Britse premier Johnson onder vuur om opmerkingen over Schotland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson ligt onder vuur vanwege opmerkingen over Schotland. Hij heeft volgens Britse media tegen partijgenoten gezegd dat het overhevelen van bevoegdheden naar dat noordelijke gebied de "grootste fout" was van zijn voorganger Tony Blair en is uitgelopen op een "ramp".
Schotland heeft binnen het Verenigd Koninkrijk veel autonomie en heeft sinds eind jaren negentig een eigen parlement. Uit recente peilingen komt naar voren dat inmiddels een meerderheid van de Schotten voor volledige onafhankelijkheid zou zijn.
Johnson zou in een Zoom-bijeenkomst met Engelse parlementariërs van zijn Conservatieve Partij hebben opgemerkt dat "devolutie een ramp is ten noorden van de grens". Devolutie heeft betrekking op het overhevelen van macht van de centrale overheid naar een lager bestuursniveau, in dit geval de Schotse autoriteiten.
Verkeerd uitgelegd
De Schotse eerste minister Nicola Sturgeon zei op Twitter dat het "de moeite waard is om deze uitspraken van de premier te bookmarken voor de volgende keer dat de Tories beweren dat ze geen bedreiging zijn voor de bevoegdheden van het Schotse parlement. Of, nog opvallender, beweren dat ze meer bevoegdheden willen afstaan."
Bronnen binnen de regering zeggen volgens de BBC dat de opmerkingen van Johnson verkeerd worden uitgelegd. Hij zou vooral kritisch zijn geweest over de wijze waarop de SNP-partij van Sturgeon Schotland heeft bestuurd.
"De premier is altijd een voorstander geweest van devolutie, maar Tony Blair heeft de opkomst van separatisten in Schotland niet voorzien", zegt een bron. "Devolutie is geweldig, maar niet als separatisten en nationalisten het gebruiken om het Verenigd Koninkrijk uit elkaar te doen vallen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft vrijdag een "amnestiewet" voorgesteld voor honderden politieke gevangenen in het land, meldt de Spaanse krant El País.
5 uur geleden