Britse oud-militair Khalife krijgt 14 jaar om spionage voor Iran
LONDEN (ANP) - De Britse oud-militair Daniel Khalife krijgt veertien jaar en drie maanden gevangenisstraf voor spionage voor Iran en zijn ontsnapping uit de gevangenis in 2023. Een rechter maakte dit maandag bekend in Londen, nadat Khalife eind vorig jaar schuldig was bevonden.
De 24-jarige Khalife heeft volgens de rechter zijn "land verraden en anderen mogelijk in gevaar gebracht". Hij zocht via Facebook contact met een Iraanse agent, nadat hij op 16-jarige leeftijd bij het leger was gegaan. Eerder was hem verteld dat zijn Iraanse afkomst een carrière bij de Britse inlichtingendienst mogelijk in de weg zou staan.
In 2019 probeerde Khalife contact op te nemen met MI6 om als dubbelspion op te treden, concludeerde de rechter. Hiermee wilde hij indruk maken op de Britse inlichtingendienst. Het uitblijven van een reactie had volgens de rechter al moeten aangeven dat hij had gefaald. "De eervolle optie was je waarde te bewijzen en een zinvolle carrière na te streven, maar je hield contact met vijandelijke agenten in plaats van het te verbreken." Kort na zijn voorstel om dubbelspion te worden hielden de autoriteiten Khalife aan.
Ontsnapping
Voor zijn proces ontsnapte Khalife uit de gevangenis door zich vast te maken aan de onderkant van een vrachtwagen. De autoriteiten hielden hem enkele dagen later opnieuw aan tijdens een landelijke zoekactie.
Khalife vertelde de jury dat hij een Engelse "patriot" was en "geen terrorist of verrader". Hij hoopte naar eigen zeggen "James Bond te kunnen zijn", en beweerde alleen nepinformatie of nutteloze informatie te hebben doorgegeven aan zijn Iraanse contacten. Volgens de rechter deelde hij echter gevoelige informatie, onder meer over enkele leden van de speciale eenheden SAS en SBS.
Khalife pochte tegenover zijn Iraanse opdrachtgevers dat hij "een van de beste soldaten" in zijn eenheid was, zei de rechter. "Ik ben slimmer dan iedereen hier, ik zal heel makkelijk promotie maken", zei Khalife, belovend dat hij 25 jaar in dienst zou blijven bij het Britse leger.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Er is een minimale toename van het internetverkeer in Iran, meldt internetwaakhond NetBlocks. Al ruim een week is het internet in Iran geblokkeerd, maar NetBlocks meldt in de nacht van vrijdag op zaterdag dat zo'n 2 procent van de Iraniërs toegang tot het internet lijkt te hebben. Dat is meer dan in de afgelopen dagen.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft besloten dat de inzet van agenten van de vreemdelingenpolitie ICE in Minneapolis aan banden wordt gelegd, schrijven The New York Times en The Washington Post. ICE-agenten mogen geen vreedzame demonstranten meer arresteren, geen pepperspray meer inzetten tegen demonstranten en geen automobilisten arresteren die auto's van ICE-agenten volgen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen om boven Mexico en Midden-Amerika "voorzichtig" te zijn vanwege "militaire activiteiten". De waarschuwing geldt ook boven landen als Colombia, Panama en Ecuador en is tot halverwege maart van kracht.
2 uur geledenWASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.
5 uur geledenWASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.
5 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.
8 uur geleden