment" nieuwe raketten om Russische drones en raketten uit de lucht te halen.
6 uur geleden