Britse premier Sunak zwakt klimaatplannen af: nieuwe aanpak nodig
LONDEN (ANP) - De Britse premier Rishi Sunak heeft aangekondigd dat het Britse klimaatbeleid gaat veranderen. Een verbod op de verkoop van auto's met benzine- en dieselmotoren wordt uitgesteld van 2030 naar 2035. Sunak houdt wel vast aan het voornemen om in 2050 energieneutraal te zijn, maar dat doel moet volgens hem op een "pragmatische" manier worden bereikt.
De conservatieve premier noemde klimaatverandering een van de grootste uitdagingen van onze tijd, maar vindt ook dat een nieuwe aanpak nodig is. Hij wil naar eigen zeggen voorkomen dat Britse burgers in een tijd van hoge inflatie te maken krijgen met nog meer lastenverhogingen.
Sunak zegt dat niemand in de politiek "de moed heeft gehad" om burgers uit te leggen welke prijs betaald moet worden om de uitstoot van broeikasgassen ingrijpend terug te brengen. Nieuwe belastingen om vliegen en vlees eten te ontmoedigen komen er wat hem betreft niet. Ook worden plannen afgezwakt om cv-ketels uit te faseren.
Plannen uitgelekt
Sommige plannen van Sunak waren al uitgelekt via de BBC. Oud-premier Boris Johnson had zijn partijgenoot opgeroepen niet te morrelen aan de toezeggingen die zijn land heeft gedaan op klimaatgebied. Het verkoopverbod op benzineauto's vanaf 2030 was een van de klimaatplannen van Johnson.
De Britse regering benadrukt dat ze vasthoudt aan de klimaattoezeggingen die ze heeft gedaan. Het Britse klimaatbeleid zou echter zo succesvol zijn dat sommige geplande maatregelen geschrapt kunnen worden. Die zouden niet meer nodig zijn om de geplande reductie van de uitstoot in 2030 en 2035 te halen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
9 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
59 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Iran en Rusland zijn in het geheim een wapendeal overeengekomen ter waarde van 500 miljoen euro, schrijft de Britse krant Financial Times (FT). In het akkoord, dat al in december werd getekend in Moskou, spraken de partijen af dat Rusland draagbare Verba-lanceereenheden en raketten levert aan Iran.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er nog steeds een "goede kans" is op een diplomatieke oplossing voor het conflict met de Verenigde Staten over Teherans nucleaire ambities. Abbas Araqchi heeft waarschijnlijk donderdag in Genève een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff, zei hij tegen CBS News.
1 uur geledenNUUK (ANP) - Groenland heeft geen medische hulp van buitenaf nodig, zei premier Jens-Frederik Nielsen nadat Donald Trump aankondigde een ziekenhuisschip te sturen naar het gebied. Hij bedankte de Amerikaanse president vriendelijk, maar wijst het af: "nee bedankt".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Studenten in Iran hebben voor de tweede dag op rij antiregeringsprotesten gehouden bij verschillende universiteiten in Teheran en andere steden. Op sociale media verschenen zondag beelden waarop leuzen te horen waren tegen de regering en oproepen tot de vrijlating van politieke gevangenen. Ook toonden de beelden botsingen tussen demonstranten en veiligheidstroepen bij universiteiten.
3 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP/RTR) - Agenten van de Secret Service hebben een man van in de twintig doodgeschoten nadat die had geprobeerd een beveiligd gebied te betreden bij het Mar-a-Lago-resort van president Donald Trump. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag.
4 uur geleden