Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse parlementsvoorzitter staat debat over Johnson toe

Britse parlementsvoorzitter staat debat over Johnson toe

LONDEN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Britse Lagerhuis, Lindsay Hoyle, staat oppositiepartij Labour toe donderdag te debatteren over de vraag of premier Boris Johnson het parlement heeft misleid met zijn overtredingen van de coronaregels. De premier kreeg daarvoor een boete en bood de politici dinsdag zijn excuses aan.

Holey zei dat het niet aan hem is te bepalen of Johnson zich geringschattend heeft uitgelaten in het parlement over feestjes en bijeenkomsten in zijn woning en kantoor in Downing Street tijdens de lockdown. "Mijn rol is te beoordelen of er een betwistbare zaak ligt die onder de loep genomen moet worden."

Labourleider Keir Starmer mag wat hem betreft dus een motie indienen om dat debat aan te vragen. De tekst zal woensdag worden gepubliceerd. De oppositie zal het parlement vermoedelijk vragen deze kwestie Johnson door te verwijzen naar een parlementaire onderzoekscommissie. Deze kan dan uitmaken of de premier opzettelijk de Lagerhuisleden op het verkeerde been heeft gezet met zijn reacties op de beschuldigingen van wetsovertredingen in Downing Street.

Excuses

Het is de vraag of de motie het haalt. De Conservatieven hebben een ruime meerderheid in het Lagerhuis. Een behoorlijk aantal partijgenoten van Johnson moet met de oppositie meestemmen om een parlementair onderzoek in gang te zetten. Vooralsnog heeft slechts een handjevol van hen openlijk kritiek geuit op de premier.

Johnson verontschuldigde zich voor de festiviteiten die ter gelegenheid van zijn verjaardag werden gehouden in strijd met de coronaregels. De politie legde hem, en de eveneens aanwezige minister van Financiën Rishi Sunak, voor dat vergrijp een boete op. Dat gebeurde vorige week toen het parlement op paasreces was. De regeringsleider betaalde deemoedig en zei zich aanvankelijk niet te hebben gerealiseerd hoe de bevolking tegen die 'party' zou aankijken.

"Op de eerste zittingsdag grijp ik de kans mijn welgemeende excuses te herhalen in dit Huis. Toen ik die waarschuwing kreeg, begreep ik pas de pijn en de boosheid en zei ik dat de mensen iets beters mochten verwachten van hun premier. Het kwam destijds, en ook niet daarna, bij me op dat zo'n bijeenkomst vlak voor een essentiële vergadering over Covid-19 inbreuk zou zijn op de regels. Dat was fout van mij", aldus Johnson in zijn spijtbetuiging.

Meer uit Buitenland

Grootste natuurbrand in Frankrijk onder controle, zegt minister

LACANAU (ANP/AFP) - De natuurbrand in Gironde, volgens de autoriteiten de grootste natuurbrand in Frankrijk in decennia, is onder controle en breidt zich niet verder uit. Dat zegt minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez.

48 minuten geleden
Gewonden bij aardbeving bij Napels

NAPELS (ANP/AFP) - Bij een aardbeving vrijdag met een kracht van 4.7 zijn bij Napels 21 mensen gewond geraakt. Twee gewonden moesten met spoed naar een ziekenhuis. Dit melden de autoriteiten in de stad zaterdag. Bij de beving ongeveer 9 kilometer ten westen van het centrum van de stad is geringe schade aangericht.

51 minuten geleden
Oekraïne brengt Russisch vrachtschip tot zinken op Zwarte Zee

MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïense drones hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een vrachtschip van het Russische kernenergiebedrijf Rosatom geraakt op de Zwarte Zee, zegt het bedrijf. Het schip zou daardoor tot zinken zijn gebracht.

1 uur geleden
Marokko regelt terugkeer van 'indringers' in Ceuta

FNIDEQ (ANP/AFP) - Duizenden Marokkanen die donderdag of vrijdag de Spaanse exclave Ceuta waren binnengedrongen, worden georganiseerd naar huis vervoerd. Volgens anonieme bronnen van het persbureau AFP is er een operatie gaande om deze 'indringers' van Fnideq, vlak onder Ceuta, in bussen weer af te voeren. Voor de langere afstand worden ze eerst naar het station van Tanger dat 40 kilometer westelijker ligt, gebracht om daar de reis voort te zetten.

1 uur geleden
Spaanse premier wil Europees ministersoverleg over crisis Ceuta

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez wil dat de Europese ministers van Binnenlandse Zaken met spoed bijeenkomen over de kwestie Ceuta. Hij is erg boos over een aantal "egoïstische reacties" van Europese landen op de crisis die donderdag werd veroorzaakt door de plotselinge komst van tienduizenden migranten naar het kleine Spaanse territorium in Noord-Afrika, Ceuta. Zo riep Italië op Spanje uit de Schengenzone te zetten.

2 uur geleden
Meer doden geteld na Marokkaanse 'invasie' Spaans Ceuta

CEUTA (ANP) - Bij de stormloop van donderdag en vrijdagmorgen op de Spaanse exclave Ceuta zijn volgens de autoriteiten zeker 67 mensen om het leven gekomen. De meesten zijn verdronken in zee bij pogingen om een barrière op het strand en in het water heen te zwemmen. De Spaanse politie zoekt met duikers naar slachtoffers.

2 uur geleden
Oekraïne haalt maar één Russische raket neer volgens president

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense luchtafweer heeft bij de laatste luchtaanvallen uit Rusland maar één van de 27 afgevuurde ballistische raketten neergehaald. Dit zei president Volodymyr Zelensky, die zoals gebruikelijk aandringt op de levering van luchtafweersystemen. Volgens Zelensky is er maar één onderschept omdat het land luchtafweerraketten voor het Amerikaanse defensiesysteem Patriot mist.

4 uur geleden