Britse premier onder vuur van partijgenoten over migratieplan
LONDEN (ANP) - Conservatieve parlementariërs klagen steen en been dat hun premier Rishi Sunak niet in staat lijkt illegale migratie te stoppen. Ze vinden zijn voornaamste plan om dat te doen in samenwerking met Rwanda ook ontoereikend. Dinsdag komt het Lagerhuis bijeen om over Sunaks inmiddels aangepaste plan te debatteren en te stemmen.
Sunak wil illegale immigranten die voornamelijk met bootjes in Engeland landen, ontmoedigen door hen voor altijd een verblijfsstatus te ontzeggen en uit te zetten naar Rwanda. Dat Midden-Afrikaanse land is ze bereid tegen een vergoeding op te nemen. Het plan voor de deportatie naar Rwanda sneuvelde eerder om juridische redenen in rechtszalen, maar het is na een nieuwe overeenkomst met Rwanda aangepast.
Sunak wil dat dinsdagmiddag door het parlement loodsen. Maar dit zou kunnen mislukken, omdat er volgens Britse media in zijn eigen partij "een burgeroorlog" is uitgebroken over de Rwanda-deal en over de vraag of Sunak heeft gefaald en zijn belofte breekt om illegale immigratie te stoppen. De rechtervleugel van de partij vindt Sunak veel te slap optreden in de nijpende kwestie, maar er zijn ook partijgenoten die om andere redenen vraagtekens plaatsen bij het Rwanda-plan.
De leider van Labour en de Britse oppositie, Keir Starmer, heeft gezegd dat de diep verdeelde Conservatieve Partij het land niet langer kan regeren. "De capaciteiten van de partij om dat te doen" zijn volgens Starmer "volkomen ingestort". Indien het parlement in de huidige samenstelling aanblijft, wordt het in december volgend jaar ontbonden en dan volgen uiterlijk in januari 2025 verkiezingen. Er kunnen ook vervroegde verkiezingen gehouden worden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.
42 minuten geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - CIA-directeur John Ratcliffe is afgereisd naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas voor een ontmoeting met interim-leider Delcy Rodríguez, meldt The New York Times. Volgens de krant is dat een teken dat de Amerikaanse regering verder wil met haar als machthebber na het gevangennemen van president Nicolás Maduro, en dus niet met de oppositie.
5 uur geleden