Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse oud-militair Khalife krijgt 14 jaar om spionage voor Iran

Britse oud-militair Khalife krijgt 14 jaar om spionage voor Iran

LONDEN (ANP) - De Britse oud-militair Daniel Khalife krijgt veertien jaar en drie maanden gevangenisstraf voor spionage voor Iran en zijn ontsnapping uit de gevangenis in 2023. Een rechter maakte dit maandag bekend in Londen, nadat Khalife eind vorig jaar schuldig was bevonden.

De 24-jarige Khalife heeft volgens de rechter zijn "land verraden en anderen mogelijk in gevaar gebracht". Hij zocht via Facebook contact met een Iraanse agent, nadat hij op 16-jarige leeftijd bij het leger was gegaan. Eerder was hem verteld dat zijn Iraanse afkomst een carrière bij de Britse inlichtingendienst mogelijk in de weg zou staan.

In 2019 probeerde Khalife contact op te nemen met MI6 om als dubbelspion op te treden, concludeerde de rechter. Hiermee wilde hij indruk maken op de Britse inlichtingendienst. Het uitblijven van een reactie had volgens de rechter al moeten aangeven dat hij had gefaald. "De eervolle optie was je waarde te bewijzen en een zinvolle carrière na te streven, maar je hield contact met vijandelijke agenten in plaats van het te verbreken." Kort na zijn voorstel om dubbelspion te worden hielden de autoriteiten Khalife aan.

Ontsnapping

Voor zijn proces ontsnapte Khalife uit de gevangenis door zich vast te maken aan de onderkant van een vrachtwagen. De autoriteiten hielden hem enkele dagen later opnieuw aan tijdens een landelijke zoekactie.

Khalife vertelde de jury dat hij een Engelse "patriot" was en "geen terrorist of verrader". Hij hoopte naar eigen zeggen "James Bond te kunnen zijn", en beweerde alleen nepinformatie of nutteloze informatie te hebben doorgegeven aan zijn Iraanse contacten. Volgens de rechter deelde hij echter gevoelige informatie, onder meer over enkele leden van de speciale eenheden SAS en SBS.

Khalife pochte tegenover zijn Iraanse opdrachtgevers dat hij "een van de beste soldaten" in zijn eenheid was, zei de rechter. "Ik ben slimmer dan iedereen hier, ik zal heel makkelijk promotie maken", zei Khalife, belovend dat hij 25 jaar in dienst zou blijven bij het Britse leger.

Meer uit Buitenland

Honderden arrestaties gemeld in Turkije bij 1 mei-manifestaties

ISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.

35 minuten geleden
Iran stuurt via Pakistan nieuw vredesvoorstel naar VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.

36 minuten geleden
Europeanen demonstreren op Dag van de Arbeid

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.

2 uur geleden
Hoge golven vertragen vrijlating bultrug Timmy

SKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.

2 uur geleden
Global Sumud Flotilla bevestigt: bijna alle activisten vrij

KRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.

2 uur geleden
Duizenden geëvacueerd in Toscane om bosbranden

PISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.

3 uur geleden
Israël zet opgepakte Flotilla-opvarenden af in Griekenland

KRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.

4 uur geleden