Britse premier noemt eerste uitslagen verkiezingen bemoedigend
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson heeft de eerste uitslagen van regionale verkiezingen bemoedigend genoemd. Zijn Conservatieve Partij won donderdag in ieder geval in een tussentijdse verkiezing een extra parlementszetel in het Lagerhuis. Dat was in een kiesdistrict dat altijd een Noord-Engels bolwerk is geweest van de sociaaldemocratische Labour. Hij zei dat hij naar het betrokken kiesdistrict Hartlepool gaat om het te vieren.
Britse media voorspellen een ontluisterende nederlaag voor de grootste oppositiepartij Labour en binnen de partij zou dit ook al duidelijk worden. De linker- en rechtervleugel verwijten elkaar alvast wie voor het gevreesde debacle verantwoordelijk zou zijn. De linkervleugel verwijt Labour-leider Sir Keir Starmer geen progressief geluid te laten horen en zo de traditionele linkse aanhang te verspelen. Volgens de rechtervleugel worstelt Starmer juist met de erfenis van zijn links-radicale voorganger Jeremy Corbyn die kiezers zou hebben vervreemd van Labour voor hij in april vorig jaar het veld ruimde.
De Schotten hebben donderdag een nieuw parlement gekozen. De uitslagen druppelen binnen vanaf vrijdagmiddag maar de zetelverdeling zal pas in het weekend duidelijk worden. Het parlement in Edinburgh telt 129 zetels en de uitslagen voor de eerste 46 worden vrijdagavond verwacht. Opiniepeilingen zijn nogal tegenstrijdig en bieden derhalve geen uitkomst, volgens Schotse media.
Lokale verkiezingsuitslagen
In de loop van vrijdag komen ook tal van lokale verkiezingsuitslagen binnen. In het graafschap Derbyshire hoopt Labour op een comeback. In Cornwall hoopt de zwaargehavende Liberaal-Democratische Partij op een resultaat dat aangeeft dat de LDP nog steeds meetelt, en de Conservatieven kijken bijvoorbeeld met belangstelling uit naar de uitslagen van Doncaster om te zien hoe diep ze kunnen doordringen in de voormalige Labour-bolwerken.
Vrijdagnamiddag worden ook uitslagen van het parlement in Wales verwacht en mogelijk kan dit deel van het koninkrijk laat in de avond alle uitslagen bekendmaken. Zaterdagmiddag volgen de uitslagen van Engelse lokale verkiezingen en zaterdagavond de uitkomst van de stemming voor de Londense gemeenteraad en wie de burgemeester wordt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
9 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
11 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
12 uur geleden