Britse premier Johnson onder vuur om opmerkingen over Schotland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson ligt onder vuur vanwege opmerkingen over Schotland. Hij heeft volgens Britse media tegen partijgenoten gezegd dat het overhevelen van bevoegdheden naar dat noordelijke gebied de "grootste fout" was van zijn voorganger Tony Blair en is uitgelopen op een "ramp".
Schotland heeft binnen het Verenigd Koninkrijk veel autonomie en heeft sinds eind jaren negentig een eigen parlement. Uit recente peilingen komt naar voren dat inmiddels een meerderheid van de Schotten voor volledige onafhankelijkheid zou zijn.
Johnson zou in een Zoom-bijeenkomst met Engelse parlementariërs van zijn Conservatieve Partij hebben opgemerkt dat "devolutie een ramp is ten noorden van de grens". Devolutie heeft betrekking op het overhevelen van macht van de centrale overheid naar een lager bestuursniveau, in dit geval de Schotse autoriteiten.
Verkeerd uitgelegd
De Schotse eerste minister Nicola Sturgeon zei op Twitter dat het "de moeite waard is om deze uitspraken van de premier te bookmarken voor de volgende keer dat de Tories beweren dat ze geen bedreiging zijn voor de bevoegdheden van het Schotse parlement. Of, nog opvallender, beweren dat ze meer bevoegdheden willen afstaan."
Bronnen binnen de regering zeggen volgens de BBC dat de opmerkingen van Johnson verkeerd worden uitgelegd. Hij zou vooral kritisch zijn geweest over de wijze waarop de SNP-partij van Sturgeon Schotland heeft bestuurd.
"De premier is altijd een voorstander geweest van devolutie, maar Tony Blair heeft de opkomst van separatisten in Schotland niet voorzien", zegt een bron. "Devolutie is geweldig, maar niet als separatisten en nationalisten het gebruiken om het Verenigd Koninkrijk uit elkaar te doen vallen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
14 uur geleden