
Britse premier 'bereidwillig' om troepen in Oekraïne te plaatsen
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft gezegd dat hij "klaar" en "bereidwillig" is om Britse troepen in Oekraïne te plaatsen om te helpen de veiligheid van dat land te garanderen als onderdeel van een vredesakkoord. In de Britse krant Daily Telegraph schreef Starmer dat het veiligstellen van een langdurige vrede in Oekraïne "essentieel is als we Poetin in de toekomst willen afschrikken van verdere agressie".
Volgens de premier is het Verenigd Koninkrijk bereid om bij te dragen aan veiligheidsgaranties voor Oekraïne door "onze eigen troepen op de grond te zetten, indien dit nodig is". "Ik zeg dat niet lichtzinnig", schreef hij. "Ik voel heel diep de verantwoordelijkheid die gepaard gaat met het mogelijk in gevaar brengen van Britse militairen." Toch overweegt Starmer dat om "de veiligheid van Oekraïne, dit continent en ons land" te garanderen.
Maandagmiddag vindt in Parijs een topoverleg plaats over de situatie in Oekraïne en de Europese veiligheid. Regeringsleiders van Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië, Polen, Spanje en Denemarken zijn net als Nederland uitgenodigd voor de bespreking. Ook voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en voorzitter van de EU-leiders António Costa nemen deel aan het overleg.
Meer uit Buitenland
MUSCAT (ANP/AFP) - Een hoge Amerikaanse functionaris beschreef zondag gesprekken met Iran over zijn nucleaire programma als "positief" en zei dat er binnenkort een nieuwe ronde plaatsvindt. De gesprekken in Oman, geleid door de Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff, duurden meer dan drie uur.
2 uur geledenANTALYA (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Turkije voor een overleg met ministers van NAVO-bondgenoten. Hij zal van 14 tot 16 mei in Turkije zijn, dezelfde periode die de Russische president Vladimir Poetin heeft genoemd als startpunt voor eventuele vredesbesprekingen tussen Rusland en Oekraïne. Die gesprekken zouden ook moeten plaatsvinden in Turkije.
2 uur geledenBASEL (ANP) - Anti-Israëlactivisten hebben zich verzameld bij de openingsceremonie van het Eurovisie Songfestival in Basel. De demonstranten met Palestijnse vlaggen roepen in koor "shame on you" ("schaam je"), "free Palestine" en joelen "boe".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël steunt een Amerikaans plan om de levering van humanitaire hulp aan de Gazastrook te hervatten, zegt minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De Amerikaanse ambassadeur Mike Huckabee kondigde vrijdag aan dat er een nieuw 'mechanisme' zou worden opgezet voor de hulpverlening.
5 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - Turkije is bereid vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne te faciliteren. De aankondiging komt nadat de Russische president Vladimir Poetin direct overleg in Istanbul had voorgesteld.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De nieuwe paus Leo XIV is voor het eerst voorgegaan in het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein. Vanaf het balkon sprak hij over het lijden in Oekraïne en de Gazastrook en riep hij wereldleiders op zich hard te maken voor een einde aan oorlogen.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt op X dat zijn land bereid is tot gesprekken met Rusland, maar ook dat een staakt-het-vuren de eerste stap is richting het beëindigen van de oorlog. Hij ziet het Russische voorstel voor onderhandelingen als "een positief teken".
8 uur geleden