Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse ministers manen Johnson te vertrekken

Britse ministers manen Johnson te vertrekken

LONDEN (ANP/RTR) - Vooraanstaande ministers zijn woensdagavond in de ambtswoning van premier Boris Johnson om hem te vertellen dat hij moet stoppen als premier. Britse media melden dat nadat tal van bewindslieden waren opgestapt uit zijn door schandalen getroffen regering.

De greep van de 58-jarige leider op de macht is sinds dinsdagavond verslapt, nadat Rishi Sunak ontslag nam als minister van Financiën en Sajid Javid stopte als minister van Volksgezondheid. Beiden zeiden dat ze de schandaalcultuur die Johnson al maanden achtervolgt niet langer tolereren, inclusief de wetsovertredingen in Downing Street tijdens feestjes in coronatijd.

Onder de bewindslieden die langsgaan in de ambtswoning zijn Nadhim Zahawi, die een dag eerder als opvolger van de opgestapte minister Sunak werd aangesteld. De ministers voor Wales, voor Noord-Ierland en transportminister Grant Shapps, al lang loyaal aan Johnson, maken volgens meerdere bronnen ook deel uit van de groep, evenals de nieuw benoemde onderwijsminister Michelle Donelan.

Vertrouwensstemming

Ondertussen wil het comité van de Britse Conservatieve Partij dat gaat over een vertrouwensstemming over de premier de regels over zo'n stemming veranderen. Maandag houdt het comité volgens een partijlid een verkiezing over nieuwe leden, waarna de regels kunnen worden gewijzigd om een nieuwe stemming mogelijk te maken. Onder de huidige regels kan dat niet omdat Johnson een maand geleden zo'n stemming doorstond en die kan maar één keer in een jaar tijd worden gehouden.

Johnson zegt ervan overtuigd te zijn op zijn post te kunnen blijven. Ook nadat tal van partijgenoten en ministers hun functie hadden opgezegd, zei hij: "Als ik kijk naar de problemen waar dit land voor staat, en ook de oorlog in Europa, zie ik niet hoe het verantwoordelijk is daarvan weg te lopen. Het laatste wat dit land nodig heeft zijn verkiezingen."

Meer uit Buitenland

Bronnen: Pakistan stuurt meer militaire steun naar Saudi-Arabië

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Pakistan stuurt meer militaire hulp naar Saudi-Arabië nu het conflict in Jemen escaleert. Dat zeggen bronnen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad tegen persbureau DPA.

11 minuten geleden
Polen na ruzie nu toch bij raketafweercoalitie Oekraïne

KYIV (ANP) - Polen gaat alsnog meedoen aan het verbond van landen dat met Oekraïne werkt aan een verdediging tegen ballistische raketten. Dat Polen niet meteen aansloot, berust op "een misverstand", zei premier Donald Tusk volgens Poolse media op een top van Oost-Europese leiders in Oekraïne.

18 minuten geleden
Poetin brengt stem uit in Russische parlementsverkiezingen

MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft vrijdag zijn stem uitgebracht in de parlementsverkiezingen. Kremlin-gezinde partijen houden naar verwachting hun dominantie in de Doema, zoals het parlement wordt genoemd.

19 minuten geleden
Rode Kruis: 2 jaar geen toegang tot Oekraïense krijgsgevangenen

GENÈVE (ANP/RTR) - Het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) zegt inmiddels twee jaar geen toegang meer te hebben tot Oekraïense krijgsgevangenen in Russische gevangenschap. In Rusland worden mogelijk duizenden Oekraïners vastgehouden in detentiecentra waar VN-onderzoekers bewijs hebben verzameld van systematische marteling.

54 minuten geleden
Denemarken komt sneller met hulp voor Kyiv na lichtkogelincident

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Denemarken gaat nieuwe steun voor Oekraïne sneller overmaken. Dat gebeurt omdat maandag een incident plaatsvond waarbij een Russisch oorlogsschip lichtkogels afvuurde richting een Deense helikopter.

57 minuten geleden
Zweedse oud-premier Andersson mag regering vormen

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse sociaaldemocrate Magdalena Andersson mag na de parlementsverkiezingen in haar land een nieuwe regering gaan vormen. Dat maakte de parlementsvoorzitter bekend na overleg met partijleiders.

1 uur geleden
EU verhoogt alarmniveau voor marine in Rode Zee om Houthi's

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie heeft aangekondigd het waarschuwingsniveau in de Rode Zee voor de EU-marinemissie te verhogen na toegenomen dreiging van de Houthi's. De missie begon in 2024 om de scheepvaart te beschermen tegen aanvallen van de Jemenitische groepering op schepen in de Rode Zee.

1 uur geleden