Britse premier: oorlog tegen Rusland is als strijd tegen Hitler
ELMAU (ANP/DPA) - De Britse premier Boris Johnson heeft de steun aan Oekraïne in de oorlog tegen Rusland vergeleken met de strijd tegen nazi-dictator Adolf Hitler. De prijs voor vrijheid is het waard om te betalen, vertelde Johnson maandag aan de Britse omroep BBC bij de G7-top in het Zuid-Duitse kasteel Elmau.
Democratieën hebben veel tijd nodig gehad een antwoord te vinden op tirannie en agressie in het midden van de twintigste eeuw, en het was erg kostbaar. "Maar de nederlaag van dictaturen, met name nazi-Duitsland, bracht vele decennia van stabiliteit. Ook kwam er een wereldorde die steunt op een op regels gebaseerd internationaal systeem", zei Johnson. "Het is de moeite waard dat te beschermen. Het is de moeite waard dat te verdedigen. Het brengt welvaart op de lange termijn."
Groot-Brittannië moet ongeacht de kosten bereid zijn Oekraïne bij te staan in de strijd tegen de agressie van Kremlin-chef Vladimir Poetin, benadrukte de premier. "Stel je voor dat we Poetin zouden toestaan weg te komen met de gewelddadige overname van grote delen van een ander land, van een soeverein onafhankelijk gebied", zei Johnson. De gevolgen "zouden absoluut angstaanjagend zijn".
De Britten hebben Oekraïne sinds het begin van de oorlog op 24 februari ongeveer 1,7 miljard euro financiële en humanitaire hulp en ongeveer 1,5 miljard euro aan wapenleveringen gegeven.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.
16 minuten geledenTEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
6 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
8 uur geleden