Britse premier Starmer waarschuwt tegen 'plunderende bendes'
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de politie aangemoedigd tegen "plunderende bendes" op te treden, na gewelddadige ongeregeldheden in een aantal Engelse steden, inclusief Londen vlak bij zijn ambtswoning. De onrust ontstond nadat een 17-jarige jongen maandag met een mes een bloedbad aanrichtte bij een dansles voor jonge kinderen in Southport. Drie meisjes zijn daarbij om het leven gebracht en meerdere zeer ernstig verwond.
Het leidde dinsdag in Southport, ten noorden van Liverpool, tot een uitbarsting van woede door radicale groepen die kennelijk op basis van internetinformatie ervan uitgingen dat de dader mogelijk een asielzoeker zou zijn uit een islamitisch land. In veel plaatsen in Engeland wordt immigratie, zowel legaal als illegaal, als levensbedreigend gezien door de inheemse, veelal arme bevolking. Een menigte belaagde in Southport een moskee en er braken rellen uit waarbij meer dan vijftig agenten gewond raakten, volgens de politie. Vier mensen werden gearresteerd.
Woensdag trokken radicale Engelse nationalistische betogers naar Downing Street 10 in Londen en riepen onder meer "Geef ons land terug" en "Stop de boten". De boten betreffen de landingen van bootjes met illegale migranten die het Kanaal zijn overgestoken. Er zijn sinds 2018 voor zover bekend zeker 120.000 illegale migranten op de Engelse kust geland. Dit jaar zijn dat er al meer dan 14.000, berichtte de BBC. De politie verrichtte meer dan honderd arrestaties.
Manchester
In Manchester rukte de politie massaal uit om een opvangcentrum van migranten te beschermen. In Hartlepool aan de Noordzee in het noordoosten van Engeland braken woensdag ook plotseling hevige rellen uit naar aanleiding van het bloedbad in Southport.
De Engelse wet staat niet toe dat de identiteit van verdachten onder de 17 jaar openbaar wordt gemaakt. Daar is donderdag een uitzondering op gemaakt. De 17-jarige hoofdverdachte heet Axel Muganwa Rudakubana en is van Rwandese komaf. In het Afrikaanse land wonen nauwelijks moslims. De Britse Moslimraad (MCB) adviseert alle moskeebesturen vrijdag op de gebedsdag extra veiligheidsmaatregelen te nemen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.
22 minuten geledenDORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
6 uur geleden