Britse minister: Russische 'vredesmissie' in Oekraïne is invasie
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Gezondheid, Sajid Javid, heeft gezegd dat de Russische invasie van Oekraïne is begonnen. Premier Boris Johnson houdt spoedberaad met zijn kabinet over de Russische erkenning van twee afgescheiden regio's in het oosten van Oekraïne en het sturen van Russische 'vredestroepen' naar die regio. Ooggetuigen hebben die troepen volgens persbureau Reuters al in bijvoorbeeld Donetsk gezien. Javid noemt het "een aanval op de soevereiniteit en territoriale onschendbaarheid van Oekraïne".
Johnson heeft de Oekraïense president Volodimir Zelenski maandagavond in een telefoongesprek beloofd Oekraïne meer defensieve steun te sturen. Hij heeft Zelenski ook verteld dat er dinsdag Britse sancties van kracht worden tegen Russen die "medeplichtig zijn" aan het schenden van de territoriale integriteit van Oekraïne.
Rusland had volgens waarnemers al militairen in de regio voor de aankondigingen maandag van president Vladimir Poetin. De Verenigde Staten spreken daarom vooralsnog niet van een invasie. Het is volgens een anonieme Amerikaanse functionaris "geen verdere invasie omdat het om gebied gaat dat ze al bezet hadden".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky spreekt vrijdag Europese bondgenoten over het nieuwe Amerikaanse vredesplan, melden verschillende bronnen. Het telefoongesprek wordt gevoerd met de Franse president Emmanuel Macron, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Britse premier Keir Starmer.
10 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR/AFP) - Een Japanse gouverneur steunt het weer in gebruik nemen van de Kashiwazaki-Kariwa-kerncentrale. Zijn goedkeuring geldt als een belangrijke stap naar de herstart van 's werelds grootste kerncentrale, die na de grote kernramp in Fukushima uit voorzorg werd gesloten.
44 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Sinds het ingaan van de wapenstilstand in Gaza zijn volgens VN-kinderorganisatie UNICEF zeker 67 kinderen gedood bij conflictgerelateerde incidenten. "Dat is een gemiddelde van bijna twee kinderen die elke dag worden gedood sinds het staakt-het-vuren van kracht werd", aldus een woordvoerder. Ook zijn er tientallen kinderen gewond geraakt.
46 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne bestudeert de nieuwe Amerikaanse vredesplannen "zorgvuldig" en vraagt die zorgvuldigheid ook terug, zegt een kopstuk van de regering in Kyiv. Hij spreekt tegen dat Kyiv zou hebben ingestemd met sommige voorstellen. Maar anders dan sommige Europese bondgenoten reageert Kyiv tot dusver niet regelrecht afwijzend op de plannen, die grote offers van Oekraïne zouden vragen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse minister Johann Wadephul (Buitenlandse Zaken) ziet het 28-puntenplan van de VS en Rusland voor vrede in Oekraïne niet als een vredesplan. "Het is een lijst met kwesties die dringend besproken moeten worden tussen Oekraïne en Rusland", zei hij voor het begin van een bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordigers van de Indo-Pacifische regio.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas heeft vrijdag uitgehaald naar China. Het land zegt neutraal te zijn, maar helpt de Russen in hun oorlog in Oekraïne met producten die zowel voor militaire als civiele doeleinden kunnen worden gebruikt, zei ze. "Bovendien werken China en Rusland samen aan een hervorming van de wereldwijde economische en veiligheidsorde", zei Kallas in haar openingstoespraak van het Indo-Pacifisch Ministerieel Forum in Brussel.
2 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada zijn meerdere gewonden gevallen bij een aanval van een grizzlybeer. Bij het incident waren volgens media leerlingen en leraren van een schoolklas betrokken. Ook kinderen zouden gewond zijn geraakt.
2 uur geleden