Britse overheid belooft steun voor bevoorrading Noord-Ierland
LONDEN (ANP) - De Britse overheid heeft supermarkten steun toegezegd bij het bevoorraden van winkels in Noord-Ierland. Daarbij dreigen problemen door de speciale status van Noord-Ierland onder het brexitverdrag dat het Verenigd Koninkrijk met de Europese Unie sloot. De supermarkten hebben problemen om zich aan te passen aan de nieuwe processen en veranderde procedures.
Noord-Ierland valt weliswaar gewoon binnen het douanegebied van het Verenigd Koninkrijk, maar voldoet ook nog aan de eisen van de Europese interne markt. Dat is zo afgesproken om een harde grens tussen het bij de brexit afgescheiden Noord-Ierland en EU-land Ierland te voorkomen.
De eerste drie maanden geldt er nog een overgangsperiode waarin bedrijven zich aan kunnen passen. Desondanks dreigen er nu al tekorten in Noord-Ierse supermarkten. Met name verse producten die normaal gesproken vanuit Groot-Brittannië naar Noord-Ierland worden vervoerd leveren problemen op.
De topbestuurders van supermarktketens als Asda, Tesco, Sainsbury's en Marks & Spencer hebben naar minister Michael Gove geschreven met het verzoek om hulp. De grootgrutters waarschuwen dat de situatie anders nog ernstiger zou kunnen worden. Zij willen dat er voor eind maart, als de overgangsperiode afloopt, een langetermijnafspraak gemaakt wordt met de EU. De aanpassing in de huidige korte periode noemen ze "onwerkbaar".
Een woordvoerder van de Britse regering kondigde een werkgroep aan die de supermarktketens moet helpen. De regering gaat daarin samen met de supermarkten en de voedingsindustrie manieren ontwikkelen om de toevoer van goederen te stroomlijnen binnen de huidige regels. Volgens de zegsvrouw werkt de overgangsperiode goed en blijven de goederenstromen tussen Noord-Ierland en Groot-Brittannië op peil.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en regio zijn de risico's te groot geworden.
20 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
25 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten voeren waarschijnlijk deze week een wereldwijd tarief voor importheffingen in van 15 procent, zei minister van Financiën Scott Bessent. Die stap is nodig omdat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onrechtmatig verklaarde.
1 uur geleden