Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse premier Starmer waarschuwt tegen 'plunderende bendes'

Britse premier Starmer waarschuwt tegen 'plunderende bendes'

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de politie aangemoedigd tegen "plunderende bendes" op te treden, na gewelddadige ongeregeldheden in een aantal Engelse steden, inclusief Londen vlak bij zijn ambtswoning. De onrust ontstond nadat een 17-jarige jongen maandag met een mes een bloedbad aanrichtte bij een dansles voor jonge kinderen in Southport. Drie meisjes zijn daarbij om het leven gebracht en meerdere zeer ernstig verwond.

Het leidde dinsdag in Southport, ten noorden van Liverpool, tot een uitbarsting van woede door radicale groepen die kennelijk op basis van internetinformatie ervan uitgingen dat de dader mogelijk een asielzoeker zou zijn uit een islamitisch land. In veel plaatsen in Engeland wordt immigratie, zowel legaal als illegaal, als levensbedreigend gezien door de inheemse, veelal arme bevolking. Een menigte belaagde in Southport een moskee en er braken rellen uit waarbij meer dan vijftig agenten gewond raakten, volgens de politie. Vier mensen werden gearresteerd.

Woensdag trokken radicale Engelse nationalistische betogers naar Downing Street 10 in Londen en riepen onder meer "Geef ons land terug" en "Stop de boten". De boten betreffen de landingen van bootjes met illegale migranten die het Kanaal zijn overgestoken. Er zijn sinds 2018 voor zover bekend zeker 120.000 illegale migranten op de Engelse kust geland. Dit jaar zijn dat er al meer dan 14.000, berichtte de BBC. De politie verrichtte meer dan honderd arrestaties.

Manchester

In Manchester rukte de politie massaal uit om een opvangcentrum van migranten te beschermen. In Hartlepool aan de Noordzee in het noordoosten van Engeland braken woensdag ook plotseling hevige rellen uit naar aanleiding van het bloedbad in Southport.

De Engelse wet staat niet toe dat de identiteit van verdachten onder de 17 jaar openbaar wordt gemaakt. Daar is donderdag een uitzondering op gemaakt. De 17-jarige hoofdverdachte heet Axel Muganwa Rudakubana en is van Rwandese komaf. In het Afrikaanse land wonen nauwelijks moslims. De Britse Moslimraad (MCB) adviseert alle moskeebesturen vrijdag op de gebedsdag extra veiligheidsmaatregelen te nemen.

Meer uit Buitenland

Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland

BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.

1 uur geleden
Mexico biedt bemiddeling aan tussen Cuba en VS

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.

2 uur geleden
Deense minister na Groenland-overleg: blijven in gesprek met VS

WASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.

2 uur geleden
Noodtoestand voor Oekraïense energiesector na Russische aanvallen

KYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.

2 uur geleden
Denemarken steekt miljarden in extra defensie Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.

4 uur geleden
Mensenrechtenorganisatie meldt 3428 doden door protesten in Iran

OSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.

4 uur geleden
VS kondigen tweede fase aan van bestandsakkoord Gazastrook

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".

4 uur geleden