Britse premier naar Schotland als stap tegen onafhankelijkheid
GLASGOW (ANP/AFP/DPA) - Terwijl de roep om Schotse onafhankelijkheid groeit, heeft de Britse premier Johnson een omstreden bezoek gebracht aan het land. Schotse nationalisten, onder wie de Schotse premier Sturgeon, bekritiseerden het "charmeoffensief", uitgerekend in deze coronatijden. Enkele Schotten stapten naar een politiebureau om Johnson aan te geven. Hij zou met zijn bezoek de coronaregels schenden.
Volgens een woordvoerder van Johnson was het wel degelijk een noodzakelijke trip. Het zou een fundamenteel deel van diens taken zijn, aldus de zegsman. Volgens hem is het belangrijk dat Johnson mensen ontmoet die in de frontlijn staan bij de bestrijding van het coronavirus. De premier bracht onder meer een bezoek aan een vaccinatiecentrum in Glasgow.
In 2014 stemde nog 55 procent van de Schotten tegen onafhankelijkheid. Maar een nog grotere Schotse meerderheid sprak zich in 2016 uit voor een verblijf van het Verenigd Koninkrijk in de Europese Unie, en dus tegen de brexit. De Schotse leider Sturgeon hoopt met een tweede referendum alsnog een afsplitsing te kunnen bereiken. Daarna zou Schotland lid kunnen worden van de EU. Maar een volksraadpleging is niet mogelijk zonder toestemming van Londen.
Johnson zelf zei tijdens zijn bezoek dat de Schotten nu wel wat anders aan hun hoofd hebben dan afscheiding. Het eindeloos gepraat over een referendum in Schotland is nu volstrekt irrelevant voor de meeste mensen, beweerde hij, verwijzend naar de coronacrisis. Ook benadrukte hij dat het referendum van 2014 was bedoeld voor een generatie, en dat het verkeerd zou zijn een paar jaar later alweer een nieuw referendum te houden.
De premier erkende wel dat de brexit met veel "kinderziektes" gepaard gaat. Zo kampen de Schotse vissers met problemen omdat zij hun vangst niet meer makkelijk op de EU-markt kunnen brengen. Maar volgens Johnson komt het uiteindelijk, "op de lange termijn" allemaal goed.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.
13 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.
26 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
2 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
5 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
8 uur geleden