Britse premier Sunak zwakt klimaatplannen af: nieuwe aanpak nodig
LONDEN (ANP) - De Britse premier Rishi Sunak heeft aangekondigd dat het Britse klimaatbeleid gaat veranderen. Een verbod op de verkoop van auto's met benzine- en dieselmotoren wordt uitgesteld van 2030 naar 2035. Sunak houdt wel vast aan het voornemen om in 2050 energieneutraal te zijn, maar dat doel moet volgens hem op een "pragmatische" manier worden bereikt.
De conservatieve premier noemde klimaatverandering een van de grootste uitdagingen van onze tijd, maar vindt ook dat een nieuwe aanpak nodig is. Hij wil naar eigen zeggen voorkomen dat Britse burgers in een tijd van hoge inflatie te maken krijgen met nog meer lastenverhogingen.
Sunak zegt dat niemand in de politiek "de moed heeft gehad" om burgers uit te leggen welke prijs betaald moet worden om de uitstoot van broeikasgassen ingrijpend terug te brengen. Nieuwe belastingen om vliegen en vlees eten te ontmoedigen komen er wat hem betreft niet. Ook worden plannen afgezwakt om cv-ketels uit te faseren.
Plannen uitgelekt
Sommige plannen van Sunak waren al uitgelekt via de BBC. Oud-premier Boris Johnson had zijn partijgenoot opgeroepen niet te morrelen aan de toezeggingen die zijn land heeft gedaan op klimaatgebied. Het verkoopverbod op benzineauto's vanaf 2030 was een van de klimaatplannen van Johnson.
De Britse regering benadrukt dat ze vasthoudt aan de klimaattoezeggingen die ze heeft gedaan. Het Britse klimaatbeleid zou echter zo succesvol zijn dat sommige geplande maatregelen geschrapt kunnen worden. Die zouden niet meer nodig zijn om de geplande reductie van de uitstoot in 2030 en 2035 te halen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
40 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
2 uur geledenWASHINGTON/ARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft beklemtoond dat zijn land in gesprek is met Iran. De gesprekken zouden goed verlopen. Hij zei dat "we met de juiste mensen in Iran praten" om tot een deal te komen en ze willen een overeenkomst.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag de rest van zijn straf thuis uitzitten onder huisarrest. Hij werd in september veroordeeld tot een gevangenisstraf van 27 jaar voor het beramen van een staatsgreep en zat sinds november in de cel.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt volgens onder meer de Wall Street Journal nog eens 3000 militairen naar het Midden-Oosten. Het gaat volgens het gemelde plan om militairen van de 82e luchtlandingsdivisie die worden beschouwd als elitetroepen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.
5 uur geleden