Britse premier Truss benoemt nieuwe ministersploeg
LONDEN (ANP) - De nieuwe premier Liz Truss van Groot-Brittannië heeft de nieuwe ministersploeg bekendgemaakt. Kwasi Kwarteng wordt minister van Financiën, in het kabinet van Boris Johnson was hij minister van Economische Zaken. James Cleverly is verantwoordelijk voor Buitenlandse Zaken en Thérèse Coffey wordt vicepremier en minister van Volksgezondheid.
Ben Wallace is en blijft de minister voor Defensie. Suella Braverman wordt de nieuwe bewindspersoon op het ministerie van Binnenlandse Zaken en neemt het stokje over van Priti Patel, die maandag aankondigde op te stappen. Ze hield daarmee vermoedelijk de eer aan zichzelf. Britse media berichten dat Truss naar verluidt niet van plan was om Patel te handhaven op haar post.
Truss volgde haar partijgenoot Johnson op als premier omdat hij tussentijds opstapte na een serie schandalen. Hun Conservatieve Partij koos intern de nieuwe leider. Truss versloeg bij die verkiezing voormalig minister van Financiën Rishi Sunak. Zijn nederlaag heeft niet alleen gevolgen voor hem, maar ook voor zijn aanhangers.
Bondgenoten
Omroep BBC schrijft dat Truss haar belangrijkste bondgenoten heeft beloond met topposities. Prominente aanhangers van de verslagen Sunak worden juist opzij geschoven binnen de regering. Dominic Raab, Grant Shapps, George Eustice en Steve Barclay keren onder Truss niet terug als ministers.
Het is ook voor het eerst in de geschiedenis dat geen van de vier belangrijkste functies binnen de regering naar een witte man gaat, bericht de BBC. Die zogenoemde 'great offices of state' zijn de premier, minister van Binnenlandse Zaken, minister van Buitenlandse Zaken en minister van Financiën.
Energierekeningen
De nieuwe ministers kunnen woensdag al aan de bak, dan staat het eerste parlementaire vragenuurtje op het programma. De oppositie wil weten hoe het nieuwe kabinet de stijgende kosten van energie en levensonderhoud gaat aanpakken.
Volgens persbureau Bloomberg is Truss van plan 130 miljard pond (151 miljard euro) uit te trekken om huishoudens te behoeden voor hoge energierekeningen. Daarnaast zou er een pakket van 40 miljard pond (ruim 46 miljard euro) klaarliggen om bedrijven te ondersteunen.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
1 uur geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
4 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
11 uur geleden