Britse premier belooft politie extra ondersteuning bij rellen
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de politie extra ondersteuning toegezegd bij de aanpak van rellen. Hij beloofde op televisie een "staand leger van gespecialiseerde agenten" dat flexibel ingezet kan worden.
Starmer deed de uitspraak na crisisoverleg over de rellen van de afgelopen dagen. Die vonden plaats nadat meerdere kinderen waren doodgestoken en online onjuiste informatie begon te circuleren over de herkomst van de verdachte.
De premier zei dat gezorgd wordt dat er steeds voldoende agenten zijn om op te treden bij onlusten. Hij stelde dat ook de strafvervolging van verdachten wordt opgevoerd. "Er verschenen vanochtend al mensen voor de rechter."
Elon Musk
De Labourleider trad vorige maand aan als premier en krijgt nu te maken met de zwaarste rellen in jaren. "Dit zijn geen protesten meer, het is louter geweld", benadrukte hij maandag. "We tolereren geen aanvallen op moskeeën of onze moslimgemeenschappen."
De Britse regering heeft ook uitgehaald naar miljardair Elon Musk, die op zijn berichtenplatform X concludeerde dat "burgeroorlog onvermijdelijk is". Een woordvoerder van Starmer zei volgens Sky News dat er geen rechtvaardiging is voor dergelijke opmerkingen.
Onlineplatformen
De zegsman beklemtoonde dat onlineplatformen ook een verantwoordelijkheid hebben en waarschuwde gebruikers: mensen die online aanzetten tot geweld kunnen daarvoor vervolgd worden.
De woordvoerder maakte ook duidelijk dat wordt gekeken naar berichten over buitenlandse betrokkenheid bij de verspreiding van desinformatie, zonder specifieke landen te noemen. The Telegraph schrijft dat Russische media daar een rol in hadden.
Desinformatie
Zo is de onjuiste bewering verspreid dat een bootvluchteling verantwoordelijk zou zijn voor het neersteken van kinderen in Southport. Die informatie is later verder verspreid door rechtse figuren in het VK.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
8 minuten geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
13 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
55 minuten geledenADAMUZ (ANP/AFP) - Het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de treinbotsing nabij het Spaanse Adamuz is opgelopen tot 42, melden lokale autoriteiten. In een van de wagons werd een lichaam geborgen. Volgens de krant ABC worden nog 43 mensen vermist en liggen er nog 37 slachtoffers in het ziekenhuis, onder wie vier kinderen. Negen volwassenen en één kind liggen nog op de intensive care.
56 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië heeft een vierdaags bestand aangekondigd met de strijdgroepen van voornamelijk Koerden in het noordoosten. Die zijn verenigd in de SDF, de Syrische Democratische Strijdkrachten. Volgens Damascus gaat het bestand dinsdagavond in. De SDF hebben laten weten dat ze in beginsel voor het bestand zijn, mits er geen nieuwe aanvallen volgen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Zeker 600.000 inwoners van Kyiv hebben de stad verlaten sinds 9 januari. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die hen daartoe had opgeroepen vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening in de stad. Dinsdag nog meldde Klitsjko dat meer dan vijfduizend panden zonder verwarming zaten na Russische aanvallen. Voor nog zeker vierduizend panden is dat nog het geval.
2 uur geleden