Britse premier Johnson: onderhandelingen Glasgow in taaie fase
GLASGOW (ANP) - De onderhandelingen op de klimaattop van de Verenigde Naties in Glasgow zijn in een taaie fase beland, zei de Britse premier Boris Johnson woensdagmiddag in een toespraak daar. De eerste dagen zijn er veel mooie initiatieven genomen om klimaatverandering tegen te houden, maar de onderhandelingen worden nu moeilijk en er is nog heel veel te doen, aldus Johnson, die sprak als premier van het gastland waar de top wordt gehouden.
Het gat tussen waar de landen staan in de plannen en waar ze naartoe moeten om de klimaatambities te bereiken moet gedicht worden, aldus Johnson. Toch is het doel van "1,5 graden" volgens hem nog steeds te halen. De top in Glasgow duurt officieel nog tot en met vrijdag, maar Johnson liet vallen dat er ook meer tijd genomen kan worden als dat nodig is.
De politicus, die deze keer per trein naar de top reisde, noemde het wel "erg frustrerend" om te zien dat sommige landen die zichzelf zes jaar geleden "op de schouders sloegen" voor het ondertekenen van het Klimaatakkoord van Parijs, nu niet genoeg doen om te doelen te halen. "Je kunt niet op je handen zitten als de wereld je vraagt om te handelen", aldus Johnson.
De wereld is dichter dan ooit bij een einde van klimaatverandering veroorzaakt door de mens. "Het is nu binnen handbereik", aldus de premier. "We moeten gewoon reiken en het pakken." Als de top in Glasgow mislukt, zal dat leiden tot een "gigantische" en langdurende terugslag voor de wereld, meent Johnson.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/AFP) - De gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, reist maandag naar Moskou, aldus een Amerikaanse functionaris. Witkoff ontmoet de Russische president Vladimir Poetin naar verwachting op dinsdag.
4 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio waren de gesprekken met een Oekraïense delegatie zondag in Florida "zeer productief". Hij voegde eraan toe dat er "nog meer werk" nodig is om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen.
6 uur geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een commissie die is ingesteld om een gewelddadige muiterij te onderzoeken waarbij zestien jaar geleden tientallen hoge legerofficieren werden gedood, heeft geconcludeerd dat voormalig premier Sheikh Hasina opdracht had gegeven tot de moorden.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak de Libanese bevolking opgeroepen in het verdeelde en door crisis geteisterde land te blijven. Hij deed dat in het presidentiële paleis in Libanon, waar hij zondagmiddag aankwam.
9 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - In de Amerikaanse staat Florida zijn gesprekken begonnen tussen een Oekraïense delegatie en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, speciaal gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Namens Oekraïne zijn onder anderen topfunctionaris Roestem Oemjerov en onderminister Sergiy Kyslytsya aanwezig.
10 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het dodental in Sri Lanka als gevolg van het noodweer is opnieuw fors gestegen. Zeker 334 mensen zijn omgekomen door overstromingen en aardverschuivingen die werden veroorzaakt door cycloon Ditwah. Bijna vierhonderd mensen worden nog steeds vermist, meldt het rampenbestrijdingscentrum van de eilandstaat.
10 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - In Madrid zijn zondag tienduizenden aanhangers van de rechtse oppositie op straat gekomen om het "ontslag" te eisen van de socialistische premier Pedro Sánchez, wiens positie onder druk staat door rechtszaken in zijn entourage. De demonstratie was georganiseerd door de rechtse partij Partido Popular (PP). Volgens lokale autoriteiten namen ongeveer 40.000 mensen deel aan het protest.
11 uur geleden