Britse premier Starmer waarschuwt tegen 'plunderende bendes'
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de politie aangemoedigd tegen "plunderende bendes" op te treden, na gewelddadige ongeregeldheden in een aantal Engelse steden, inclusief Londen vlak bij zijn ambtswoning. De onrust ontstond nadat een 17-jarige jongen maandag met een mes een bloedbad aanrichtte bij een dansles voor jonge kinderen in Southport. Drie meisjes zijn daarbij om het leven gebracht en meerdere zeer ernstig verwond.
Het leidde dinsdag in Southport, ten noorden van Liverpool, tot een uitbarsting van woede door radicale groepen die kennelijk op basis van internetinformatie ervan uitgingen dat de dader mogelijk een asielzoeker zou zijn uit een islamitisch land. In veel plaatsen in Engeland wordt immigratie, zowel legaal als illegaal, als levensbedreigend gezien door de inheemse, veelal arme bevolking. Een menigte belaagde in Southport een moskee en er braken rellen uit waarbij meer dan vijftig agenten gewond raakten, volgens de politie. Vier mensen werden gearresteerd.
Woensdag trokken radicale Engelse nationalistische betogers naar Downing Street 10 in Londen en riepen onder meer "Geef ons land terug" en "Stop de boten". De boten betreffen de landingen van bootjes met illegale migranten die het Kanaal zijn overgestoken. Er zijn sinds 2018 voor zover bekend zeker 120.000 illegale migranten op de Engelse kust geland. Dit jaar zijn dat er al meer dan 14.000, berichtte de BBC. De politie verrichtte meer dan honderd arrestaties.
Manchester
In Manchester rukte de politie massaal uit om een opvangcentrum van migranten te beschermen. In Hartlepool aan de Noordzee in het noordoosten van Engeland braken woensdag ook plotseling hevige rellen uit naar aanleiding van het bloedbad in Southport.
De Engelse wet staat niet toe dat de identiteit van verdachten onder de 17 jaar openbaar wordt gemaakt. Daar is donderdag een uitzondering op gemaakt. De 17-jarige hoofdverdachte heet Axel Muganwa Rudakubana en is van Rwandese komaf. In het Afrikaanse land wonen nauwelijks moslims. De Britse Moslimraad (MCB) adviseert alle moskeebesturen vrijdag op de gebedsdag extra veiligheidsmaatregelen te nemen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
14 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
42 minuten geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Iraanse president Masoud Pezeshkian, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. Hij bood hierbij aan te bemiddelen in de regio. "Poetin zal zijn inspanningen voortzetten om de situatie in de regio te de-escaleren", aldus Peskov.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Naast de drie Nederlanders die zijn vrijgelaten uit Venezolaanse gevangenissen, heeft dat land ook andere buitenlanders laten gaan. Het gaat volgens de Tsjechische minister Petr Macinka om mensen uit Tsjechië, Ierland, Roemenië, Duitsland, Albanië en Oekraïne.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
2 uur geleden