Britse minister wil bezuinigen om 'geërfd' gat in financiën
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Britse minister van Financiën Rachel Reeves wordt geconfronteerd met een extra gat van 22 miljard pond in de overheidsfinanciën, omgerekend ruim 26 miljard euro. Die "erfenis" van de vorige regering is qua omvang "niet houdbaar", vertelde Reeves het parlement maandag. De minister kondigde daarom bezuinigingen aan van 13,5 miljard pond voor de komende twee jaar. "Niets doen is gewoon geen optie", betoogde zij.
Reeves gaf bij haar aantreden opdracht de overheidsfinanciën door te lichten. De resultaten van het begrotingsonderzoek werden maandag gepresenteerd. Maar sinds de overwinning van Labour begin deze maand, heeft de partij al meerdere keren aangegeven dat de zaken er slechter voorstaan dan verwacht. De Conservatieven zijn het daar niet mee eens. Volgens de partij van voormalige premier Rishi Sunak wil de centrumlinkse Labour-regering voorsorteren op belastingverhogingen.
Labour heeft benadrukt niet van plan te zijn de inkomstenbelasting en btw te verhogen en daarmee vast te houden aan de verkiezingsbelofte. Mochten wel wijzigingen worden doorgevoerd, dan worden die later dit jaar duidelijk. Reeves presenteert haar eerste jaarlijkse begroting op 30 oktober, heeft zij eveneens maandag bekendgemaakt.
Tegelijkertijd heeft de minister aangekondigd de lonen in de Britse publieke sector te verhogen. De regering wil daar 9 miljard pond voor uittrekken. Daarmee komt de staatskas weliswaar alsnog onder druk te staan, maar worden ontwrichtende stakingsacties voorkomen. De afgelopen jaren hebben artsen, verpleegkundigen, leraren en ambtenaren al vaker het werk neergelegd uit onvrede over hun salaris.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
11 uur geleden