Britse oud-militair Khalife krijgt 14 jaar om spionage voor Iran
LONDEN (ANP) - De Britse oud-militair Daniel Khalife krijgt veertien jaar en drie maanden gevangenisstraf voor spionage voor Iran en zijn ontsnapping uit de gevangenis in 2023. Een rechter maakte dit maandag bekend in Londen, nadat Khalife eind vorig jaar schuldig was bevonden.
De 24-jarige Khalife heeft volgens de rechter zijn "land verraden en anderen mogelijk in gevaar gebracht". Hij zocht via Facebook contact met een Iraanse agent, nadat hij op 16-jarige leeftijd bij het leger was gegaan. Eerder was hem verteld dat zijn Iraanse afkomst een carrière bij de Britse inlichtingendienst mogelijk in de weg zou staan.
In 2019 probeerde Khalife contact op te nemen met MI6 om als dubbelspion op te treden, concludeerde de rechter. Hiermee wilde hij indruk maken op de Britse inlichtingendienst. Het uitblijven van een reactie had volgens de rechter al moeten aangeven dat hij had gefaald. "De eervolle optie was je waarde te bewijzen en een zinvolle carrière na te streven, maar je hield contact met vijandelijke agenten in plaats van het te verbreken." Kort na zijn voorstel om dubbelspion te worden hielden de autoriteiten Khalife aan.
Ontsnapping
Voor zijn proces ontsnapte Khalife uit de gevangenis door zich vast te maken aan de onderkant van een vrachtwagen. De autoriteiten hielden hem enkele dagen later opnieuw aan tijdens een landelijke zoekactie.
Khalife vertelde de jury dat hij een Engelse "patriot" was en "geen terrorist of verrader". Hij hoopte naar eigen zeggen "James Bond te kunnen zijn", en beweerde alleen nepinformatie of nutteloze informatie te hebben doorgegeven aan zijn Iraanse contacten. Volgens de rechter deelde hij echter gevoelige informatie, onder meer over enkele leden van de speciale eenheden SAS en SBS.
Khalife pochte tegenover zijn Iraanse opdrachtgevers dat hij "een van de beste soldaten" in zijn eenheid was, zei de rechter. "Ik ben slimmer dan iedereen hier, ik zal heel makkelijk promotie maken", zei Khalife, belovend dat hij 25 jaar in dienst zou blijven bij het Britse leger.
Meer uit Buitenland
SPIN BOLDAK (ANP/AFP) - Door een Pakistaanse aanval aan de grens in het zuidoosten van het land zijn volgens de Afghaanse autoriteiten zeker vier burgers en een lid van de Taliban om het leven gekomen. De landen beschuldigen elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de botsing tussen troepen aan de grens bij Spin Boldak. Pakistan meldt drie gewonden. Volgens bewoners duurden de schietpartijen twee uur.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft vlak voor een bezoek aan Jordanië en Israël president Mahmoud Abbas van de Palestijnse Autoriteit gebeld. Merz beklemtoonde daarbij volgens zijn woordvoerder dat Berlijn achter het vredesplan van president Donald Trump staat en dat hij verwelkomt dat de Palestijnse Autoriteit eraan meewerkt.
1 uur geledenATTERIDGEVILLE (ANP) - Bij een nachtelijke schietpartij bij het Zuid-Afrikaanse Pretoria zijn zeker elf mensen gedood. Veertien mensen zijn gewond naar een ziekenhuis gebracht, melden Zuid-Afrikaanse media. De politie weet nog niets over de toedracht. Onder de doden zijn een kind van 3 jaar en twee tieners van 12 en 16.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
16 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
17 uur geleden