
Britse premier ingenomen met telefoontje van Biden
LONDEN/WASHINGTON (ANP) - De Britse premier Boris Johnson is opgetogen dat hij de kersverse Amerikaanse president Joe Biden aan de telefoon heeft gehad. Het is voor zover bekend het eerste telefoongesprek van Biden met een Europese regeringsleider sinds zijn aantreden. De woensdag ingezworen Biden belde eerder al met de leiders van buurlanden Canada en Mexico.
"Ik kijk uit naar het verdiepen van de langlopende alliantie tussen onze twee landen terwijl we koersen op een beginnend, duurzaam herstel van Covid-19", twitterde de Britse premier na het gesprek van zaterdagavond. Hij vond het "geweldig" zijn Angelsaksische collega te spreken.
Johnson is blij dat de VS terugkeren naar het klimaatakkoord van Parijs en de Wereldgezondheidsorganisatie. "Bouwend op de lange samenwerkingsgeschiedenis van het VK en de VS rond veiligheid en defensie, committeerden de leiders zich opnieuw aan de NAVO-alliantie en onze gedeelde waarden als het gaat om het bevorderen van mensenrechten en bescherming van de democratie", staat in een verklaring van Downing Street.
De twee spraken ook over de voordelen van een mogelijke vrijhandelsdeal tussen beide landen. Johnson herhaalde dat hij obstakels op handelsgebied uit de weg wil ruimen.
Biden en Trudeau spraken vrijdag af elkaar volgende maand te ontmoeten. Wanneer de opvolger van Donald Trump naar Europa komt is nog niet bekend.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV/TEHERAN (ANP/AFP) - Israël en Iran hebben elkaar zaterdag opnieuw aangevallen. Israël zegt dat het wapenopslagplaatsen in het zuidwesten van Iran heeft gebombardeerd en een militaire basis in de buurt van Teheran. Volgens Iraanse media was die verlaten.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Repatriëring van Nederlanders die vastzitten in Israël, Iran, Irak en de Westelijke Jordaanoever is niet aan de orde, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken opnieuw in een bericht aan Nederlanders in die gebieden. Ook zijn de mogelijkheden van advies en ondersteuning beperkt en verschillen die per land en regio in het crisisgebied.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran waarschuwt landen om geen militair materieel meer te leveren aan Israël. Een woordvoerder van het leger zei zaterdag op de staatstelevisie dat Teheran dit ziet als "deelname aan de agressie" tegen Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Twee Amerikaanse B-2-bommenwerpers zijn onderweg naar het eiland Guam, in de Stille Oceaan, melden persbureau Reuters en The New York Times (NYT). Daarvandaan vliegen ze mogelijk door naar een luchtmachtbasis op Diego Garcia, in de Indische Oceaan. Vanaf Diego Garcia kunnen ze volgens experts worden ingezet in het Midden-Oosten.
3 uur geledenSPLIT (ANP/DPA) - Inwoners van verscheidene dorpen aan de Kroatische kust en tientallen toeristen zijn zaterdag gevlucht voor felle natuurbranden. Deze zijn vooralsnog niet onder controle. Een populair gebied ten zuiden van Split wordt bedreigd door het vuur. Een deel van de snelweg langs de kust, tussen de plaatsen Omis en Dubce, is volgens de media afgesloten voor verkeer.
4 uur geledenMINSK (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Keith Kellogg heeft bij Belarus de vrijlating geregeld van politieke gevangenen. Dat meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Onder de veertien die zijn vrijgelaten was een Zweedse vrouw. "Veel dank aan Trump en zijn gezant", schrijft Kristersson in verwijzing naar de Amerikaanse president Donald Trump en zijn gezant Keith Kellogg. Een woordvoerder van de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko bevestigde zaterdagavond dat de vrijlating "op verzoek was van de president van de Verenigde Staten".
4 uur geledenMINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.
6 uur geleden