Britse oud-militair Khalife krijgt 14 jaar om spionage voor Iran
LONDEN (ANP) - De Britse oud-militair Daniel Khalife krijgt veertien jaar en drie maanden gevangenisstraf voor spionage voor Iran en zijn ontsnapping uit de gevangenis in 2023. Een rechter maakte dit maandag bekend in Londen, nadat Khalife eind vorig jaar schuldig was bevonden.
De 24-jarige Khalife heeft volgens de rechter zijn "land verraden en anderen mogelijk in gevaar gebracht". Hij zocht via Facebook contact met een Iraanse agent, nadat hij op 16-jarige leeftijd bij het leger was gegaan. Eerder was hem verteld dat zijn Iraanse afkomst een carrière bij de Britse inlichtingendienst mogelijk in de weg zou staan.
In 2019 probeerde Khalife contact op te nemen met MI6 om als dubbelspion op te treden, concludeerde de rechter. Hiermee wilde hij indruk maken op de Britse inlichtingendienst. Het uitblijven van een reactie had volgens de rechter al moeten aangeven dat hij had gefaald. "De eervolle optie was je waarde te bewijzen en een zinvolle carrière na te streven, maar je hield contact met vijandelijke agenten in plaats van het te verbreken." Kort na zijn voorstel om dubbelspion te worden hielden de autoriteiten Khalife aan.
Ontsnapping
Voor zijn proces ontsnapte Khalife uit de gevangenis door zich vast te maken aan de onderkant van een vrachtwagen. De autoriteiten hielden hem enkele dagen later opnieuw aan tijdens een landelijke zoekactie.
Khalife vertelde de jury dat hij een Engelse "patriot" was en "geen terrorist of verrader". Hij hoopte naar eigen zeggen "James Bond te kunnen zijn", en beweerde alleen nepinformatie of nutteloze informatie te hebben doorgegeven aan zijn Iraanse contacten. Volgens de rechter deelde hij echter gevoelige informatie, onder meer over enkele leden van de speciale eenheden SAS en SBS.
Khalife pochte tegenover zijn Iraanse opdrachtgevers dat hij "een van de beste soldaten" in zijn eenheid was, zei de rechter. "Ik ben slimmer dan iedereen hier, ik zal heel makkelijk promotie maken", zei Khalife, belovend dat hij 25 jaar in dienst zou blijven bij het Britse leger.
Meer uit Buitenland
KOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
27 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
1 uur geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
3 uur geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
3 uur geleden