Britse premier Truss benoemt nieuwe ministersploeg
LONDEN (ANP) - De nieuwe premier Liz Truss van Groot-Brittannië heeft de nieuwe ministersploeg bekendgemaakt. Kwasi Kwarteng wordt minister van Financiën, in het kabinet van Boris Johnson was hij minister van Economische Zaken. James Cleverly is verantwoordelijk voor Buitenlandse Zaken en Thérèse Coffey wordt vicepremier en minister van Volksgezondheid.
Ben Wallace is en blijft de minister voor Defensie. Suella Braverman wordt de nieuwe bewindspersoon op het ministerie van Binnenlandse Zaken en neemt het stokje over van Priti Patel, die maandag aankondigde op te stappen. Ze hield daarmee vermoedelijk de eer aan zichzelf. Britse media berichten dat Truss naar verluidt niet van plan was om Patel te handhaven op haar post.
Truss volgde haar partijgenoot Johnson op als premier omdat hij tussentijds opstapte na een serie schandalen. Hun Conservatieve Partij koos intern de nieuwe leider. Truss versloeg bij die verkiezing voormalig minister van Financiën Rishi Sunak. Zijn nederlaag heeft niet alleen gevolgen voor hem, maar ook voor zijn aanhangers.
Bondgenoten
Omroep BBC schrijft dat Truss haar belangrijkste bondgenoten heeft beloond met topposities. Prominente aanhangers van de verslagen Sunak worden juist opzij geschoven binnen de regering. Dominic Raab, Grant Shapps, George Eustice en Steve Barclay keren onder Truss niet terug als ministers.
Het is ook voor het eerst in de geschiedenis dat geen van de vier belangrijkste functies binnen de regering naar een witte man gaat, bericht de BBC. Die zogenoemde 'great offices of state' zijn de premier, minister van Binnenlandse Zaken, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Financiën.
Energierekeningen
De nieuwe ministers kunnen woensdag al aan de bak, dan staat het eerste parlementaire vragenuurtje op het programma. De oppositie wil weten hoe het nieuwe kabinet de stijgende kosten van energie en levensonderhoud gaat aanpakken.
Volgens persbureau Bloomberg is Truss van plan 130 miljard pond (151 miljard euro) uit te trekken om huishoudens te behoeden voor hoge energierekeningen. Daarnaast zou er een pakket van 40 miljard pond (ruim 46 miljard euro) klaarliggen om bedrijven te ondersteunen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.
53 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.
57 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Belgische Kinderrechtencommissariaat (KRC) waarschuwt dat in Brussel steeds meer kinderen op straat slapen. En de situatie wordt alleen maar erger, stelt de organisatie, die de toename verklaart door politieke beslissingen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een Franse aanklager heeft aangekondigd dat hij zeven mannen gaat vervolgen voor moord, na de fatale mishandeling van uiterst rechtse activist Quentin Deranque in Lyon. Hij overleed afgelopen weekend nadat hij in elkaar was geslagen door een groep extreemlinkse activisten. In totaal zijn inmiddels elf mensen opgepakt.
2 uur geledenMINSK (ANP/AFP) - De Belarussische oppositieleider Nikolaj Statkevitsj is opnieuw op vrije voeten. Dat meldt zijn vrouw. De oppositiepoliticus werd in september al vrijgelaten door president Aleksandr Loekasjenko, maar weigerde toen het land te verlaten, waarna hij opnieuw werd vastgezet. Hij zou op dat moment in slechte gezondheid hebben verkeerd, aldus Loekasjenko destijds.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten doneren 10 miljard dollar aan de Vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft Trump als voorzitter aangekondigd tijdens de eerste vergadering van de raad. Het geld moet in eerste instantie worden gebruikt voor de wederopbouw van de Gazastrook. Andere deelnemende landen zouden bij elkaar zeker 7 miljard hebben gedoneerd.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki spreekt zijn veto uit over een wet die de Raad voor de Rechtspraak (KRS) moet hervormen. Dat hoge juridische orgaan benoemt onder meer rechters in het land en wordt stevig bekritiseerd, onder andere omdat onder de voormalige uiterst rechtse PiS-regering werd doorgevoerd dat raadsleden door het parlement werden benoemd. Critici vinden daardoor dat de rechtspraak gepolitiseerd is geraakt.
4 uur geleden