Britse premier Johnson onder vuur om opmerkingen over Schotland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson ligt onder vuur vanwege opmerkingen over Schotland. Hij heeft volgens Britse media tegen partijgenoten gezegd dat het overhevelen van bevoegdheden naar dat noordelijke gebied de "grootste fout" was van zijn voorganger Tony Blair en is uitgelopen op een "ramp".
Schotland heeft binnen het Verenigd Koninkrijk veel autonomie en heeft sinds eind jaren negentig een eigen parlement. Uit recente peilingen komt naar voren dat inmiddels een meerderheid van de Schotten voor volledige onafhankelijkheid zou zijn.
Johnson zou in een Zoom-bijeenkomst met Engelse parlementariërs van zijn Conservatieve Partij hebben opgemerkt dat "devolutie een ramp is ten noorden van de grens". Devolutie heeft betrekking op het overhevelen van macht van de centrale overheid naar een lager bestuursniveau, in dit geval de Schotse autoriteiten.
Verkeerd uitgelegd
De Schotse eerste minister Nicola Sturgeon zei op Twitter dat het "de moeite waard is om deze uitspraken van de premier te bookmarken voor de volgende keer dat de Tories beweren dat ze geen bedreiging zijn voor de bevoegdheden van het Schotse parlement. Of, nog opvallender, beweren dat ze meer bevoegdheden willen afstaan."
Bronnen binnen de regering zeggen volgens de BBC dat de opmerkingen van Johnson verkeerd worden uitgelegd. Hij zou vooral kritisch zijn geweest over de wijze waarop de SNP-partij van Sturgeon Schotland heeft bestuurd.
"De premier is altijd een voorstander geweest van devolutie, maar Tony Blair heeft de opkomst van separatisten in Schotland niet voorzien", zegt een bron. "Devolutie is geweldig, maar niet als separatisten en nationalisten het gebruiken om het Verenigd Koninkrijk uit elkaar te doen vallen."
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie betreurt de "zware gevangenisstraf van twintig jaar" die het Hooggerechtshof van Hongkong maandag heeft opgelegd aan de Britse burger en mediaondernemer Jimmy Lai (78). Hij moet "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" worden vrijgelaten, mede gezien zijn hoge leeftijd en gezondheidstoestand, herhaalt de EU in een schriftelijke verklaring.
7 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De grootste kerncentrale ter wereld in Japan is maandag voor de tweede keer in korte tijd opgestart. Deze stond sinds 2011 stil, na de kernramp in het Oost-Aziatische land. Een van de zeven reactoren van de centrale Kashiwazaki-Kariwa werd om 14.00 uur lokale tijd wederom opgestart.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa is zondag kort na zijn vrijlating uit de gevangenis weer gearresteerd, meldt het Openbaar Ministerie. Eerder op maandag gaf oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado aan dat hij zou zijn gekidnapt.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa in Venezuela, die net was vrijgelaten uit de gevangenis, is gekidnapt door gewapende mannen. Dat zei oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado maandag.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai (78) is maandag tot 20 jaar cel veroordeeld voor samenzwering met buitenlandse mogendheden en de publicatie van opruiend materiaal. Hij is een prominente figuur van de prodemocratische beweging in Hongkong.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft zondag buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gewaarschuwd dat het land binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen zit. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".
8 uur geleden