Britse minister wil bezuinigen om 'geërfd' gat in financiën
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Britse minister van Financiën Rachel Reeves wordt geconfronteerd met een extra gat van 22 miljard pond in de overheidsfinanciën, omgerekend ruim 26 miljard euro. Die "erfenis" van de vorige regering is qua omvang "niet houdbaar", vertelde Reeves het parlement maandag. De minister kondigde daarom bezuinigingen aan van 13,5 miljard pond voor de komende twee jaar. "Niets doen is gewoon geen optie", betoogde zij.
Reeves gaf bij haar aantreden opdracht de overheidsfinanciën door te lichten. De resultaten van het begrotingsonderzoek werden maandag gepresenteerd. Maar sinds de overwinning van Labour begin deze maand, heeft de partij al meerdere keren aangegeven dat de zaken er slechter voorstaan dan verwacht. De Conservatieven zijn het daar niet mee eens. Volgens de partij van voormalige premier Rishi Sunak wil de centrumlinkse Labour-regering voorsorteren op belastingverhogingen.
Labour heeft benadrukt niet van plan te zijn de inkomstenbelasting en btw te verhogen en daarmee vast te houden aan de verkiezingsbelofte. Mochten wel wijzigingen worden doorgevoerd, dan worden die later dit jaar duidelijk. Reeves presenteert haar eerste jaarlijkse begroting op 30 oktober, heeft zij eveneens maandag bekendgemaakt.
Tegelijkertijd heeft de minister aangekondigd de lonen in de Britse publieke sector te verhogen. De regering wil daar 9 miljard pond voor uittrekken. Daarmee komt de staatskas weliswaar alsnog onder druk te staan, maar worden ontwrichtende stakingsacties voorkomen. De afgelopen jaren hebben artsen, verpleegkundigen, leraren en ambtenaren al vaker het werk neergelegd uit onvrede over hun salaris.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink verder gestegen in navolging van de forse prijsstijging van olie. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden. De strijd vertoont geen tekenen van afzwakking na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran meer dan een week geleden.
3 uur geledenCHICAGO (ANP) - De oorlog in Iran stuwt ook de prijzen van landbouwgewassen. Op de grote grondstoffenmarkt in Chicago worden bijvoorbeeld sojabonen, maïs en tarwe almaar duurder. Consumenten kunnen dit gaan merken als ze boodschappen doen in de supermarkt, al zal de impact van land tot land verschillen.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.
3 uur geleden