Britse onderzoekers maken brandstof met CO2 en plasticafval
CAMBRIDGE (ANP) - Onderzoekers uit Cambridge hebben een methode ontwikkeld om CO2 te verwerken tot een duurzame brandstof. Daarbij maken ze gebruik van zonne-energie en plasticafval. Het succes van hun experimentele techniek zit er onder meer in dat ze het broeikasgas CO2 nu goed uit de lucht kunnen filteren, of uit rookgassen uit schoorstenen. Vervolgens kan het worden gebruikt als ingrediënt voor zogeheten syngas.
Het was de onderzoeksgroep al eerder gelukt om brandstof te maken van koolstofdioxide die zuiver uit een cilinder werd gehaald. "Om praktisch nut te hebben, moest de technologie in staat zijn om CO2 uit industriële processen af te vangen, of direct uit de lucht te halen", legt de Universiteit van Cambridge uit in een bericht over het onderzoek. Precies daar is de groep onder leiding van hoogleraar Erwin Reisner nu in geslaagd.
In een afzonderlijk onderdeel van het duurzame systeem wordt plasticafval verwerkt tot glycolzuur. Dat is een basisgrondstof die veel wordt gebruikt in cosmetica. Tijdens dit proces komen elektronen los die goed van pas komen voor de productie van de duurzame brandstof. De plastic-component is daarmee een "belangrijke truc" die het systeem laat werken, leggen de makers uit.
Kringloop
Bedrijven die nog volop werken met fossiele brandstoffen, zoals olie, gas of steenkool, hebben hoge verwachtingen van het afvangen en opslaan van koolstofdioxide. Reisner: "Maar als we in plaats van het afvangen en opslaan koolstof konden afvangen en gebruiken, dan zouden we er iets nuttigs van kunnen maken, in plaats van het onder de grond te begraven met onbekende langetermijngevolgen." Daarin is nu op kleine schaal dus een belangrijke stap gezet, claimen de wetenschappers in het wetenschappelijke tijdschrift Joule.
In eerste instantie zien de Britse onderzoekers de nieuwe techniek als een manier om de fossiele industrie duurzamer te maken. Uiteindelijk zou het volgens de ontwikkelaars nog veel mooier zijn om alle CO2 die voor de brandstof nodig is uit de buitenlucht te halen.
Met het gebruik van dit soort brandstoffen zou een kringloop kunnen ontstaan, die de hoeveelheid CO2 in de atmosfeer niet verder doet toenemen. Die toename is volgens klimaatwetenschappers de hoofdoorzaak van klimaatverandering. Door massaal fossiele brandstoffen te verbranden, heeft de mensheid de CO2-concentratie in de atmosfeer sinds de industriële revolutie met de helft doen toenemen. Doordat CO2 warmte vasthoudt in de atmosfeer, stijgt de temperatuur op aarde.
Meer uit Buitenland
URDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
3 uur geledenOLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.
7 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat op twee tankers explosies hebben plaatsgevonden nadat ze in de Straat van Hormuz op zeemijnen waren gevaren. Een van de schepen, een supertanker, staat in brand. Dat melden Iraanse staatsmedia, waaronder persbureau IRNA.
8 uur geledenLANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.
10 uur geleden