Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse onderzoekers maken brandstof met CO2 en plasticafval

Britse onderzoekers maken brandstof met CO2 en plasticafval

CAMBRIDGE (ANP) - Onderzoekers uit Cambridge hebben een methode ontwikkeld om CO2 te verwerken tot een duurzame brandstof. Daarbij maken ze gebruik van zonne-energie en plasticafval. Het succes van hun experimentele techniek zit er onder meer in dat ze het broeikasgas CO2 nu goed uit de lucht kunnen filteren, of uit rookgassen uit schoorstenen. Vervolgens kan het worden gebruikt als ingrediënt voor zogeheten syngas.

Het was de onderzoeksgroep al eerder gelukt om brandstof te maken van koolstofdioxide die zuiver uit een cilinder werd gehaald. "Om praktisch nut te hebben, moest de technologie in staat zijn om CO2 uit industriële processen af te vangen, of direct uit de lucht te halen", legt de Universiteit van Cambridge uit in een bericht over het onderzoek. Precies daar is de groep onder leiding van hoogleraar Erwin Reisner nu in geslaagd.

In een afzonderlijk onderdeel van het duurzame systeem wordt plasticafval verwerkt tot glycolzuur. Dat is een basisgrondstof die veel wordt gebruikt in cosmetica. Tijdens dit proces komen elektronen los die goed van pas komen voor de productie van de duurzame brandstof. De plastic-component is daarmee een "belangrijke truc" die het systeem laat werken, leggen de makers uit.

Kringloop

Bedrijven die nog volop werken met fossiele brandstoffen, zoals olie, gas of steenkool, hebben hoge verwachtingen van het afvangen en opslaan van koolstofdioxide. Reisner: "Maar als we in plaats van het afvangen en opslaan koolstof konden afvangen en gebruiken, dan zouden we er iets nuttigs van kunnen maken, in plaats van het onder de grond te begraven met onbekende langetermijngevolgen." Daarin is nu op kleine schaal dus een belangrijke stap gezet, claimen de wetenschappers in het wetenschappelijke tijdschrift Joule.

In eerste instantie zien de Britse onderzoekers de nieuwe techniek als een manier om de fossiele industrie duurzamer te maken. Uiteindelijk zou het volgens de ontwikkelaars nog veel mooier zijn om alle CO2 die voor de brandstof nodig is uit de buitenlucht te halen.

Met het gebruik van dit soort brandstoffen zou een kringloop kunnen ontstaan, die de hoeveelheid CO2 in de atmosfeer niet verder doet toenemen. Die toename is volgens klimaatwetenschappers de hoofdoorzaak van klimaatverandering. Door massaal fossiele brandstoffen te verbranden, heeft de mensheid de CO2-concentratie in de atmosfeer sinds de industriële revolutie met de helft doen toenemen. Doordat CO2 warmte vasthoudt in de atmosfeer, stijgt de temperatuur op aarde.

Meer uit Buitenland

Oekraïne boekt meeste terreinwinst in twee jaar, ziet denktank

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft de afgelopen tijd de grootste terreinwinst geboekt sinds de inval twee jaar geleden in de Russische provincie Koersk, becijfert een gezaghebbende denktank. De Oekraïense krijgsmacht heeft volgens het Institute for the Study of War (ISW) op meerdere plaatsen aan het front de laatste weken het initiatief. De toch al hoge verliezen aan Russische kant zouden verder oplopen.

4 minuten geleden
Oekraïne valt raffinaderij aan, honderden kilometers in Rusland

KYIV (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense krijgsmacht heeft weer een olieraffinaderij aangevallen in Rusland, meldt de verantwoordelijke commandant Robert Brovdi op Telegram. President Volodymyr Zelensky deelde beelden op X waarop vuur en een grote rookpluim te zien zijn. Het gaat om de raffinaderij van Rosneft in Syzran, ruim achthonderd kilometer van de Oekraïense grens.

35 minuten geleden
CNN: Iran herpakt zich volgens diensten VS sneller dan verwacht

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse inlichtingendiensten denken dat de Iraanse krijgsmacht zich sneller weet te herpakken dan verwacht, meldt CNN op basis van vier bronnen. Twee bronnen die bekend zijn met de verslagen, zeggen dat het land een deel van de droneproductie alweer heeft hervat. Het land zou daarvoor het staakt-het-vuren dat zes weken geleden werd afgekondigd hebben benut.

1 uur geleden
Persbureau: Pakistaanse bemiddelaar weer onderweg naar Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse topmilitair die bemiddelt tussen Iran en de VS reist donderdag weer naar Teheran, meldt het Iraanse persbureau ISNA. Veldmaarschalk Asim Munir is er volgens het persbureau om de "gesprekken en consultaties" voort te zetten.

2 uur geleden
Polen ontbiedt Israëlische vertegenwoordiger om Gaza-flotilla

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse buitenlandminister Radoslaw Sikorski heeft de Israëlische vertegenwoordiger in zijn land ontboden na de arrestatie van Gaza-activisten in internationale wateren. Onder hen zijn ook Poolse burgers.

2 uur geleden
Rusland stuurt tijdens oefening nucleaire munitie naar Belarus

MINSK (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft de levering gemeld van nucleaire munitie aan een opslagfaciliteit in Belarus. Deze stap maakt volgens een verklaring deel uit van grote militaire oefeningen met nucleair arsenaal.

3 uur geleden
Filipijnse regering geeft opdracht voor arrestatie ICC-verdachte

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse regering heeft de politie opdracht gegeven senator Ronald dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd op verdenking van misdaden tegen de menselijkheid.

3 uur geleden