Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse pensioenfondsen dreigen met stem tegen bestuurders Shell

Britse pensioenfondsen dreigen met stem tegen bestuurders Shell

LONDEN (ANP) - Twee grote Britse pensioenfondsen dreigen tegen de benoeming van bestuurders bij olie- en gasconcerns Shell en BP te stemmen als die hun klimaatdoelstellingen niet aanscherpen. Dat zeggen bestuurders van het Britse universiteitspensioenfonds USS en het pensioenfonds voor Britse lokale overheden Borders to Coast in de Britse zakenkrant The Financial Times. De beide fondsen beheren gezamenlijk 130 miljard pond, omgerekend zo'n 147 miljard euro, aan pensioenvermogen.

Door tegen de benoeming en herbenoeming van bestuurders te stemmen willen de twee pensioenfondsen afdwingen dat de olie- en gasconcerns hun activiteiten sneller in lijn met de klimaatdoelen van Parijs brengen. Ze denken dat een "persoonlijke aanpak" beter doordringt bij bestuurders en noemen zo'n tegenstem "een van de overtuigendste manieren die investeerders hebben om beleid te beïnvloeden".

Zowel Shell als BP heeft zich ten doel gesteld om in 2050 netto geen CO2 meer uit te stoten. Maar daarbij leunen ze zwaar op technieken die nog moeten worden doorontwikkeld, zoals het afvangen en opslaan van CO2. De bedrijven krijgen dan ook kritiek dat ze niet snel genoeg vergroenen en via aandeelhoudersresoluties proberen activistische aandeelhouders als Follow This en steeds meer pensioenfondsen al jaren de vergroening te versnellen.

Minder snel afbouwen

Maar na de recordwinsten die beide bedrijven de afgelopen tijd bekendmaakten over 2022 zei BP dat het de winning van gas en olie tot 2030 minder snel af zou bouwen dan eerder gepland. Shells nieuwe topman Wael Sawan liet weten dat zijn bedrijf mogelijk langer meer olie blijft oppompen.

De beide pensioenfondsen zijn dan ook bereid om tegen de herbenoeming van president-commissarissen Andrew Mackenzie van Shell en Helge Lund van BP te stemmen. Universiteitspensioenfonds USS, met 91 miljard pond aan beheerd vermogen een van de grootste in het Verenigd Koninkrijk, wil ook tegenstemmen als bedrijven geen specifieke uitsplitsing van de investeringen in projecten die zorgen voor meer CO2-uitstoot geven.

Meer uit Financieel

Bloomberg: eerste West-Europese schip verlaat Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.

44 minuten geleden
Investeerders Vesteda stemmen in met pakket maatregelen

AMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.

1 uur geleden
Gasunie: Nederlandse gasvoorraden worden voorzichtig aangevuld

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Dieselprijs aan de pomp meer dan 10 eurocent omhoog

EINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.

2 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea klimmen na hoop op heropening Hormuz

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.

3 uur geleden
Bronnen: SpaceX mikt bij grootste beursgang op biljoenenwaarde

NEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.

3 uur geleden
TNO: robotisering nodig om maakindustrie te redden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.

5 uur geleden