Britse minister van Financiën probeert zorgen markt weg te nemen
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe Britse minister van Financiën Jeremy Hunt heeft gezegd dat er meer belastingen omhooggaan en dat de uitgaven van de Britse regering ook niet zoveel zullen stijgen als sommige mensen willen. Daarmee probeert Hunt de financiële markten gerust te stellen over het begrotingsbeleid van de Britse regering, maar lijkt hij premier Liz Truss tegen te spreken. Zij zei gisteren bij Hunts aanstelling nog dat er geen grote draaien in het beleid meer te verwachten zijn.
Truss' en Kwartengs plan was volgens de twee bedoeld om het land productiever te maken en de economie te laten groeien. Hunt zegt achter dat doel te staan, maar niet achter hun methode. Geld lenen om belastingverlagingen te bekostigen werkt niet, liet hij weten.
Hunt werd vrijdag aangesteld als vervanger van Kwasi Kwarteng. Die werd door Truss geslachtofferd doordat hun gezamenlijk opgestelde begrotingsplan voor grote onrust zorgde. Behalve het niet laten doorgaan van een al ingeplande verhoging van de winstbelasting voor bedrijven wilden Truss en Kwarteng ook de inkomstenbelasting voor de rijkste Britten verlagen en tientallen miljarden extra uitgeven aan energiesteun. Dat wilden ze bekostigen door extra te lenen.
Onrust
Op de financiële markten schoten de rentes op Britse staatsleningen daarna omhoog en het pond omlaag ten opzichte van de dollar. Beleggers en investeerders hadden er minder vertrouwen in dat de Britse schuldenlast houdbaar zou zijn en wilden daarom meer rente krijgen om geld aan het Verenigd Koninkrijk te lenen. Die hogere rente op de staatsschulden leidde tot problemen bij Britse pensioenfondsen en dwong de Bank of England om staatsleningen op te kopen.
De onrust die dat veroorzaakte zorgde er eerder al voor dat Truss en Kwarteng de belastingverlaging voor de rijkste Britten terugdraaiden. Vrijdag kondigde Truss ook aan dat de belasting voor bedrijven toch omhooggaat. Ondanks die ingrepen geeft haar regering nog altijd veel meer geld uit dan er binnenkomt. Ook is de steunactie van de centrale bank beëindigd en bleven de financiële markten vrijdag onrustig.
"Wat mensen willen, de markt wil, het land nu nodig heeft, is stabiliteit", zei Hunt tegen BBC Radio. Hij voegde daaraan toe dat de minister van Financiën de markt niet controleert. "Maar ik kan wel aantonen dat we onze belasting- en uitgavenplannen kunnen betalen." Hunt leek zelfs aan te geven dat er bezuinigingen aan kunnen komen. Alle overheidsdiensten moeten volgens hem melden waar kosten bespaard kunnen worden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
4 uur geledenHORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
15 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
18 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
20 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
21 uur geleden