Britse premier belooft politie extra ondersteuning bij rellen
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft de politie extra ondersteuning toegezegd bij de aanpak van rellen. Hij beloofde op televisie een "staand leger van gespecialiseerde agenten" dat flexibel ingezet kan worden.
Starmer deed de uitspraak na crisisoverleg over de rellen van de afgelopen dagen. Die vonden plaats nadat meerdere kinderen waren doodgestoken en online onjuiste informatie begon te circuleren over de herkomst van de verdachte.
De premier zei dat gezorgd wordt dat er steeds voldoende agenten zijn om op te treden bij onlusten. Hij stelde dat ook de strafvervolging van verdachten wordt opgevoerd. "Er verschenen vanochtend al mensen voor de rechter."
Elon Musk
De Labourleider trad vorige maand aan als premier en krijgt nu te maken met de zwaarste rellen in jaren. "Dit zijn geen protesten meer, het is louter geweld", benadrukte hij maandag. "We tolereren geen aanvallen op moskeeën of onze moslimgemeenschappen."
De Britse regering heeft ook uitgehaald naar miljardair Elon Musk, die op zijn berichtenplatform X concludeerde dat "burgeroorlog onvermijdelijk is". Een woordvoerder van Starmer zei volgens Sky News dat er geen rechtvaardiging is voor dergelijke opmerkingen.
Onlineplatformen
De zegsman beklemtoonde dat onlineplatformen ook een verantwoordelijkheid hebben en waarschuwde gebruikers: mensen die online aanzetten tot geweld kunnen daarvoor vervolgd worden.
De woordvoerder maakte ook duidelijk dat wordt gekeken naar berichten over buitenlandse betrokkenheid bij de verspreiding van desinformatie, zonder specifieke landen te noemen. The Telegraph schrijft dat Russische media daar een rol in hadden.
Desinformatie
Zo is de onjuiste bewering verspreid dat een bootvluchteling verantwoordelijk zou zijn voor het neersteken van kinderen in Southport. Die informatie is later verder verspreid door rechtse figuren in het VK.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Zeven EU-regeringsleiders pleiten in een brief aan EU-kopstukken voor het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor steun aan Oekraïne. Het gebruik van die tegoeden is volgens hen de meest financieel haalbare en politiek realistische oplossing voor de financiële nood van Oekraïne, schrijven de leiders van onder meer Polen, Zweden en Finland.
44 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP/RTR) - Bij Thaise luchtaanvallen in het grensgebied met Cambodja zijn vier Cambodjaanse burgers om het leven gekomen. Dat meldt Neth Pheaktra, de minister van Informatie van het land. Tien andere burgers zouden gewond zijn geraakt. Volgens Pheaktra vonden de aanvallen plaats in de grensprovincies Oddar Meanchey en Preah Vihear.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben maandag bij de presentatie van hun noodhulpoproep voor 2026 scherpe kritiek geuit op de wereldwijde "apathie" tegenover grootschalig menselijk leed. De VN vraagt minimaal 23 miljard dollar (zo'n 20 miljard euro) om 87 miljoen mensen te helpen in onder meer Gaza, Oekraïne, Soedan, Haïti en Myanmar, maar waarschuwt dat grote bezuinigingen op ontwikkelingshulp dit bemoeilijken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
7 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
11 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
11 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
11 uur geleden