Britse oud-premier Johnson biedt excuses aan in corona-onderzoek
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse oud-premier Boris Johnson heeft zijn excuses aangeboden aan de nabestaanden van overleden coronapatiënten. Dit deed hij woensdag aan het begin van zijn verhoor door een parlementaire commissie die onderzoek doet naar het regeringsbeleid tijdens de coronapandemie.
Johnson, die ook donderdag vragen zal beantwoorden, zei "diepe spijt te hebben voor de pijn, het verlies en het lijden van de slachtoffers en hun families". In het Verenigd Koninkrijk zijn meer dan 230.000 mensen overleden met besmettingen met het coronavirus. Johnson werd tijdens zijn excuses verstoord door de commissievoorzitter, die een demonstrant uit de zaal liet verwijderen. Een betoger stond op en weigerde ondanks verzoeken van de voorzitter weer te gaan zitten.
De vragen van de commissie gaan er met name over of Johnson het coronavirus aan het begin van de pandemie serieus genoeg nam. Hij gaf toe als premier fouten te hebben gemaakt en verklaarde dat het makkelijk is om achteraf te zeggen dat sommige zaken anders hadden moeten worden opgepakt. Volgens Johnson deden hij en functionarissen "hun best". Ook zei Johnson zich persoonlijk verantwoordelijk te voelen voor de beslissingen die zijn gemaakt over het coronavirus en dat hij snapt dat er onder het publiek woede is ontstaan na eerdere getuigenissen in het onderzoek.
Verward door de wetenschap
De commissie kreeg eerder onder meer te horen dat Johnsons regering incompetent was en dat de toenmalige premier geen lockdown wilde en verward was door de wetenschap. Zo zou Johnson hebben gevraagd of het coronavirus gedood kon worden door met een föhn in de neus te blazen. Johnson raakte aan het begin van de pandemie zelf ook besmet, waarna hij in het ziekenhuis werd opgenomen.
De voormalige politicus arriveerde woensdag drie uur te vroeg bij de locatie in Londen waar de verhoren plaatsvinden. Pas later in de ochtend arriveerden er demonstranten. Onder de betogers zijn nabestaanden van overleden coronapatiënten. Zij wilden Johnson aanspreken op vermeende opmerkingen die hij zou hebben gemaakt over het verkiezen van vele doden boven een tweede lockdown.
Feestjes
Johnson was tussen 2019 en 2022 premier van het Verenigd Koninkrijk. Hij stapte na een reeks schandalen noodgedwongen op, waaronder over feestjes van overheidspersoneel tijdens de lockdowns, nadat steeds meer regeringsfunctionarissen vertrokken uit onvrede over Johnson. De oud-premier bleef tot afgelopen zomer lid van het Britse Lagerhuis.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah verwerpt het staakt-het-vuren met Israël. Die boodschap heeft de militante groepering overgebracht aan de Libanese regering, meldt persbureau AFP op gezag van een ingewijde.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele demonstranten die in Brussel ageren tegen de bezuinigingen op het Franstalig onderwijs zijn donderdagmiddag het parlement van de Franse Gemeenschap binnengedrongen. Daar wordt gestemd over de bezuinigingen op het Franstalige basis- en voortgezet onderwijs in België. De betogers staken binnen rookbommen af, waardoor het brandalarm afging. Daarop werd de zitting kort onderbroken.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk hebben hun plan klaar voor een missie om mijnen weg te halen uit de Straat van Hormuz zodra de VS en Iran daar overeenstemming over bereiken, meldt persbureau Bloomberg op basis van vijf bronnen. Zodra bekend wordt dat de zeestraat open kan, zou een internationale coalitie binnen enkele dagen in actie kunnen komen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een Boeing 787 Dreamliner-vliegtuig van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is donderdag door zijn voorwiel gezakt op de luchthaven van Frankfurt. Daarbij zijn enkele medewerkers gewond geraakt, meldt Lufthansa. Het is niet direct duidelijk om hoeveel mensen het gaat. Er zaten tijdens het voorval geen passagiers in het vliegtuig.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Libanese Hezbollah-beweging waarschuwt dat het noorden van Israël niet veilig zal zijn zolang er nog dorpen worden gebombardeerd en mensen worden gedood in Libanon. Leider Naim Qassem eist een volwaardig staakt-het-vuren en de terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje heeft de jongste aanval op een basis van de vredesmacht UNIFIL in Libanon fel veroordeeld. Bij de aanval is een Servische blauwhelm gedood en raakten twee Spanjaarden gewond door mortiergranaten, meldt de Spaanse premier Pedro Sánchez.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.
5 uur geleden